Başarısı, mücadele öyküsünde saklı

Sarıkamış’ın fakir bir köyünde, derme çatma bir evde hayata gözlerini açtı. Okul yılları, imkansızlıklara karşı mücadele ile geçti. Kazandığı ilk üniversite, hayalleri ile örtüşmeyince, ikinci kez sınava girip, Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazandı. Ancak, üniversite ikinci sınıfta iken okuduğu bir hadisi şerif onu ticarete yönlendirdi. Üniversite 3. Sınıfta iken, Büyükçavuşlu’da, inşaat malzemeleri satan bir firma kurarak ticaret hayatına atıldı. Kapaklı’daki gelişim potansiyelini erken fark edince, firmasını Kapaklı’ya taşıdı. Şimdi onlarca binanın altında imzası bulunan genç bir müteahhit olarak, inşaat sektörüne değer katıyor. Bahsettiğimiz kişi Ömer Karadeniz’den başkası değil.

Başarısı, mücadele öyküsünde saklı

Kapaklı’da hem iş yaşamında hem siyasette hem de sosyal hayatta isminden başarıyla söz ettiren Karadeniz İnşaat Şirketi’nin sahibi Ömer Karadeniz, başarı öyküsünü Çerkezköy Bakış Gazetesi okurlarıyla paylaştı.
SARIKAMIŞ’TA DOĞDU
Ömer Karadeniz, 5 kardeşin en büyüğü olarak 1971 yılına Sarıkamış’ta doğdu. Kendi ifadesiyle suyu, tuvaleti ve banyosu bulunmayan fakir bir köy evinde gözlerini dünyaya açan Ömer Karadeniz ilkokulu köyünde, ortaokulu ise Sarıkamış’a bağlı Karakurt nahiyesinde tamamlandı. İlkokuldaki çalışkanlığını Ömer Karadeniz ortaokulda da sürdürür. Babası, oğlunun ‘okumaya’ ilişkin hevesini yarım bırakmaz, imkansızlıklar içinde Ömer Karadeniz’i, ortaokula verir, oğlu da bu fedakarlıklara okul birinciliği derecesiyle karşılık verir.
“YAŞADIĞI ZORLUKLAR KENDİSİNDE MÜCADELECİ KİŞİLİK KAZANDIRIR’’
Ömer Karadeniz, ortaokul yıllarında tüm zorlukları yaşar. Kendi ifadesiyle yaşadığı zorluklar kendisini hayata karşı mücadeleci kişilik haline getirir. O günlerini kendi ifadelerinden okuyalım: “Okul birincisi olduğumdan öğretmen Pazartesi ve Cuma günleri bayrağı bana çektirirdi. Köyde tek minibüs vardı, günde tek sefer yapar yakalayabilirseniz binerdiniz, aksi halde okul ile köy arasındaki mesafeyi yürüyerek gidip-gelirdik, hafta içi ise nahiyede kalırdık. Kış aylarının çetin geçmesi, gündüz vaktinin kısalığı nedeniyle okuldan eve gidip-gelirken sık sık kar fırtınasına yakalanırdık, yolumuzu kaybettiğimiz zamanlar olurdu. Bazen köyden bizleri kurtarmaya gelirlerdi.’’
ORTAOKULU BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ
Ömer Karadeniz, üniversite hayalini daha ortaokul yıllarında kurar. Okul birincisi olmasının yanı sıra eğitimdeki en büyük destekçisi babasının da teşvikiyle lise eğitimine başlar. Uluslararası ilişkiler veya hukuk düşündüğünden lise hedefini düz lise olarak belirler. Ancak, düz lise de kayıt süresi tamamlandığından istediği düz liseye gidemez. Ömer Karadeniz, düz liseye kayıt yaptıramayınca Endüstri Meslek Lisesi’ne yönelir. Burada da karşısına bir sürpriz çıkar. Elektrik bölümünü tercih edince müdür yardımcısından ‘biz elektrik bölümüne sınavla öğrenci alıyoruz, sınav da daha önce yapıldı’ cevabı alır. Karadeniz, bunun üzerine müdür yardımcısına orta okul birinciliği belgesini gösterir ve bu şekilde Sarıkamış Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’ne girer.
İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ KAZANDI
Ortaokulda olduğu gibi lisede de Ömer Karadeniz başarılı bir öğrencidir. Özellikle sözel derslerdeki başarısı ön plandadır. Her ne kadar Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim-öğretim yaşamını sürdürse de Ömer Karadeniz’in aklı üniversitededir. 1989’da lise son sınıfta üniversite sınavına girdiğinde Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandığında okulun fakülte kazanan tek öğrencisidir. Ömer Karadeniz, İlahiyat Fakültesi’ni kazansa da temel hedefi İlahiyat olmadığından, hazırlık sınıfının ardından İlahiyat Fakültesi’ne devam etmez. Yeniden üniversite sınavına giren Ömer Karadeniz, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanır.İKİNCİ ÜNİVERSİTESİ MARMARA OLDU
Bir yıllık İlahiyat Fakültesi’nde hazırlık tahsilinden sonra Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydını yaptırır. Eğitimini de burada tamamlar.
