İşte velilerin merakla beklediği okul alışveriş tutarı

Okulların açılmasına sayılı günler kala velileri ve öğrencileri tatlı bir telaş sardı. İlk, orta ve lise öğrencilerinin okul kıyafetleri Çerkezköy’deki mağazalarda 160 ile 210 lira arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Çerkezköy bakış
İşte velilerin merakla beklediği okul alışveriş tutarı

Çerkezköy Bakış - 2018 – 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül’de başlayacak. İlkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıf öğrencilerinin dersleri ise 10 Eylül’de başlayacak. Eğitim öğretim yılının yaklaşması nedeniyle de mağazalara ve kırtasiyelerde yoğunluk başladı.
KIYAFET FİYATLARI NE KADAR?
Vize Giyim sahibi Atilla Dinç, velilere kıyafet alışverişini son günlere bırakmamalarının daha iyi olacağı önerisinde bulundu. Okul kıyafetleri hakkında da bilgi veren Dinç, “İlkokullarda fiyatlar 160 TL ile 190 TL arasında değişiyor. Ortaokullarda, 180 TL ile 200 TL arasında, lise öğrencilerinde ise 200 TL ile 210 TL arasında kıyafet masrafı tutuyor. Bunlar genellikle 1, 5, 9 diye belirttiğimiz yani ilk dönemine başlayanlarda oluyor. Ara sınıflarda olanlar ise genelde ihtiyacına göre alışverişini yapıyor. Ürünlerimizin tüm ekoloji testleri yapılıyor. Kanserojen madde içermiyor ve tümüyle yerli ürünler. Veliler, bu alışverişlerini son günlere bırakmasınlar, önceden gelip daha rahat bir şekilde alışverişlerini yapabilirler.” dedi.
Egem giyim işletmecisi Alihan Arıkök, velilerin okullar başlamadan kıyafet alışverişlerini tamamlaması önerisinde bulundu. İlk, orta ve liseye ilk defa kayıt olan öğrencilerin derslerinin daha erken başlayacağını ifade eden Arıkök, “Veliler, bunu dikkate alarak alışverişlerini yapsınlar. Alışverişi son günlere bırakırsa beden bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirler.” dedi. Fiyatlara da değinen Arıkök, “Dolar kurunu fiyatlara yansıtmadık. Şu anki fiyatlar üç ay önce belirlendi. İlkokul, ortaokul ve lise kıyafet fiyatları 160 ile 210 lira arasında değişiyor.

banner287

FİYATLARDA YÜZDE 30 ARTIŞ VAR
Kırtasiye ürünleri hakkında bilgi veren Sever Kırtasiye sahibi Aykut Sever, “Fiyatlarda geçen seneye oranla yüzde 30’luk bir artış var. Yavaş yavaş talep artmaya başlıyor. Çanta fiyatlarımız 65 TL ile 150 TL arasında değişiyor. Bir ilkokul öğrencisinin hemen hemen okuldaki bütün ihtiyaçlarını kadar alışveriş yapması yaklaşık 250 TL’yi buluyor. Ortaokul öğrencisinde ise yine yaklaşık 200 TL, Lise öğrencisinde ise fiyat tahmini yapmak biraz daha zor ihtiyacına göre değişiyor.” diye konuştu.
Kırtasiye malzemeleri alınırken dikkat dilmesi gerekenlere de değinen Sever, “Kalem kutuları, çantalar, boya ve suluklara dikkat edilmesi lazım. Bizim ürünlerimiz garantili, kullanıcı hatasından kaynaklı bir sorun olmadığı sürece fişi ile birlikte gelindiği takdirde kendilerine yeni ürünü veriyoruz. Suluklarda özellikle çelik ürünleri almalarında fayda var. Plastik alacaklarsa da kaliteli olanlara yönelsinler. Boyalara da dikkat edilmeli bilindik markalar tercih edilmeli. Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır. Bir kere alsınlar kaliteli ürün alsınlar. Kalitesizi alıp da üç ay sonra tekrar almak zorunda kalmasınlar. Ayrıca yapıştırıcılarda solvent içermeyen ürünler tercih edilirse daha iyi olur.” dedi.
Çerkezköy Bakış Gazetesine ulaşan bazı veliler ise, okul kıyafeti almak için mağazalara gittiklerini ancak bazı işletmelerin okul kıyafetlerini tak olarak sattığını parça parça alamadıklarını belirttiler. Veliler, okul kıyafetlerini alt ve üst olarak ayrı ayrı almak istedikleri zaman kendilerine tarih olarak okulların açıldığı günden sonrasını verdiklerini iddia ettiler.


 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 13:05

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306