Çerkezköy’de Trafik Haftası kutlandı

Mayıs ayının ilk haftası kutlanan ‘Karayolu Trafik Haftası’ Çerkezköy’de de bir dizi etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında protokol üyeleri ve vatandaşların alkollü gözlüğü ile topa vurup kaleye gol atmaya çalışması ilginç görüntüler oluşturdu.

Çerkezköy’de Trafik Haftası kutlandı

Çerkezköy Bakış - Karayolu Trafik Haftası tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy’de de kutlandı. Çerkezköy Belediye Meydanında erken saatlerde hazırlıklara başlayan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği ekipleri, Jandarma Trafik ekipleri ve Zabıta Trafik ekipleri tanıtımını yapacaklarını trafik ekipmanlarını kurdukları stantlara yerleştirdiler. Programa, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Enver Bayram, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başladı.

“ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMEKTE”

Ardından polis memuru Saim Aydın’ın günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Aydın, her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi gününün Karayolu Trafik Güvenliği Günü, takip eden haftanın ise Karayolu Trafik Haftası olarak kutlandığını kaydetti. Aydın, “Trafik kazalarının, küresel ölçekte yaygınlaşması neticesinde, meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları, toplumsal ve ekonomik kayıpların ciddi boyutlara ulaşması sorunun ulusal ve uluslararası düzeyde, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla, işbirliği içerisinde ele alınmasını gerektirmektedir. Ülkemizin  en önemli sorunlarından biri olan, trafik kazalarında, her yıl, çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte, binlerce vatandaşımız yaralanmakta ya da sakat kalmaktadır.” dedi.

BİN 487 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

2018 yılında ülke genelinde, yayaların karıştığı trafik kazalarında bin 487 insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Aydın, “Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazlarının yüzde 22,3’ü korumasız karayolu kullanıcıları olarak tarif edilen yayaların karıştığı kazalardır. Bu bağlamda İçişleri Bakanlığımızca ‘2019 Yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmiştir. Okul ve yaya geçidi olan yerlerde ilk geçiş hakkı yayaların olduğundan sürücülerin ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, yaya geçidi önceliğine vurgu yapan ‘Önce Yaya’ ikonları belediye başkanlığı tarafından çizimler yapılarak sorumluluk alanımızda uygulamaya konulmuştur. Buradaki amaç tüm yol kullanıcılılarının, sürücü ve yayaların doğru bilgilendirilmesi kamuoyunda ‘yaya önceliği’ algısının güçlendirilerek yaya kazalarının azaltılması ve aya güvenliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Düzenli ve kazasız bir trafik; sadece cezalar ve önleyici tedbirler ile sağlanamaz. Toplumun tüm kurumlarına ve bireylerine görevler düşer, trafik kuralları, uyulması gereken zorunlu kurallar olarak düşünülmemeli, bir gelenek görenek gibi yaşanmalı. ‘Trafik Kültürü Olgusu’ ile hareket edilmeli ve biz yetişkinler, trafik kurallarına uyarak, çocuklarımıza iyi birer örnek olmalıyız ki, yetişecek nesiller trafik kültürünü hayatlarına yerleştirebilsinler. Bu duygu ve düşünceler içerisinde sözlerime sor verirken trafik terörüne kurban verdiğimiz bütün vatandaşlarımıza, Allah’tan rahmet, tedavisi devam eden vatandaşlarımıza sağlık, yakınlarına sabır dilerim. Unutulmamalıdır ki, her trafik kuralının bir nedeni, uyulmadığı zaman bir bedeli vardır.” dedi.

ALKOL GÖZLÜĞÜ İLE GOL ATMAYA ÇALIŞTILAR

Trafik Polisleri, alkollü araç kullanırken, alkolün verdiği etkiyi sağlayan ALKOLLÜ gözlükle boş kaleye gol atmanın bile imkansız olduğunu anlattı. Vatandaşlar ve protokol üyeleri bu gözlüğü takarak minyatür kaleye gol atmayı dönedinier. Ancak zorlandılar. Ortaya da herkesi güldüren görüntüler çıktı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510