ÜNİVERSİTE YILLARINDA TİCARETE ATILDI
Ömer Karadeniz’in ticaretle tanışması üniversite yıllarında başladı. Okulundan mezun olduğunda öğretmen olacaktı, ama 2. sınıf öğrencisi iken okuduğu‘Ticaret yapınız ve cesur olunuz, zira rızkın 10’da 9’u ticarettedir’ mealli hadisi şerif, Ömer Karadeniz’i ticarete yönelttir. Üniversite üçüncü sınıfa devam ettiği dönemde Büyükçavuşlu’da önüne bir fırsat çıkar, inşaat malzemeleri satan bir firma ile ticaret hayatına başlar. 1993 yılında şahıs firması olarak ticarete atılan Ömer Karadeniz, bir yandan ticari yaşamını sürdürürken bir yandan da okulunu tamamlar. 1997’de şahıs firmasını limited şirkete dönüştürerek yollarına limited şirketi olarak devam eder.
“ÖĞRETMENLİK MESLEKLERİN EN YÜCESİDİR’’
Üniversiteden ‘öğretmen’ diplomasıyla mezun olmasına rağmen Ömer Karadeniz öğretmenlik yapmaz, ancak her zaman öğretmenlik mesleğine büyük bir saygı duyar. Kendi ifadesiyle öğretmenliğe verdiği değeri ‘‘Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Mesleklerin en yücesidir. Eğer her meslek ortaya koyduğu ürünleriyle değerlendirilecekse öğretmenlik mesleğinin ürünü de gelecek nesillerimizdir, dolayısıyla insandır.’’ İfadeleriyle özetledi.  
1999’DA KAPAKLI’YA TAŞINDI
1993’ten 1999’a kadar Büyükçavuşlu’da faaliyet gösteren Karadeniz İnşaat, 1999’da Kapaklı’da faaliyet göstermeye başladı. Ömer Karadeniz, iş nedeniyle bölgeyi analiz ettiklerini söyleyerek “Kapaklı ve bölgeye iş dolayısıyla sık sık gidiyorduk. Bu iş ziyaretlerimizde Kapaklı’nın geleceğini parlak gördüğümüz için Büyükçavuşlu’dan ayrılarak iş yaşantımızı Kapaklı’da sürdürmeye karar verdik.’’ İfadelerini kullandı.
“KAPAKLI’NIN GELECEĞİNİN PARLAK OLDUĞUNU GÖRDÜK’’
Ömer Karadeniz 1999’da Kapaklı’ya taşındıklarında Kapaklı’nın yaklaşık 20 bin nüfuslu küçük bir belde olduğunu söyleyerek “Kapaklı’daki ilk yaptığımız bina Pınar Bulvarı üzerindeki mevcut yerimiz oldu. İnşaat yerini kat karşılığında yaparak  buraya yerleştik. 1999’dan bugüne aynı yerde faaliyet gösteriyoruz.’’ Diye konuştu. Kapaklı’daki merkez şubenin dışında ayrıca Bahçelievler Mahallesi’ne ikinci bir şube açtıklarını anlatan Ömer Karadeniz, şöyle devam etti: “Büyükçavuşlu ilk göz ağrımızdı ancak Büyükçavuşlu ile yetinmeyerek Kapaklı’da ticari hayatımıza hem inşaat malzemeleri satıcılığıyla hem de inşaat müteahhitliği ile devam ettik. 2003 yılına kadar ticaretimizde ağırlık noktası yapı malzemeleri satışıydı, ancak 2003 yılından sonra bölgemizde inşaat sektöründe büyük bir hareketlilik yaşandı. Bizler de bu gelişmeye paralel olarak inşaat malzemeleri satışının yanında ikamet amaçlı konut yapımına başladık. Halen, hem inşaat malzemeleri satışı hem de ikamet amaçlı konut yapım ve satımını gerçekleştiriyoruz.’’
“İNSANLAR VAR OLDUKÇA İNŞAAT SEKTÖRÜ VAR OLACAKTIR’’
İnşaat sektörünü ülke ekonomisinin lokomotifi olarak gören Ömer Karadeniz “İnsanlar var oldukça inşaat sektörü de var olacaktır. Ülkemiz ve bölgemiz genç bir nüfus potansiyeline sahip olduğundan dolayı bölgemizde sürekli konut ihtiyacı devam etmektedir. Sanayi bölgesi ile paralel olarak gelişen ve büyüyen Kapaklımız’da uzun süre konut ihtiyacı devam edecektir. Ancak bundan sonra sosyal donatı alanları (park, bahçesi yeşil alan) olan daha estetik konutlara çok daha fazla ihtiyaç vardır. Gelecekte güzel bir şehir kurmak istiyorsak bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak konut üretmek zorundayız.’’ İfadelerini kullandı. Şu an itibariyle inşaat sektörü dışında bir başka sektörde faaliyet göstermeyi düşünmediklerini kaydeden Karadeniz ancak bundan sonra kendi alanlarında kurumsallaşarak yoluna devam etmek istedikleri söyledi.
“KURUMSALLAŞMAYI HEDEFLİYORUZ’’
İş yaşamında hedeflerinin işlerinde daha üst seviyeye çıkmak olduğunu kaydeden Ömer Karadeniz, “Bizler şirket olarak kurumsallaşmak istiyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Şirket olarak esas hedefimiz kurumsal bir firma olarak yolumuza devam etmektir’’ ifadelerini kullandı.

