Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Reasürans iş birliği ile Devlet Destekli Alacak Sigortası (DDASK) paneli düzenlendi. 
NTV ekranlarında Noyan Doğan’ın moderatörlüğünde yayınlanan programa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal katıldı.

Programda, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası hakkında katılımcılara bilgi verildi. 

 “TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ÜRETİM ÜSLERİNDEN BİRİ”

Programda bölge hakkında bilgiler veren ve DDASK hakkında görüş ve önerilerini paylaşan Ahmet Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Odamızda sanayicimize, KOBİ’lere ve ticaret erbabına destek veriyoruz. Yaklaşık olarak odamıza bağlı 6 bin 950 üyemiz mevcut. Büyük ölçekli, orta ölçekli ve KOBİ düzeyinde küçük ölçekli üyelerimiz mevcut. Üyelerimizin farklı alanlarda olmasından dolayı Türkiye'nin en büyük üretim üslerinden biri olan bölgemizde aynı zamanda ticaretin de gelişmesi için sanayiyi desteklemekteyiz. Dört organize sanayi bölgesinde 141 bin SGK'lı çalışan mevcut. Türkiye'de de nüfus oranına bağlı olarak en fazla SGK'lı çalışan sayısı bölgemizde mevcuttur. Bunların yaklaşık olarak 85 bini Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, diğerleri de Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi, Yalıboyu Organize Sanayi Bölgesi ve Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde. Yine sanayi olarak Saray’daki sanayi kuruluşlarımıza istihdam olanakları sağlıyoruz” 

“81 BİNE YAKIN ÇALIŞANIMIZ VAR”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler veren ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ise şunları kaydetti:

“Bizim yaklaşık 4,2 milyar dolar ihracatımız ve 21 milyar dolar gibi bir üretim ciromuz var. Bildiğiniz gibi 2023 yılında 256 milyar dolar gibi bir ihracat rakamımız vardı, bunun da 12,5 milyar doları Tekirdağ ilinden, ilimiz bu alanda 5. sırada. Bunun da önemli bir kısmı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne karşılandı. Şu anda mevcut 295 tane firmamız var. Bunların 44 tanesi yabancı sermayeli şirketlerimiz ve 81 bine yakın da çalışanımız var. Bunun yaklaşık yüzde 20'si de mavi ve beyaz yakalı. OSB’mizin doluluk oranı ise yüzde 92. Katma değeri yüksek üretim yapan firmalarımız var. Yoğun bir ilaç kümelenmesi var, 18 tane ilaç firmamız var. Türkiye, ilaç ihtiyacının yaklaşık yüzde 50'sini bölgemizden karşılıyor. Bunun dışında kanser ilaçları üretiliyor ki bunun da aynı şekilde yüzde 50'si bölgemizden karşılıyor. Bunun dışında beyaz eşya, elektronik, otomotiv sanayi var. Karma bir yapıya sahibiz. Biz başlangıçta tekstil ağırlıklı bir bölgeydik. Ama şu anda karma.” 

“ÇERKEZKÖY İLK 5’TE”

El emeği ürünler sergilendi El emeği ürünler sergilendi

Çerkezköy’ün DDASK için önemine değinen Ali Sertaç Canal ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nı en çok kullanan bölgeler arasında ilk 5’te hem sigortalı açısından hem de teminat verdiğimiz alıcılar açısından. Burada KOBİ'ler özellikle sanayiye çok iş yaptıkları için iç içeler. Hem alıcı olarak hem de sigortalı olarak çok müşterimiz vardır. Alacak sigortası daha gelişmekte, çok yolu var. Çerkezköy’ün ilk 5’te olması bizim için çok önemli. Çerkezköy ölçeğine baktığınız zaman çok küçük bir kısım olarak değerlendirilebilir.”

Muhabir: Mualla İclal Aldoğan