banner265

banner571

“Kamuoyunu kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Deresi’nin ıslahı ile ilgili AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in yaptığı “Akay kamuoyunu Büyükşehir “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.” yönündeki açıklamasına cevap verdi. Akay, “Şuan da ihalesi yapılmış, ödenek yetersizliğinden beklenen bir sorundan bahsediyoruz. Ve kamuoyunu kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir ve açıktır.” ifadelerini kullandı.

Gündem 09.09.2020, 15:16 09.09.2020, 17:06 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Deresi’nin ıslahı ile ilgili yaptığı “Bir yıldır DSİ ödenek yok diye işe başlamadı.” yönünde yaptığı açıklamaya “Akay kamuoyunu Büyükşehir’in “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.” yönünde cevap veren AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’e düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi.

ÇORLU DERESİ ÇERKEZKÖY’ÜN BAŞININ BELASIDIR”

“Çorlu Deresi Çerkezköy’ün başının belasıdır” diyen Belediye Başkanı Vahap Akay, “Israrlı çalışmalarla Çorlu Deresi’nin ıslah noktasına adım attık. Ancak bu adım atılmadan evvel ıslah nasıl atıldı hangi aşamalarda atıldı onu paylaşacağım. Devlet Su İşleri, ‘Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı üzerine alsın’ talebinde bulunmuştur. Cümlenin altını çiziyorum kamulaştırmayı üzerine alsın talebinde bulunmuştur.

Bu talepten sonra 6 Mart 2017 tarihindeki Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi meclisi de oy birliği ile kamulaştırmanın yatırım programına alınması ve DSİ ile beraber bir protokol yapılarak kamulaştırmayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin üstlenmesi konusunda bir karar almıştır. Karar tarihi 6 Mart 2017. Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu meclis kararına istinaden protokolle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri ile 10 Nisan 2017 tarihinde bir protokol imzalamıştır.

Bu protokol sayın vekilin (Mustafa Yel) telefonla aradığı Devlet Su İşleri Şube Müdürü tarafından Büyükşehir Belediyesine gönderilmiştir. Protokol metninde 10 Nisan 2017’de karşılıklı protokol imzalanmış. Protokolün 4. maddesinde ne diyor; protokol imzalamasından sonra Devlet Su İşleri tarafından işin ihale edeceği belirtilmiştir.

Yani diyor ki ‘sen protokolünü yap, kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi olarak üzerine al ben işi ihale edeceğim’ diyor. Sonra 5. maddede diyor; ‘inşaat aşamasında belediye güzergahta hukuki sorunlarını çözecek DSİ’nin önüne sorun çıkarmayacak’ diyor. Bakın protokol çok açık. Bir kere daha söylüyorum bu protokolden sonra meclis kararı ile protokol yapılmış bu protokolden sonra da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ‘kamulaştırma benim işimdir’ demiş ve sorumluluğu üzerine alarak Devlet Su İşleri ile işi yapma konusunda anlaşmışlar.” dedi.

“KELİME OYUNLARIYLA YANILTAN SAYIN MUSTAFA YEL’İN TA KENDİSİDİR”

Protokolün ardından olan süreci aktaran Akay, “Bu protokolden sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı üzerine aldıktan sonra 2 Ocak 2018 tarihinde ihaleye çıkmış. Sonra ihale sonuçlanmış itirazlar geçmiş 19 Haziran 2018 tarihinde inşaatı yapacak firma ile DSİ sözleşme imzalamış. İhale bu şekilde sonuçlanmıştır. Bu ihale aşamalarına gelince Büyükşehir kamulaştırma sorumluluğunu üzerine aldı.

DSİ’de işi ihale ederken geçmiş dönem Ak Parti Milletvekili Sayın Ayşe Doğan’ın emekleri var. Bunu söylemekte inkar edecek halimiz yok. Sayın vekil o dönem geçmiş dönem bunlarla mücadele etmiştir. İş bir an evvel ihale edilsin, iş başlasın diye. Çünkü işin başlaması noktasında herhangi bir kamulaştırmayı engel teşkil edecek hiç husus yok.

Eğer bir husus olsa dün sayın vekilin açıklamalarında cevap veren DSİ şube müdürü bunu yayın edemezdi olay bu kadar net. Çok net bir şekilde söylüyorum kamulaştırma sorumluluğunu Büyükşehir Belediyesi üzerine almıştır. Bu iş benim demiştir. Ancak ödenek olmadığından iş başlamamıştır. Ödenek ayrılması noktasında defalarca girişimde bulunulmuştur. Sayın kaymakamımız girişimde bulunmuştur.