banner287
“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ OLDU’’
Karadeniz İnşaat olarak, müşteri memnuniyeti ile müşteriye hizmeti her zaman için ön planda tuttuklarını kaydeden Ömer Karadeniz, “Ticaretin iki yönü vardır. Bir yönü para kazanmak bir diğer yönü ise müşteri memnuniyeti ve müşteriye hizmettir. Bizler her dönemde yaptığımız işle piyasada güven sağlamaya çalıştık. Müşteri memnuniyeti ile müşteriye hizmet bizler için her zaman ön planda oldu, bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Bu sektörde en büyük risk, piyasada güvensizlik oluşturmaktır. İnsanların güvenini kaybettiğinizde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.’’ Dedi.
“KAPAKLI İNSAN POTANSİYELİ İLE İLÇE OLMAYI HAK ETTİ’’
Sözü Kapaklı’ya getiren Ömer Karadeniz, Büyükşehir Belediye Yasası ile ilçe statüsüne kavuşan Kapaklı’nın önünün gelişmeye daha da açık hale geldiğini söyledi. Kapaklı’nın insan potansiyeli ile ilçe olmayı hak ettiğini ifade eden Ömer Karadeniz, ancak Kapaklı’nın şehirleşme yolunda ciddi alt yapı sorunları olduğunu belirtti. Kapaklı’nın şehirleşme yönünde iyi bir sınav veremediğini anlatan Karadeniz “İnşallah bundan sonra ciddi bir planlamayla şehirleşme yolunda iyi adımlar atılacağına inanıyorum. “ dedi


