Harcamaların İncelenmesi

Öncelikle, 'esnek nitelikte' olan tüm harcamaların incelenmeye alındığı belirtildi. Bu kapsamda, otellerde düzenlenen eğitimlerden kullanılan sarf malzemelerine kadar birçok alan tasarruf tedbirleri kapsamına alınacak. Harcamaların yerinde denetimi için hazırlıklar yapıldığı da vurgulandı.

Değişiklikler ve Denetim Mekanizmaları

Yapılması planlanan önemli değişikliklerden biri, harcamaları kontrol edecek bir ön mekanizmanın oluşturulması. Bu mekanizma, kurum ve kuruluşların yapacakları harcamaları öncesinde değerlendirecek ve harcamanın gerekli olup olmadığını inceleyecek. Böylece, kamuda yapılacak harcamalar daha önce titizlikle değerlendirilecek ve gereksiz harcamaların önüne geçilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı Çalışmaları

Mali disiplini sağlamak ve ekonomik yöndeki gereksinimleri hızla yerine getirmek adına yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiği belirtiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda kapsamlı bir öneri paketi hazırlandı. Bu paketin Cumhurbaşkanı'na sunulmasıyla birlikte son kararın alınması bekleniyor.

Girişimcilere Yeni Üst Fon

Çiftçiye 293 milyon liralık avans Çiftçiye 293 milyon liralık avans

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması için üst fon kurulması çalışmalarının nihai aşamaya geldiğini belirtti. Bu adımın, belirli sektörlere yapılacak yatırımları desteklemeyi amaçladığı ifade edildi.

Kaynak: Haber Merkezi