Altın düşecek mi yükselecek mi? İslam Memiş'ten kritik yorum Altın düşecek mi yükselecek mi? İslam Memiş'ten kritik yorum

Hıdırellez, her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ve dileklerin kabul olacağına inanılan özel bir gün olarak öne çıkar. Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan bu geleneksel bayramda çeşitli ritüeller yerine getirilir. Peki, Hıdırellez dilekleri ne zaman ve nasıl yapılır? İşte, adım adım Hıdırellez dilek ritüeli...

Hıdırellez Duası ve Dilek Dileme

Hıdırellez'de dileklerin kabul olması için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan en yaygını, gül ağacına dilek yazıp asmaktır. Dilekler kağıda yazılarak gül ağacına asılabilir ya da gül ağacının altına çizilebilir. Örneğin, ev isteyen bir kişi ev resmi, araba isteyen bir kişi araba resmi çizebilir. Hıdırellez sabahı ise bu dilekler toplanarak suya bırakılır.

Bunun yanı sıra, Hıdırellez akşamı gül ağacına para asmak da yaygın bir gelenektir. Asılan para, 6 Mayıs sabahı erkenden toplanarak cüzdana konur ve yıl boyunca harcanmaz. Bu paranın, kişiye bolluk ve bereket getireceğine inanılır.

Hıdırellez'de okunabilecek dualardan biri ise şöyledir:

"Bin bir adım bir adım / Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah / Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilahe illallah Muhammeden Resulullah yetiş imdadıma Hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin Hızır deryada erdim murada amin."

Kaynak: HABER MERKEZİ