banner265

banner571

“Kamuoyunu kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Deresi’nin ıslahı ile ilgili AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in yaptığı “Akay kamuoyunu Büyükşehir “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.” yönündeki açıklamasına cevap verdi. Akay, “Şuan da ihalesi yapılmış, ödenek yetersizliğinden beklenen bir sorundan bahsediyoruz. Ve kamuoyunu kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir ve açıktır.” ifadelerini kullandı.

Gündem 09.09.2020, 15:16 09.09.2020, 17:06 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Deresi’nin ıslahı ile ilgili yaptığı “Bir yıldır DSİ ödenek yok diye işe başlamadı.” yönünde yaptığı açıklamaya “Akay kamuoyunu Büyükşehir’in “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.” yönünde cevap veren AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’e düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi.

ÇORLU DERESİ ÇERKEZKÖY’ÜN BAŞININ BELASIDIR”

“Çorlu Deresi Çerkezköy’ün başının belasıdır” diyen Belediye Başkanı Vahap Akay, “Israrlı çalışmalarla Çorlu Deresi’nin ıslah noktasına adım attık. Ancak bu adım atılmadan evvel ıslah nasıl atıldı hangi aşamalarda atıldı onu paylaşacağım. Devlet Su İşleri, ‘Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı üzerine alsın’ talebinde bulunmuştur. Cümlenin altını çiziyorum kamulaştırmayı üzerine alsın talebinde bulunmuştur.

Bu talepten sonra 6 Mart 2017 tarihindeki Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi meclisi de oy birliği ile kamulaştırmanın yatırım programına alınması ve DSİ ile beraber bir protokol yapılarak kamulaştırmayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin üstlenmesi konusunda bir karar almıştır. Karar tarihi 6 Mart 2017. Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu meclis kararına istinaden protokolle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri ile 10 Nisan 2017 tarihinde bir protokol imzalamıştır.

Bu protokol sayın vekilin (Mustafa Yel) telefonla aradığı Devlet Su İşleri Şube Müdürü tarafından Büyükşehir Belediyesine gönderilmiştir. Protokol metninde 10 Nisan 2017’de karşılıklı protokol imzalanmış. Protokolün 4. maddesinde ne diyor; protokol imzalamasından sonra Devlet Su İşleri tarafından işin ihale edeceği belirtilmiştir.

Yani diyor ki ‘sen protokolünü yap, kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi olarak üzerine al ben işi ihale edeceğim’ diyor. Sonra 5. maddede diyor; ‘inşaat aşamasında belediye güzergahta hukuki sorunlarını çözecek DSİ’nin önüne sorun çıkarmayacak’ diyor. Bakın protokol çok açık. Bir kere daha söylüyorum bu protokolden sonra meclis kararı ile protokol yapılmış bu protokolden sonra da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ‘kamulaştırma benim işimdir’ demiş ve sorumluluğu üzerine alarak Devlet Su İşleri ile işi yapma konusunda anlaşmışlar.” dedi.

“KELİME OYUNLARIYLA YANILTAN SAYIN MUSTAFA YEL’İN TA KENDİSİDİR”

Protokolün ardından olan süreci aktaran Akay, “Bu protokolden sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı üzerine aldıktan sonra 2 Ocak 2018 tarihinde ihaleye çıkmış. Sonra ihale sonuçlanmış itirazlar geçmiş 19 Haziran 2018 tarihinde inşaatı yapacak firma ile DSİ sözleşme imzalamış. İhale bu şekilde sonuçlanmıştır. Bu ihale aşamalarına gelince Büyükşehir kamulaştırma sorumluluğunu üzerine aldı.

DSİ’de işi ihale ederken geçmiş dönem Ak Parti Milletvekili Sayın Ayşe Doğan’ın emekleri var. Bunu söylemekte inkar edecek halimiz yok. Sayın vekil o dönem geçmiş dönem bunlarla mücadele etmiştir. İş bir an evvel ihale edilsin, iş başlasın diye. Çünkü işin başlaması noktasında herhangi bir kamulaştırmayı engel teşkil edecek hiç husus yok.

Eğer bir husus olsa dün sayın vekilin açıklamalarında cevap veren DSİ şube müdürü bunu yayın edemezdi olay bu kadar net. Çok net bir şekilde söylüyorum kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi üzerine almıştır. Bu iş benim demiştir. Ancak ödenek olmadığından iş başlamamıştır. Ödenek ayrılması noktasında defalarca girişimde bulunulmuştur. Sayın kaymakamımız girişimde bulunmuştur.

