Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), haziran ayı için doğalgaz fiyat tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını açıkladı.

MESKEN VE SANAYİ TARİFELERİ SABİT KALDI

BOTAŞ, haziran ayı itibarıyla mesken ve sanayi abonelerinin kullandığı doğalgaz ve elektrik üretim amaçlı doğalgazın satış fiyatlarında değişiklik olmadığını duyurdu. Kurumun internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, tüm aboneler için geçerli olan tarifeler sabit kaldı.

KONUT ABONELERİ İÇİN FİYAT 4 BİN 80 LİRA

BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine uygulayacağı satış fiyatı, haziran ayında 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Bu fiyat, mayıs ayı ile aynı seviyede kaldı.

SANAYİ ABONELERİ İÇİN İKİ KADEME TARİFE

Sanayi aboneleri için belirlenen tarifeler de değişmedi. Kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Bu tarifeler, sanayi sektöründeki kullanıcılar için önemli bir maliyet unsuru olmaya devam ediyor.

500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

ELEKTRİK ÜRETİM AMAÇLI DOĞALGAZ TARİFESİ

Elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanımı için belirlenen tarife ise 1000 metreküp doğalgaz için 12 bin lira olarak sabit kaldı.

AVRUPA'DA EN DÜŞÜK DOĞALGAZ FİYATLARI TÜRKİYE'DE

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda, "Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatı Türkiye'de uygulanmaktadır." ifadesine yer verildi

Muhabir: Barış Karapaça