Hal böyleyken en son Haziran-Temmuz dönemi DSİ’nin ödenek ayırma aylarından bir tanesi. O aylarda yeniden devreye girilmiştir. O devrede ödenek ayırmamışsın iş teslim edilmiş, müteahhit işe başlayamıyor talepleri boş kalmıştır. Ödenek ayrılmadığı için iş hala başlamamıştır. Şimdi sayın vekilin cümlesi şu ‘kendi yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra DSİ çalışmaya başlayacaktır’ diyor. Bakın bu ifade tamamen siyasi bir ifadedir. Bu ifadede işin yapılması önünde engel yoktur.

Ancak buna bahane yaratma çabası vardır. Şimdi tekrar söylüyorum eğer işin önünde hemen kamulaştırma hemen yapılsın diye bir durumu olsaydı DSİ bunu ihaleye çıkamazdı bunu DSİ bütün yetkilileri biliyor. Şuan da ihalesi yapılmış, ödenek yetersizliğinden beklenen bir sorundan bahsediyoruz. Ve kamuoyunun kelime oyunlarıyla yanıltan Sayın Mustafa Yel’in ta kendisidir. Ya da Sayın Mustafa Yel’e yanıltıcı ve yanlış bilgi veren DSİ Şube Müdürüdür. Bu kadar mesele nettir ve açıktır.” ifadelerini kullandı.

“ÖDENEK YETERSİZLİĞİNDEN İŞE BAŞLANMADIĞI ÇOK AÇIK VE ÇOK NETTİR”

Ödenek yetersizliği nedeniyle DSİ‘nin işe başlayamadığını ifade eden Akay, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi protokolle kamulaştırmayı üzerine almıştır. DSİ’de ihaleye çık kamulaştırma sorumluluğu bende demiştir. DSİ içinde yeterli olan zaten budur. DSİ ıslah için kamulaştırmayı bekleyen bir kurum değil.

Beklemez bunlarla ilgili yazışmalarda var. Nitekim DSİ işini yapmamış işi ihale etmiş işi müttehitte teslim etmiş. Şimdi ödenek yetersizliğinden işe başlanmadığı çok açık ve çok nettir. Yani şunu söylüyorum özetle Çerkezköy altı boş söylemlerle bugün Çerkezköy ile ilgili bir iki polemik yaratacak cümle kuralım diyecek bir yer değildir.

Çerkezköy’ün sorunları var. 2002 yılından beri Çerkezköy’ün başına bela olmuş derenin çözümünden bahsediyoruz. Ve ihale edilen işin bir an evvel ödenek ayrılarak bu işin başlamasını ben bir kere daha ısrarla rica ediyorum.

Bugün yaşanacak, yarın yaşanacak bir sel baskını sorumlularının kimler olduğuna kamuoyu karar verecektir. Ben ne dün, ne de bugün ne de yarın kamuoyunun yanıltıcı ifade olmamıştır asla da olmayacaktır. O yüzden ben bir kere daha ihalesi yapılmış kamulaştırma sorumluluğu büyükşehre verilmiş bu gerekçeyle ihale ettiği işi DSİ’nin bir an evvel başlamasını, Sayın Mustafa Yel’e buna ön ayak olarak buraya ödenek ayırmasına ve bu derenin bir an evvel Çerkezköy’ün başının belası olmaktan kurtarmasına yardımcı olmasını bir Belediye Başkanı olarak talep ediyorum.“ dedi.

ÇÖPLÜK KONUSU

Tekirdağ çöplüğünün Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesine taşınacağa yönündeki iddialar da gündemde sıcaklığını koruyor. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Çöp işi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Çöp konusu ile ilgili, Valilikler herhangi bir tavır takınmazlar, belirleyici değillerdir. Büyükşehir Belediye meclisinde bu kararlar alınır ve uygulanır.” Yönünde açıklama yapmıştı. Akay, Yel’in açıklamalarına cevap verdi.

“Şimdi çöp konusunda valilikler tavır takınmaz ve belirleyici değillerse sayın vekilin söylediği gibi Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü düzenli depolama yer seçim komisyonu neden kurulmuştur. Sayın Yel diyor ki; ‘Valilikler tavır takınmazlar belirleyici değillerdir. Büyükşehir Meclisi bir karar alınır ve uygulanır’ diyor.

Eğer durum böyleyse bu Valilik komisyonu düzenli depolama yer seçim komisyonu neden kurulmuştur? Valilik bu konuda ısrarcı değilse eğer Büyükşehir Meclisinde karar alınır ve uygulanırsa 8 Ocak 2020 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Meclisinin oy çokluğu kararıyla Çerkezköy’den seçilen AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili üyelerin de karşı oylarıyla beraber Kızılpınar’daki bu alanın çöp alanı olması reddedilmiştir. Şimdi Sayın Mustafa Yel’in zannediyorum bu olaylardan haberi yok.

