banner265

banner571

Çöplüğün yeri “ortak akıl” ile belirlenecek

Çerkezköy, Süleymanpaşa ve Çorlu üçgeninde yer alan ve siyasiler, yerel yönetimler ile vatandaşların gündeminde olan “Çöplük” konusu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında gündeme geldi. 3 ilçenin belediye başkanları ortak akıl ile alan belirlenmesi görüşünde birleşti. 

Gündem 09.09.2020, 16:39 09.09.2020, 18:10 Bakış Haber Merkezi
Çöplüğün yeri “ortak akıl” ile belirlenecek
banner301

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başkanlığında toplandı. Gündem maddeleri öncesi söz alan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kızılpınar’da işaretlenen çöp toplama tesisinin ilçe merkezine çok yakın olması sebebiyle yapılmaması gerektiğini ifade etti. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da Demirli’de işaretlenen alana da yapılmasına karşı olduklarını belirterek ortak bir komisyon oluşturularak, ortak bir alan belirlenmesi gerektiğini söylediler.

“BİR ARAYA GELİNMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kızılpınar Mahallesi olarak işaretlenen vahşi depolama alanı ile ilgili şahsi olarak söz aldı.

Başkan Akay, “Şahsım adına söz alıyorum grubum adına değil. Hepinizin bildiği gibi Ocak 2020 tarihinden evvel Tekirdağ Valiliği Düzenli Depolama Yer Seçim Komisyonu Çerkezköy sınırları Kızılpınar Mahallesi ile ilgili bir teklifte bulunmuştu Büyükşehir Belediyesi’ne.

Ocak ayında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi karşı ret oyu ile Düzenli Depolama Alanı’nın Kızılpınar’da yapılmamasına karar verdi. Yani alanı doğru bulmadığını ifade etti. Aradan yaklaşık 8 aylık bir süreç geçti, yeniden Tekirdağ Valiliği Düzenli Depolama Yer Seçim Komisyonu 27 Ağustos 2020 tarihli kararının 1’inci maddesinde Çerkezköy’ün Veliköy Bölgesi diye adlandırdı.

Ancak Kızılpınar sınırlarında kalan aynı alanı yeniden alternatif düzenleme tesisi yapılması, alanın bu şekilde belirlenmesi talebiyle bunu yeniden gündeme aldı. Şimdi ısrarlı bir şekilde aynı alanın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ret kararına rağmen, yani bu şehrin seçilmişlerinin oyçokluğu kararıyla da olsa vermiş olduğu karara rağmen yeniden bu alanı Düzenli Depolama Sahası yapmak üzere gündeme almalarına ben anlam veremiyorum.

Eğer bu alanla ilgili ısrarlarının gerekçeleri hakkında bilgilendirirlerse hem ben hem Çerkezköy hem de Tekirdağ halkı bu konuda bilgilenmiş olacak. Bu konudaki şahsi fikrimi tekrar ediyorum; Ocak 2020 tarihinde de aynı şeyi ifade etmiştim. Bugün Tekirdağ’ın çöpleri Süleymanpaşa sınırları içerisinde, Süleymanpaşa merkeze 10 kilometre uzaklıkta olan yani vatandaşlarımızın yoğun olmadığı bir alan geçmişten bugüne belirlenmiş ve o alanda toplanmaya devam ediliyor.

Eğer bundan sonra bir yer belirlenmesi olacaksa ki bununla ilgili komisyon kuruldu, belediye başkanları bir araya gelsin dendi ancak bu bir türlü gerçekleşemedi ve bir karar ortaya çıkamadı. Ben bir an evvel ‘o ilçenin çöpü bu ilçeye nakil oluyor, bu ilçenin çöpü o ilçeye gidiyor’ tartışmalarının tamamen dışında, Tekirdağ’da yaşayan insanlar olarak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üyeleri olarak meseleye Tekirdağ’da yaşayan insanların sağlığına, yaşam alanlarına en az zarar verecek noktaların belirlenmesi konusunda bir araya gelinmesine ben davet ediyorum.

Biz meseleye ‘o ilçenin çöpü neden buraya dökülüyor, bu ilçenin çöpü neden oraya gidiyor?’ meselesinden uzaklaşarak, Tekirdağ’da bir araya gelen çöplerin insan ve yaşam alanına en uzak sahalardan biriktirilmesiyle ilgili karar vermek durumundayız. Yoksa Tekirdağ’ın en hızlı büyüyen ilçesi Çerkezköy, Tekirdağ’ın en hızlı büyüyen mahallesi Kızılpınar Mahallesi’nin 3 kilometrelik burnunun ucuna depolama sahası istemediğini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayında verdiği kararla bunu net ortaya koymuştur.

Dönüp dolaşıp aynı kararı ısıtıp ısıtıp 8 ay sonra yeniden gündeme alınmasını ve bunun yeniden tartışmaya açılmasına anlam veremediğimi ifade ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi ve tüm kamuoyu ile bu düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.” açıklamalarını yaptı.

“TESİSTEN SONRA YENİ BİR STOKLAMA ALANINA İHTİYAÇ KALMAYACAK”

Başkan Akay’ın ardından söz alan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da çöplerin toplanmaya devam ettiğini belirterek bir an önce tesisin faaliyete geçmesi gerektiğini kaydetti. Albayrak, “30 Mart 2014’te Büyükşehir kurulunca kucağımızda bulduğumuz 2 tane önemli konu vardı.