Hal böyleyken en son Haziran-Temmuz dönemi DSİ’nin ödenek ayırma aylarından bir tanesi. O aylarda yeniden devreye girilmiştir. O devrede ödenek ayırmamışsın iş teslim edilmiş, müteahhit işe başlayamıyor talepleri boş kalmıştır. Ödenek ayrılmadığı için iş hala başlamamıştır. Şimdi sayın vekilin cümlesi şu ‘kendi yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra DSİ çalışmaya başlayacaktır’ diyor. Bakın bu ifade tamamen siyasi bir ifadedir. Bu ifadede işin yapılması önünde engel yoktur.

Ancak buna bahane yaratma çabası vardır. Şimdi tekrar söylüyorum eğer işin önünde hemen kamulaştırma hemen yapılsın diye bir durumu olsaydı DSİ bunu ihaleye çıkamazdı bunu DSİ bütün yetkilileri biliyor. Şuan da ihalesi yapılmış, ödenek yetersizliğinden beklenen bir sorundan bahsediyoruz. Ve kamuoyunun kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir ve açıktır.” ifadelerini kullandı.

“ÖDENEK YETERSİZLİĞİNDEN İŞE BAŞLANMADIĞI ÇOK AÇIK VE ÇOK NETTİR”

Ödenek yetersizliği nedeniyle DSİ‘nin işe başlayamadığını ifade eden Akay, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi protokolle kamulaştırmayı üzerine almıştır. DSİ’de ihaleye çık kamulaştırma sorumluluğu bende demiştir. DSİ içinde yeterli olan zaten budur. DSİ ıslah için kamulaştırmayı bekleyen bir kurum değil.

Beklemez bunlarla ilgili yazışmalarda var. Nitekim DSİ işini yapmamış işi ihale etmiş işi müttehitte teslim etmiş. Şimdi ödenek yetersizliğinden işe başlanmadığı çok açık ve çok nettir. Yani şunu söylüyorum özetle Çerkezköy altı boş söylemlerle bugün Çerkezköy ile ilgili bir iki polemik yaratacak cümle kuralım diyecek bir yer değildir.

Çerkezköy’ün sorunları var. 2002 yılından beri Çerkezköy’ün başına bela olmuş derenin çözümünden bahsediyoruz. Ve ihale edilen işin bir an evvel ödenek ayrılarak bu işin başlamasını ben bir kere daha ısrarla rica ediyorum.

Bugün yaşanacak, yarın yaşanacak bir sel baskını sorumlularının kimler olduğuna kamuoyu karar verecektir. Ben ne dün, ne de bugün ne de yarın kamuoyunun yanıltıcı ifade olmamıştır asla da olmayacaktır. O yüzden ben bir kere daha ihalesi yapılmış kamulaştırma sorumluluğu büyükşehre verilmiş bu gerekçeyle ihale ettiği işi DSİ’nin bir an evvel başlamasını, Sayın Mustafa Yel’e buna ön ayak olarak buraya ödenek ayırmasına ve bu derenin bir an evvel Çerkezköy’ün başının belası olmaktan kurtarmasına yardımcı olmasını bir Belediye Başkanı olarak talep ediyorum.“ dedi.

ÇÖPLÜK KONUSU

Tekirdağ çöplüğünün Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesine taşınacağa yönündeki iddialar da gündemde sıcaklığını koruyor. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Çöp işi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Çöp konusu ile ilgili, Valilikler herhangi bir tavır takınmazlar, belirleyici değillerdir. Büyükşehir Belediye meclisinde bu kararlar alınır ve uygulanır.” Yönünde açıklama yapmıştı. Akay, Yel’in açıklamalarına cevap verdi.

“Şimdi çöp konusunda valilikler tavır takınmaz ve belirleyici değillerse sayın vekilin söylediği gibi Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü düzenli depolama yer seçim komisyonu neden kurulmuştur. Sayın Yel diyor ki; ‘Valilikler tavır takınmazlar belirleyici değillerdir. Büyükşehir Meclisi bir karar alınır ve uygulanır’ diyor.

Eğer durum böyleyse bu Valilik komisyonu düzenli depolama yer seçim komisyonu neden kurulmuştur? Valilik bu konuda ısrarcı değilse eğer Büyükşehir Meclisinde karar alınır ve uygulanırsa 8 Ocak 2020 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Meclisinin oy çokluğu kararıyla Çerkezköy’den seçilen AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili üyelerin de karşı oylarıyla beraber Kızılpınar’daki bu alanın çöp alanı olması reddedilmiştir. Şimdi Sayın Mustafa Yel’in zannediyorum bu olaylardan haberi yok.

