Ailelerin kararlılık ve sabrı çocuğun okula uyumunu kolaylaştırır

Kapaklı Belediyesinde görevli Psikolog Ceren Sayın, 2017-2018 eğitim öğretimin açılması ile birlikte kreş ve anaokuluna yeni başlayan çocukların uyum süreci ile ilgili bilgi verdi.

Ailelerin kararlılık ve sabrı çocuğun okula uyumunu kolaylaştırır

Çerkezköy Bakış - Çocuklarda başlangıçta belirsizlik ve terk edilme kaygısı yaşanacağını ifade eden Psikolog Sayın “Ailelerin göstereceği kararlık, sabır, okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.” dedi.
 

ANAOKULUNA UYUM SÜRECİ

banner287
Kreş ve anaokuluna yeni başlayan çocuklarda başlangıçta belirsizlik ve terk edilme(ayrılma) kaygısı yaşanabileceğini ifade eden Psikolog Sayın “Çoğunlukla koruyucu ve aşırı hoşgörülü aile ortamından gelen çocuklarda bu kaygılar daha yoğun yaşanır. Ancak çocuk ortama alıştıktan ve öğretmenlerini tanıdıktan sonra kaygılar ortadan kalkar. Uyum sürecindeki tepkiler bireysel farlılıklar göstermektedir. Bazı çocuklar ilk üç gün ya da bir hafta ilgili ve istekli olur. Ana okul onun için park gibidir. Ama zamanla annesi ile birlikte olmak ister, sürekli okula gelmenin anlamını yeni kavrar ve tepki gösterir. Diğer bazı çocuklar ise en baştan itibaren anneden ayrılmak istemez. Sınıfa gelmesini, yanında olmasını, annesinin yedirmesini ister ve doğal olarak ağlama gözlenir.” dedi.
Psikolog Sayın, anaokuluna uyum sağlama konusunda yaşanan sorunun yalnızca anneden ayrılma zorluğu olmadığını belirterek “Evlerinde bakıcı bulunan birçok çocuk daha önceden anne ile ayrılığı yaşamıştır fakat ayrılığı güvenli, tanıdık bir ortamda kendi oyuncakları ile beraberken yani kendi evinde yaşamıştır. Okula başladığında ise bu güvenli ve tanıdık ortamı bulamaz. Yeni çocukların bulunduğu farklı bir ortamdır artık. Örneğin; eşyaları başkalarıyla paylaşmayı kabul etmek onun için oldukça zordur.” dedi.
 

AİLELER NELER YAPABİLİR?

Ailenin göstereceği kararlılık, sabır, okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güvenin çocuğun uyumunu kolaylaştıracağını ifade eden Psikolog Sayın açıklamasını “Anaokulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğu söylenip anne ve babaların bulunmadığı, işe gittiği açıklanmalıdır. Anaokulun her gün gidilmesi gereken oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştığında aradığını bulamayacak ve okula güveni kalmayacaktır. Çocuk anaokuluna birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.” diye tamamladı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306