Tekirdağ’ın milletvekili sayısı değişti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerle ilgili yeni bir karar aldı. YSK illerin vekil sayısını yeniden belirledi. Buna göre Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt’un çıkaracağı vekil sayıları birer artarken, İstanbul’un 2 Mersin’in ise vekil sayısı 1 azaldı. Bu karar ile Tekirdağ’ın 7 olan milletvekili sayısı 8’e çıktı. Erken seçim olmazsa normal seçim tarihi olan 2023 yılına kadar bu saylının 9’a çıkması bekleniyor.

Tekirdağ’ın milletvekili sayısı değişti

Çerkezköy Bakış - YSK, 31 aralık 2018 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu’nun nüfus verilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını tekrar tespit etti. YSK’nın kararına göre, iki milletvekili sayısı düştü. İstanbul’un çıkaracağı vekil sayısı 98’den 96’ya, Mersin’in çıkaracağı vekil sayısı 13’ten 12’ye düştü. Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt’un ise vekil sayısında artış yaşandı. Bayburt’un vekil sayısı 1’den 2’ye, Tekirdağ’ın vekil sayısı 7’den 8’e, Kırşehir’in vekil sayısı ise 2’den 3’e çıktı.
Son karar sonrası İstanbul’un vekil sayısı 96, Ankara’nın vekil sayısı 36, İzmir vekil sayısı 28, Bursa’nın vekil sayısı ise 20 olarak belirlendi. YSK, çıkaracağı vekil sayısı 18’in üzerinde olan İstanbul’un 3, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ise 2 secim çevresi olarak devam etmesini kararlaştırdı.

banner287
ŞU AN 7 VEKİL VAR

Şu anda Tekirdağ’ı TBMM’de AK Parti’den Mustafa TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, CHP’den Faik Öztrak, Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti’den ise Enes Kaplan olmak üzere 7 milletvekili temsil ediyor. Çerkezköy, Kapaklı ve Çorlu’daki fabrikalardan dolayı yoğun göç alan Tekirdağ, nüfus artışı nedeniyle 1 milletvekili ile daha fazla çıkartacak. Erken seçim olmazsa 2023 yılında genel seçim yapılacak ve bu günkü duruma göre Tekirdağ 8 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek. Tekirdağ’ın nüfus artışı göz önüne alındığında 2023 yılına kadar bu sayının 9’a çıkabileceği belirtildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 12:44

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510