Yani önce diyor ki; ‘valilik belirleyici bir karar almaz. Ortada bir komisyon var. Valilik konuyla ilgili ısrar etmez’ diyor Büyükşehir Belediye Meclisinin reddettiği yeri yeniden gündeme alıyor komisyon ve diyor ki ‘bu alanda ben burayı yeniden araştırmaya başlayacağım.’ Bu şehrin seçilmişleri büyükşehir belediye meclisi Ocak 2020 tarihinde buranın çöp alan olması kararını reddetmiştir.

Bu karara rağmen yeniden komisyon kurulmuş, 27 Ağustos 2020 tarihindeki toplantının birinci maddesinde ‘Çerkezköy İlçesi Veliköy bölgesinde bulunan’ diyor. Çerkezköy İlçesi Veliköy Bölgesi falan değil, ifadeyi doğru yazsınlar. Çerkezköy İlçesi Kızılpınar Mahallesi 899 ada ½ parsel yani büyükşehrin reddettiği yeri ısrarlı bir şekilde yeniden gündeme almışlar. Madem Büyükşehir Meclisinin kararı uygulanıyor, bu kadar net karşıt bir kararı neden gündeme alıyorsunuz? Hatta ve hatta Büyükşehir Belediye Meclisi burayı yeniden reddederse biz bunu bakanlık kararıyla yaparız söylemlerinin gelmeye başladığını duyar oluyorum.

Eğer sayın vekilin dediği gibi bu kararı büyükşehrin seçilmişleri verecekse valilik bu konuda ısrarcı değilse bu toplantıdaki kararın yeniden gündeme gelmesinin gerekçesi nedir? Altı boş söylemlerle Çerkezköy’de açıklama yapmanın kimseye faydası yok. Dönüp dolaşıp Çerkezköy’ü sel baskınlarıyla baş başa bırakmaya, çöp alanlarıyla konuşmaya kimsenin hakkı olduğunu ben düşünmüyorum.

Varsa buyursun bu millete kendini anlatsın. Kısaca özetle Ocak 2020 döneminden önce valilik komisyon kurmuş, o komisyon büyükşehir belediye meclisine teklifte bulunmuş, büyükşehir belediye meclisi 8 Ocak 2020 tarihli meclis kararıyla Kızılpınar’da çöp döküm alanı oluşturulmasına 899 ada 1 parselde çöp alanı oluşturulmasına Kızılpınar’a 3 kilometre mesafede çöp alanı oluşturulması teklifini büyükşehir belediyesi reddetmiştir.

Bundan sonra valilik yeniden komisyon kurmuş ve bu komisyon tarafından yeniden Kızılpınar sahası işaret edilmeye çalışılmaktadır. Çerkezköy Belediyesi’nin talebi şudur; bu şehrin çöpü, bu ilçenin çöpü o ilçeye, o ilçenin çöpü bu ilçeye yaklaşımından tamamen uzak Tekirdağ’daki insanlarımızın en az zarar göreceği, yoğun yaşam alanlarına en uzak mesafelerde çöp döküm alanlarının oluşturulmasıdır. Tıpkı Süleymanpaşa Demirli’nin merkeze uzaklığı 15 kilometre olan alanlar gibi, merkeze uzaklığı bu kadar mesafede alanların oluşturulmasından yana olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bugün İstanbul’un batı yakasının çöpü Beyciler’de toplanmakta. Bugün Çerkezköy, Tekirdağ’ın çöpünün 10 katı büyüklüğünde Beyciler çöplüğünün 10 kilometre mesafede kokusunu içine çekmektedir. Bunun bütün Çerkezköy farkında. Hal böyleyken ısrarla şehrin hemen kıyısına imar sahasının burnunun hemen dibine ısrarla sayın vekilin söylediği gibi ifade ediyorum ısrarla yapmazlar diyor ancak ısrarla bunu yapıyorlar.

Israrla bunu yapmaktan vazgeçsinler. Bu şehirde yaşayan, bu şehrin seçilmişleri bu konuyla ilgili bir karar vermiş bu karar saygı duyulması ve sayın vekilimizin de bu duyulan kararın arkasında olmaya ben bir kere daha davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.  

YEL NE DEMİŞTİ

“Çerkezköy içerisinde dere ıslahının yapılması için Büyükşehir tarafından kamulaştırma yapılması lazım. Kamulaştırma yapılmayan yerlerde DSİ ıslah çalışması yapamıyor. Onlar kendi üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikten sonra, DSİ gereken çalışmaları yapacaktır.” dedi ve ekledi: Akay’ın kamuoyunu Büyükşehir’in “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2