CHP geri itirazda bulunmayacak

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, İl Seçim Kuruluna yaptıkları itiraz sonucu geçersiz sayılan Belediye Meclis Üyesi aday oylarının tekrar sayılacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı sosyal medya hesaplarından bir açıklama gerçekleştirdi. Yaptıkları açıklamalarda ise geri itirazda bulunmayacaklarını ifade ettiler.

CHP geri itirazda bulunmayacak

Çerkezköy Bakış - 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde meclis üyeliği oylarında kesin olmayan sonuçlara göre Millet İttifakı CHP listesi 42 bin 229 oy, Cumhur İttifakı AK Parti listesi ise 41 bin 951 oy almıştı. Aradaki farkın 278 gibi küçük bir rakam olması nedeniyle AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı, ıslak imzalı tutanaklar ile birleştirme tutanakları arasında bazı sandıklarda yanlışlar olduğunu belirterek İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İtiraz sonrası yapılan incelemede fark 278’den 113’e düştü. Ardından da geçersiz sayılan 2 bin 869 oyun tekrar sayılması talep edildi. Bu talep İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Daha sonra AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, bu talebi İl Seçim Kuruluna taşıdı. İl Seçim Kurulundan ise oyların tekrar sayılması kararı çıktı. Bunun üzerine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı sosyal medya hesaplarından açıklama gerçekleştirdi.

“TARAFIMIZDAN YENİDEN SAYIM KARARINA ÜST KURUL YSK’YA İTİRAZ EDİLMEYECEKTİR”

Çerkezköy Belediye Başkanı Akay açıklamasında, “31 Mart 2019 seçimleri Belediye Meclis seçim sonuçlarına yapılan itiraz İlçe seçim kurulu tarafından red edilmiş İl Seçim kurulu tarafından geçersiz oy pusulalarının yeniden sayılması kararı verilmiştir. Tarafımızdan yeniden sayım kararına üst kurul YSK’ya itiraz edilmeyecektir.” açıklamasında bulundu.

“GERİ İTİRAZDA BULUNMAMA KARARI ALMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

Akay’ın ardından İlçe Teşkilatı, Belediye Başkanı ve meclis üyeleriyle birlikte yaptıkları istişare sonucunda geri itirazda bulunmama kararı aldıklarını belirten CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde halkımız oylarıyla kararını vermiş, Çerkezköy‘ü yönetme görevini bir kez daha Belediye Başkanımız Sayın Vahap Akay ve Meclis üyelerimize vermiştir. Belediye Başkanlığı oylamasında açık ara önde bitiren, Meclis Üyeliği oylamasında da farkla kazanan partimiz olmuştur. Çerkezköy AKP İlçe Başkanlığı, Belediye Başkanlığı sonucuna itiraz etmemiş, ancak Meclis Üyeliği sonucuyla ilgili geçersiz oylarla ilgili İlçe Seçim Kuruluna itiraz etmiştir. İlçe Seçim Kurulunun Red kararına tekrar İl Seçim Kuruluna başvurarak itiraz etmiştir. Bizler İl Seçim Kurulunun geçersiz oyların sayılması kararına saygı göstererek, halkın iradesine saygı göstermiş ve yönetim kurulumuz, Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimizle yaptığımız istişare sonucunda geri itirazda bulunmama kararı almış bulunmaktayız. Halkın iradesinin sandığa tam yansıması adına aldığımız bu karara istinaden geçersiz oyların sayılması esnasında tüm halkımızı iradelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Adliyedeyiz!” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 18:48

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510