İnternetten satış yapmak ve kazanç elde etmek, günümüzün en popüler ticaret yöntemlerinden biridir. Oldukça popüler bir iş modeli olan internetten satış yöntemi ile sizler de kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Doğru bir satış politikası izlemek için, internette ve dijital platformlarda satış stratejilerini de bilmeniz gerekmektedir.

Doğru bir bilgi ve araçlar ile sizler de başarılı olabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için, e-ticaret sitesi kurmak ve ürün seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Sizin için en doğru pazarlama ve satış stratejileri için, alanında uzman olan IdeaSoft ekibimiz ile görüşebilirsiniz. İnternetten satış için gerekli olan tüm bilgileri sizler için derledik.

Ürün Seçimi ve E-Ticaret Sitesi Kurulumu

İnternetten satış yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey, e-ticaret sitesi kurulumu yapmak ve ürün seçmektir. Stoklama yöntemi ile satış yapabileceğiniz gibi aracılar üzerinden ve stoksuz olarak da satış yapabilirsiniz. Ancak internetten satış yapmaya karar verdikten hemen sonra, detaylı bir ürün araştırması yapmanızda yarar olacaktır. Bu sayede hedeflediğiniz müşteri kitlenizi de belirleyebilirsiniz.

İşletme Kurulumu ve Marka Oluşturma

İnternetten satış yapmak için resmi olarak belgelenmiş olan bir işletme kurmanız gerekmektedir. İşletmenizin bir vergi numarası ve vergi numarası olmalıdır. İşletme ve markanız için gerekli olan tüm resmi işlemleri eksiksiz olarak halletmeniz gerekmektedir.

İşletmenizi kurarken ve markanızı oluştururken, logo tasarımı ve renk seçimi gibi konularda da titiz davranmalısınız. Müşterilerin ilgisini çekecek ve profesyonel bir tasarım için, IdeaSoft ekibimizi ile iletişime geçebilirsiniz. Kullanıma hazır olarak sunulan e-ticaret alt yapıları ile ürünlerinizi siteye yükleyerek, satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Geliştirme

İnternetten satış yapmak için doğru bir strateji geliştirmeniz gerekmektedir. SEO çalışmaları, sosyal medya platformlarının kullanılması gibi tüm yöntemler, e-ticaret sitenizi güçlendirecektir.

Müşterilerinizin e-ticaret sitenize her yerden ulaşması satış grafiğini de artıracaktır. Web sitesi optimizasyonu yaptırmak ve profesyonel e-ticaret sitesi kurulumu için, IdeaSoft ekibimiz ile görüşebilirsiniz. Sunmuş olduğumuz hazır e-ticaret alt yapıları sayesinde, profesyonel ve kurumsal bir internetten satış platformu oluşturabilirsiniz.

İnternetten Satış İçin E-Ticaret Sitesi Açmak

İnternetten satış yapmak girişimcilerin en çok tercih ettiği kazanç yöntemlerinden biridir. Gerçek ve klasik mağazacılıktan farklı olarak online üzerinden müşterilerinize satış yapabilirsiniz. E-ticaret sitesi üzerinden ürün satışı yapmak, pek çok yönü ile oldukça avantajlıdır.

Müşterileriniz işletmenize ve sitenize çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Herhangi bir yerde sabit durmadan da satış yapabilir ve ürünlerinizin 7/24 satılmasını sağlayabilirsiniz. İnternetten satış için yapmanız gereken ilk şey, profesyonel tasarıma sahip olan bir e-ticaret sitesi açmak olmalıdır.

E-ticaret sitesi açmanın en önemli avantajlarından birisi de bağımsız bir şekilde ürün satışı yapabiliyor olmanızdır. Satış yapmak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra, IdeaSoft ekibimizin hazırlamış olduğu e-ticaret platformlarını ve alt yapılarını inceleyerek, seçiminizi yapabilirsiniz.

Yapacağınız etkili bir pazar araştırması ile çok profesyonel bir e-ticaret sitesi hazırlayabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için açacağınız e-ticaret sayfasının profesyonel ve kurumsal bir görünüme sahip olması gerekmektedir. E-ticaret aracılığı ile internetten satış yapmanın size getireceği avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

●     İnternetten satış yöntemleri ile dünya genelinde milyonlarca müşteriye hitap edebilirsiniz. İnternetten satış yapmak, özellikle coğrafi sınırlamaları kaldırdığı için oldukça avantajlıdır. Dünyanın her yerinden müşteri bulabilir ve ürünlerinizin satılmasını sağlayabilirsiniz.

●     Zaman ve mekan fark etmeden, dilediğiniz zaman ve istediğiniz yerden ürün satışı yapabilme avantajına sahip olabilirsiniz. Müşterileriniz sitenizi 7/24 ziyaret ederek, alışveriş yapabilirler. Bu da sizin kesintisiz olarak kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

●     İnternetten satış yaparak daha az maliyet ile işletmenizi kurabilirsiniz. Geleneksel işletmecilik ve mağazacılık yöntemlerine kıyasla internetten satış yapmak, çok daha az maliyet gerektirmektedir. Depo veya iş yeri için herhangi bir kira ödemenize gerek yoktur. Ayrıca iş yeri veya personel gideri gibi maliyetler de bulunmamaktadır.

E-Ticaret Sitesi Açmak İçin Gerekenler

İnternetten satış yapmak için öncelikli olarak, bir e-ticaret platformuna ihtiyacınız vardır. E-ticaret sitesi kurulumu için dilerseniz kullanıma hazır olan, IdeaSoft e-ticaret alt yapıları çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünlere ve oluşturduğunuz markaya uygun formatta ve tasarımda olan e-ticaret platformları ile satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurulumu için ilk olarak bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Domain olarak tanımlayabileceğimiz alan adı, e-ticaret sitenizin resmi ve tescilli ismi olacaktır. Bunun için isim seçerken akılda kalan, müşterilerin unutmayacağı ve kolaylıkla ulaşabileceği bir alan adı almaya özen göstermelisiniz.

Kısa ve net bir şekilde oluşturulan e-ticaret isimleri, daha fazla ziyaretçi trafiği yaşamaktadırlar. İnternetten satış yapmak için açacağınız e-ticaret sitesinin mutlaka profesyonel bir firma aracılığı ile kurulması gerekmektedir. Şirket ve e-ticaret sitesi kurulumu için gerekli olan belgeleri şu şekilde listeleyebiliriz:

●     Tüzel veya gerçek kişiler için MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası,

●     Şirket kurucusunun TC kimlik numarası ve şirketin vergi levhası,

●     ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) kaydı,

●     E-ticaret sitesinin iş modeli veya ticaret türü(B2B veya B2C gibi)

●     Banka ve kargo firmaları ile yapılan anlaşmalar

●     E-ticaret sitesi kurulumu için anlaşma yapılan alt yapısı firmasının bilgileri ve anlaşmalar

●     Yurt dışına gönderim için gerekli olan banka bilgileri ve kargo anlaşmaları

●     E-ticaret sitesinin veri tabanının yer aldığı konum bilgileri,

Yukarıda sıralamış olduğumuz belgeler, e-ticaret sitesi kurulumu için gerekli olan yasal prosedürlerdir. İnternetten satış yapmak için kuracağınız e-ticaret sitesinin, eksiksiz bir şekilde tüm yasal prosedürleri taşıyor olması gerekmektedir. Resmi bir şirket kurulumunun olması, internetten satış için gerekli olan ana şartlardan biridir.

Spor Şenlikleri’nde teşekkür plaketleri verildi Spor Şenlikleri’nde teşekkür plaketleri verildi

Editör: Çerkezköy Bakış