Yani önce diyor ki; ‘valilik belirleyici bir karar almaz. Ortada bir komisyon var. Valilik konuyla ilgili ısrar etmez’ diyor Büyükşehir Belediye Meclisinin reddettiği yeri yeniden gündeme alıyor komisyon ve diyor ki ‘bu alanda ben burayı yeniden araştırmaya başlayacağım.’ Bu şehrin seçilmişleri büyükşehir belediye meclisi Ocak 2020 tarihinde buranın çöp alan olması kararını reddetmiştir.

Bu karara rağmen yeniden komisyon kurulmuş, 27 Ağustos 2020 tarihindeki toplantının birinci maddesinde ‘Çerkezköy İlçesi Veliköy bölgesinde bulunan’ diyor. Çerkezköy İlçesi Veliköy Bölgesi falan değil, ifadeyi doğru yazsınlar. Çerkezköy İlçesi Kızılpınar Mahallesi 899 ada ½ parsel yani büyükşehrin reddettiği yeri ısrarlı bir şekilde yeniden gündeme almışlar. Madem Büyükşehir Meclisinin kararı uygulanıyor, bu kadar net karşıt bir kararı neden gündeme alıyorsunuz? Hatta ve hatta Büyükşehir Belediye Meclisi burayı yeniden reddederse biz bunu bakanlık kararıyla yaparız söylemlerinin gelmeye başladığını duyar oluyorum.

Eğer sayın vekilin dediği gibi bu kararı büyükşehrin seçilmişleri verecekse valilik bu konuda ısrarcı değilse bu toplantıdaki kararın yeniden gündeme gelmesinin gerekçesi nedir? Altı boş söylemlerle Çerkezköy’de açıklama yapmanın kimseye faydası yok. Dönüp dolaşıp Çerkezköy’ü sel baskınlarıyla baş başa bırakmaya, çöp alanlarıyla konuşmaya kimsenin hakkı olduğunu ben düşünmüyorum.

Varsa buyursun bu millete kendini anlatsın. Kısaca özetle Ocak 2020 döneminden önce valilik komisyon kurmuş, o komisyon büyükşehir belediye meclisine teklifte bulunmuş, büyükşehir belediye meclisi 8 Ocak 2020 tarihli meclis kararıyla Kızılpınar’da çöp döküm alanı oluşturulmasına 899 ada 1 parselde çöp alanı oluşturulmasına Kızılpınar’a 3 kilometre mesafede çöp alanı oluşturulması teklifini büyükşehir belediyesi reddetmiştir.

Bundan sonra valilik yeniden komisyon kurmuş ve bu komisyon tarafından yeniden Kızılpınar sahası işaret edilmeye çalışılmaktadır. Çerkezköy Belediyesi’nin talebi şudur; bu şehrin çöpü, bu ilçenin çöpü o ilçeye, o ilçenin çöpü bu ilçeye yaklaşımından tamamen uzak Tekirdağ’daki insanlarımızın en az zarar göreceği, yoğun yaşam alanlarına en uzak mesafelerde çöp döküm alanlarının oluşturulmasıdır. Tıpkı Süleymanpaşa Demirli’nin merkeze uzaklığı 15 kilometre olan alanlar gibi, merkeze uzaklığı bu kadar mesafede alanların oluşturulmasından yana olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bugün İstanbul’un batı yakasının çöpü Beyciler’de toplanmakta. Bugün Çerkezköy, Tekirdağ’ın çöpünün 10 katı büyüklüğünde Beyciler çöplüğünün 10 kilometre mesafede kokusunu içine çekmektedir. Bunun bütün Çerkezköy farkında. Hal böyleyken ısrarla şehrin hemen kıyısına imar sahasının burnunun hemen dibine ısrarla sayın vekilin söylediği gibi ifade ediyorum ısrarla yapmazlar diyor ancak ısrarla bunu yapıyorlar.

Israrla bunu yapmaktan vazgeçsinler. Bu şehirde yaşayan, bu şehrin seçilmişleri bu konuyla ilgili bir karar vermiş bu karar saygı duyulması ve sayın vekilimizin de bu duyulan kararın arkasında olmaya ben bir kere daha davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.  

YEL NE DEMİŞTİ

“Çerkezköy içerisinde dere ıslahının yapılması için Büyükşehir tarafından kamulaştırma yapılması lazım. Kamulaştırma yapılmayan yerlerde DSİ ıslah çalışması yapamıyor. Onlar kendi üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikten sonra, DSİ gereken çalışmaları yapacaktır.” dedi ve ekledi: Akay’ın kamuoyunu Büyükşehir’in “kamulaştırma yaptı” diyerek yanıltıyor.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31