Kadınlara yönelik birçok devlet desteği sağlanıyor. Diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi kadınlara yönelik destekler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan kadınlara yapılacak nakdi destek ödemesi PTT şubelerinden vatandaşlara iletilecek. 2 bin TL olarak açıklanan nakdi destek için detaylar verildi. Peki, kadınlara devlet desteği ne kadar yatacak? Aile Bakanlığı kadın destek ödemesi ne kadar süreyle yatıyor? Kadınlara devlet desteği şartları neler? İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan kadınlara yatırılacak nakdi destek detayları…

PTT’DEN KADINLARA DESTEK ÖDEMESİ

Devlet 2 bin TL nakdi desteği kadınlara yönelik sağlayacağını açıkladı. Koşulları uyan kadınlar için yapılacak ödemeler PTT’den iletilecek. Başvuru ve detayları verilen kadınlara sosyal yardım ödemesi 3294 sayılı Kanun çerçevesinde ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştırılacak. Kimlik belgesiyle başvuru yapılacak sosyal yardım yine kimlik ile birlikte PTT’den çekilebilecek.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA 2.000 TL DEVLET DESTEĞİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı” ile kadınlara nakdi destek veriliyor. Kadınlara verilen 2 bin TL nakdi destek 3294 sayılı Kanun çerçevesinde ihtiyaç sahibi olarak görülen vatandaşlara ödeniyor. T.C. kimlik ile başvuru yapan kadınlar nakdi destekten düzenli olarak yararlanıyor. Şartları sağlayan eşini kaybetmiş kadınların sosyal yardımın kesilmesine neden olacak bir durumla karşı karşıya kalmaması halinde her sene alınmaya devam edilebiliyor.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA DESTEK NE KADAR YATIYOR?

Eşi vefat eden kadınlara yönelik PTT’den yatırılan ödemeler her ay hesaplanıyor. Aylık olarak hesaplanan ödemeler 2 ayda bir vatandaşların T.C. kimlikleri üzerinden yatırılıyor. Aylık 1.000 TL hesaplanan yardım tutarı 2 ayda bir 2 bin TL olarak hesaplara geçmiş oluyor. Son resmi nikahlı eşini kaybeden vatandaşlar böylelikle temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında maddi bir rahatlık elde edebiliyor.

Sağanak su baskınlarına neden oldu Sağanak su baskınlarına neden oldu

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA DEVLET DESTEĞİ BAŞVURUSU

2 bin TL nakdi ödemeden faydalanmak isteyen kadınların resmi nikahlı eşini kaybetmesi durumunda ikamet adresine bağlı kuruma başvuru yapması gerekiyor. İkametteki SYDV’ye (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) bizzat giderek yapılan başvuru için T.C. kimlik ya da yerine geçen ehliyet veya pasaport gerekiyor.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA DESTEK NEDEN KESİLİYOR?

Eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan maddi yardımlardan yararlanan vatandaşlar öncelikle adres değişikliği yapmış ise buna dikkat etmelidir. Ödemesi yatmayan vatandaşların adres değişikliği nedeniyle ödeme alamaması durumu söz konusu olabiliyor. Yeni adrese dosya transfer işlemi için ikametteki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmelidir. Dini nikahlı yeni bir eşle ya da başka biriyle aynı evde yaşanmasının tespiti halinde ödeme kesilir. Çocuğu ile yaşayan ve çocuğu çalışan eşi vefat etmiş kadınların da ödemesi kesilmektedir. SYD görevlileri aralıklı incelemeleri ikamet adresine yaparken sistemsel sorgulamalar her ay yapılmaktadır.
 

Kaynak: Haber Merkezi