Ömer Karadeniz, bu fotoğrafı
Ortaokul son sınıfta iken
öğrenci belgesi için çektirdi.“İMAR REVİZYONUNA İHTİYAÇ VAR’’
Kapaklı’nın en önemli imar eksikliğinin küçük parseller ve düşük katlar olduğunu söyleyen Ömer Karadeniz “Zamanında imar planı yapılırken Kapaklı küçük kalacak mantığıyla bir planlama yapılmış. Düşük katlı (3 kat) küçük parsellerle bir şehir inşa etmek mümkün değildir. Kapaklı’da şehirleşmenin önünü açabilmek için yeniden bir imar revizyon planına ihtiyaç vardır. Mevcut küçük parseller ada bazında birleştirilerek büyük parseller oluşturulabilir. Buna paralel olarak yeni sosyal donatı alanları meydana getirilebilir. Kapaklı’nın ilk yerleşim yerlerindeki mevcut binalar kentsel dönüşüm kapsamı içerisinde değerlendirilebilir. Çünkü bu yerleşim alanları şu an Kapaklımızın merkezini teşkil etmektedir. Bu mevcut yapılar adeta bir enkazı andırmaktadır. Bunlarla ilgili bir çalışma yapılabilir. Bu aynı zamanda bu yapıların sahiplerinin de menfaatinedir. Çünkü bu yerler daha da değerlenecektir.” ifadelerine yer verdi.
“KAPAKLI’NIN ÖNÜ DAHA DA AÇILDI’’
Ömer Karadeniz, Kapaklı’nın büyüme potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Kapaklı’nın ilçe statüsü almasıyla birlikte önü daha da açıldı. Mevcut alanları dışında Kapaklı’ya Karaağaç ile köylerin tamamının bağlanmasıyla birlikte Kapaklı’nın genişleyeceği yeni alanlar oluştu. Kapaklı’nın bir taraftan sınırı Çerkezköy olurken bir taraftan ise sınırı Çorlu’ya dayandı. Bütün bunların dışında Kapaklı’nın Çerkezköy OSB ile iç içe olması, bir de İstanbul’a yakınlığı Kapaklı’yı cazibe merkezi haline getiriyor.’’
“SİYASETTEKİ AMAÇ, ŞU MAVİ GÖK KUBBEDE BİR HOŞ SEDA BIRAKMAK’’
İş yaşamının dışında siyasi kimliğiyle de Kapaklı’da her dönem ön plana çıkan Ömer Karadeniz, ‘topluma hizmet etmenin bir yolu’ şeklinde tanımladığı siyaseti, topluma hizmetin bir aracı olarak görüyor. Karadeniz şöyle devam etti: “Siyasetteki asıl amaç şu mavi gök kubbede bir hoş seda bırakmaktır. Çünkü hepimiz faniyiz. İnsanlar gelip geçicidir, hizmetler kalıcıdır. Zaten siyasette esas amaç insanlara hizmet ve kalıcı eserler bırakmaktır. Eğer bu amaç hasıl olmuyorsa siyasette beklenen netice elde edilemeyecektir. Edilse bile dünyalık bir takım menfaatlerden ibaret kalacaktır.’’    
“HER ZAMAN TOPLUMLA BERABER OLDUM’’
Siyasetle sonradan tanışmasına rağmen ‘siyasetten kopamadığını’ söyleyen Karadeniz, her dönem içinde bulunduğu toplumun sorunlarıyla yakından ilgilendiğini belirterek “2004 yılına kadar aklımda siyaset yoktu. Fakat her zaman toplumla iç içe yaşayan ve toplumun her türlü sorunu ile yakından ilgilenen biri olarak 2004 yılında üyesi bulunduğum AK Parti’den topluma hizmet edebilir miyim? Düşüncesiyle yola çıktım. Bu şekilde kendimi siyasetin içerisinde buldum. Fakat, AK Parti’den aday olmak