Bakın bunu hiçbiriniz yaşamadınız. Allah da kimseye yaşatmasın diyorum. Göreve başladık bir hafta sonra Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı, ‘Efendim Demirli’ye giden çöpler geri geliyor. Daha sonra Çevre ve İl Müdürlüğü’nden bir yazı geliyor, ‘İl genelinde 42 tane vahşi depolama alanı var.

Bunları ilk etapta 7’ye indirin. Son etapta 2’ye indirin ve en son etapta 1’e indirin’ diye. Bize bu konuda taahhütname verildi. Bizde zaman kazanmak için notere taahhütname verdik. Her ilçenin her beldenin her köyün çöpleri toplanmış. Tekirdağ’a en yakın köy Yağcılar’ın 2 kilometre ötesinde Demirli Çöp Toplama Alanı var. Tekirdağ’ın tamamındaki 42 tane depoyu adım adım kapatarak, hatta en büyük Çorlu’yu da kapatarak Tekirdağ’a getirdik.

Getirdikten sonra da ısrarlı bir şekilde İl Çevre Müdürlüğü’nden, Valilikten ‘artık tek bir yere toplayın’ dediler bize. Bizde bunun üzerine çalışmalar yaptık. Ondan sonra da bunun en güzel çözüm yolunun ki bundan sonra başka çözüm yolu da istemiyor İl Çevre Müdürlüğü. ‘Entegre Tesisi kuracaksın, çöpleri ayıracaksın, çöpleri değerlendireceksin, o çöpten gübre elden edeceğim’ Bunlarla ilgili çözüm yolu bu diyor artık. Düzenli Depolamaya da izin vermiyor bundan sonra.

Bunun üzerine bizde çok yoğun uğraşlardan sonra, 6-7 ay gibi bir sürede Danıştay’dan da onaylatarak, Çevre Bakanlığı’nın onayını alarak da bu tesisleri yapmaya giriştik ama maalesef birtakım müdahaleler sonucunda da öyle böyle derken 2 yerde karar kılındı. Benim 13 aylık bütün ilçelerin çöpün alabileceğim bir yerim kaldı Demirli’de. Eğer entegre tesisi bu şekilde engellenirse çöpü nereye koyacağımı bilemeyecek kadar zaman fakiri olmaya başladım.

Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Entegre Tesisi olayının bir an evvel toparlanması gerekiyor. Tekirdağ’da her türlü sorunu çözmek adına yarısını Demirli’ye yarısını Çorlu Karatepe’ye olacak şekilde tesisler şuanda kuruluyor. Bu tesisler kurulduktan sonra günlük gelecek olan bin 250 ton çöp düşecek. İnşallah 18 ay içinde alıma başlayıp enerji üreteceğiz. Ben artık 2’nci 3’üncü bir cephenin açılmasını istemiyorum. Çünkü bu tesisler devreye girdikten sonra Tekirdağ’ın yeni bir stoklama alanına ihtiyacı yok.” diye konuştu.

ÇETİN: TESİSLER NEDEN YAPILAMIYOR?

Sonrasında söz alan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, tesisin yapılamama gerekçilerini sordu. Çetin, “Bu konu Tekirdağ’mızın Trakya’mızın çok önemli bir sorunu. Ben sadece şunu öğrenmek istiyorum; geçen bunca zaman içinde, biraz önce biraz yarım açıkladınız ama bu tesislerin yapılamamasının asıl sebebi nedir? Birçok firma bize şunu teklif etmişti, ‘siz bize yer tahsis edin, şartnameyi büyükşehir yapsın, bütün firmaları biz yapalım belediyeye de para kazandıralım’ demişlerdi. Bu tesislerin yapılamamasının gerekçesi nedir, açıkça söyler misin?” diye konuştu.  Çetin’e cevap veren Albayrak, önlerine hep bir engel çıktığını söyledi.

“B PLANIMIZ OLSUN”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel de, hiçbir belediye başkanının ilçesinde çöp tesisi istemediğini söyleyerek, ortak bir komisyonla sorunun çözülebileceğini kaydetti. Yüksel, “Vahap başkan ile aynı endişeyi taşıyoruz, hepimiz oturup bir B planı oluşturmalıyız. Ortak bir çalışma yapalım, bir sıkıntı olduğunda B planını uygulayalım.” dedi. Sonrasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, 11 belediye başkanının bir araya gelerek bir yer belirleyemediğini söyledi.

“SÜLEYMAPAŞA’DAN ÇORLU GÖRÜLMÜYOR”

Çöp konusu ile ilgili son olarak Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarkurt söz aldı. Sarıkurt, siyaseten kendisinin de çöp tesisine hayır dediğini ifade ederek, Çorlu’da sanayiden dolayı pis ve ağır kokulardan vatandaşların şikayet ettiğini söyledi. Sarıkurt, bu tesisler bir yerde yapılacak. Süleymanpaşa’dan bizim burada yaşadığımız çevre sorunları maalesef duyulmuyor. Senelerdir paylaşıyoruz ama bir değişiklik yok. Bir kere gelip milleti bilgilendiren olmadı. Oturup beraber çözmeyeceksek, bu tesise karşı olan belediyelerden bir tanesi de biziz. Çorlu’da zaten bu tesisten bir tane var, bir tane daha istemiyoruz." dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:24
Güneş 06:49
Öğle 13:08
İkindi 16:34
Akşam 19:17
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 6 9
9. Boluspor 5 7
10. Samsunspor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0
21°
kapalı