Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi tarafından, halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon hakkında hastanenin eğitim salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında yapılan toplantıda, İç Hastalıkları Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. İsmigül Yazıcı, hipertansiyon hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kan vermenin önemi! Kan vermenin önemi!

Toplantıda konuşan Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Necati Karaoğlu, “Sağlık durmuyor her yerde ihtiyaç var. Her geçen gün nüfus artıyor. O yüzden sağlığın yükü de artıyor. Geçen gün TÜİK tarafından kanserle ilgili veriler açıklandı. Orada da bu bölgenin kanser yükünün ne kadar yüksek olduğunu görmüş olduk. Bölgemizde yaşlı nüfusumuz da azımsanmayacak seviyede o yüzden özellikle belli bir yaş grubunda çok gördüğümüz hastalıklar üzerine bilgilendirme, farkındalık yaratmayla ilgili böyle toplantılar yapmak istiyoruz. Bunun en başında da hipertansiyon, yüksek tansiyon geliyor. Bu gün hangi eve gitseniz evin bir köşesinde tansiyon ilacı var. Benim annem, babam, eşim üçü birden tansiyon ilacı kullanıyor. Biraz geciktikleri için ya da ilk başta bu işi çok ciddiye almadıkları için ikişer tane, üçer tane tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalıyor. Maalesef insanlarımız ilk anda söylendiğinde bir tepki gösteriyor. Diyetine dikkat etmiyor, ilacına dikkat etmiyor bir ilaçla idare edecekken işler uzuyor, damarların yapısı bozuluyor bu sefer iki üç tane ilaçla anca idare edebilir hale geliyoruz. Konunun uzmanı Dahiliye Uzmanımız İsmigül Hanım size daha aydınlatıcı bilgileri verecek Yararlı bir seminer, toplantı olmasını diliyorum.” dedi.

Hipertansiyon Bilgilendirme1

BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI

Karaoğlu’nun konuşmasının ardından İç Hastalıkları Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. İsmigül Yazıcı, hipertansiyon hakkında bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi. Sunum esnasında hipertansiyon hakkında bilinmesi gerekenleri anlatan Uzm. Dr. Yazıcı, uygulamalı bir şekilde doğru tansiyon ölçümünün nasıl yapılması gerektiğini gösterdi.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çerkezköy Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hüseyin Yarlıgan, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erkan Zümbül, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri katıldı.

Hipertansiyon Bilgilendirme2

Hipertansiyon Bilgilendirme3

Hipertansiyon Bilgilendirme

Muhabir: Barış Karapaça