nasip olmadı. O gün oluşan kamuoyu desteği ve talebiyle bağımsız aday oldum. O dönem Kapaklı’da bağımsız olarak ciddi bir başarı elde ettik. Bundan dolayı beni destekleyen bütün Kapaklı halkına çok müteşekkirim. Bu bağımsız siyaset yapmak çok istenen bir durum olmasa da şartlar bizi o gün için buna zorlamıştı. Biz de bu noktada hak bellediğimiz yolda yürüdük; yürürken de gördük ki, yalnız değiliz. Bizimle beraber yürüyen gönüldaşlarımız ve dostlarımız var. Bu durun bize büyük bir cesaret ve memnuniyet verdi.’’ Şeklinde konuştu.
İŞ ADAMI KİMLİĞİ İLK PLANDA
İş adamı kimliğinin ön planda kalmasını isteyen Ömer Karadeniz, geçirdiği seçim tecrübesinin kendisini siyasetin dışına atmadığını ifade ederek, şartlar olur talep de gelirse siyasetin içinde aktif bir şekilde yer alabileceğini söyledi. Kapaklı’da siyasetin seçimden seçime yapıldığını anlatan Ömer Karadeniz, “Ancak ben sürekli toplumun içindeyim, bu siyaset sayılırsa her dönem siyasetin içindeyim’’ dedi.
“KAPAKLILIYIZ’’
Ömer Karadeniz, Kapaklı’ya gemileri yakarak geldiklerini söyleyerek “Kapaklılık kimliğinin gelişmesini çok önemsiyorum. Çünkü Kapaklı Türkiye’nin bir prototipidir. Türkiyemizin hemen hemen her bölgesinden Kapaklı’ya insan göçü gelmiştir. Herkes kendi yöresel kültürünü koruyarak  bir Kapaklılı bilinci oluşturmalıdır. Bu bilincin oluşturulması bir yerde gereklidir, bu bilinç oluştuğu takdirde ancak Kapaklılık bilinci de kendiliğinden gelişecektir. Bunu yapmak hep birlikte yapmak zorundayız. Çünkü hepimiz Kapaklı’da yaşıyoruz. Kapaklı’da çalışıyoruz, Kapaklı’da kazanıyoruz, Kapaklı’ya yatırım yapıyoruz, Kapaklı bizim ve çocuklarımızın geleceğidir. Gelecek nesillerimize iyi bir Kapaklı bırakmak istiyorsak bu Kapaklılık bilincini de geliştirip, yerleştirmek zorundayız.’’ İfadelerini kullandı.
“ÜLKEMİZ FIRSATLAR ÜLKESİ’’
Deyim yerindeyse ‘tırnaklarıyla kazıyarak’ geldiği noktayı başarı olarak görmeyen Ömer Karadeniz, “Ülkemiz fırsatlar ülkesidir diyebilirim. Bu ülkede dürüstçe çalışan, çalışmanın hakkını veren herkes başarılı olabilir. Bu konuda herkesin önü açıktır. Özellikle de ticaret konusunda insanlar gayret gösterdiklerinde kolay bir şekilde ilerleyebilirler, hedeflerine ulaşabilirler. Bu anlamda ülkemiz fırsatlar ülkesidir.’’ diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hanifi Yüzbaşı
Hanifi Yüzbaşı - 6 yıl Önce

tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

Şemsettin ÖZTÜRK
Şemsettin ÖZTÜRK - 6 yıl Önce

ömer bey hikayeni okudum, doğudaki bütün insanların yaklaşık hikayesi aynıdır. kapaklı için ne düşündüğünü tam anlayamadım veya şimdilik tam anlatmıyorsunuz. selamlar. karaağaç'tan şemsettin öztürk

CAN
CAN - 6 yıl Önce

ömer bey bizi çalişan herkesin başarili olacağina inandirdiniz

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306