Mandalı içerek test etti

Kapaklı Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapıldı. Toplantıya Başkan Mandalı ile CHP’li Meclis Üyesi Nedim Yılancı arasında yaşanan ‘su’ diyaloğu damga vurdu. Meclis Üyesi Yılancı ‘Kapaklı’nın sularının içilebilecek kadar temiz’ olduğunda dair çıkan bir haber üzerine Başkan Mandalı’ya ‘Neye istinaden suların temiz olduğunu söylediniz?’’ diye sordu. Mandalı, Kapaklı’nın suyunun temiz olduğunu söyleyerek zabıta personelinin getirdiği çeşme suyunu içerek eleştiriye yanıt verdi.

Mandalı içerek test etti
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kapaklı Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısı dün saat 14.00’da Belediye Başkanı İrfan Mandalı Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya tüm belediye meclis üyeleri katılırken, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Ali Osman Orhan da toplantıyı takip etti.
GEZİLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Açılış, yoklama ve akabinde saygı duruşuyla başlayan toplantıda Başkan İrfan Mandalı, 11-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği Brezilya- Arjantin İnceleme Tetkik Gezisi ile ilgili meclis üyelerine bilgi verildi. Gezilerden çekilen fotoğraflar slayt gösterisi şeklinde meclis üyelerine izlettirildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından belediyeye sunulan 6 adet ek dilekçe oy birliğiyle oylanarak gündem maddelerine eklendi.
NORM KADRO DEĞİŞİKLİKLERİ KABUL EDİLDİ
Toplantıda ilk olarak belediye norm kadro cetvellerinde dolu kadro değişikliği yapılması konusu görüşülerek, ’11 dereceli 1 adet veznedar kadrosunun 10 dereceli 1 adet veznedar kadrosuna, 9 dereceli 1 adet memur kadrosunun 8 dereceli bir adet memur kadrosuna, 11 dereceli bir adet memur kadrosunun 10 dereceli memur kadrosuna, 10 dereceli zabıta kadrosunun 9 dereceli zabıta memurluğu kadrosuna, 11 dereceli bir adet zabıta memur kadrosunun 10 dereceli zabıta memur kadrosuna, 11 dereceli bir adet zabıta memurluğu kadrosunun 10 derece zabıta memur kadrosuna, 9 derece zabıta memur kadrosunun 8 dereceli zabıta memur kadrosuna, 11 dereceli itfaiye eri kadrosunun 9 dereceli itfaiye eri memuru kadrosuna, 10 derece itfaiye eri kadrosunun 9 derece itfaiye eri kadrosuna, 11 dereceli itfaiye eri kadrosunun 10 dereceli itfaiye kadrosuna, 11 dereceli zabıta memur kadrosunun 10 dereceli zabıta memuru kadrosu’ şeklinde değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda ‘belediye norm kadro cetvellerinde boş kadro değişikliği yapılması’ konusu görüşülerek, bu kapsamda 4 dereceli bir adet sivil savunma uzmanının 8 dereceli bir adet tahsilat kadrosuna çevrilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi.TALİMAT OY ÇOKLUĞUYLA RED EDİLDİ
Beşinci gündem maddesi olarak yurtdışı görevlendirmelerine ilişkin belediye başkanına yetki verilmesi konusu görüşüldü. Konu kapsamında söz alan Mandalı, bu yetki neticesinde tek başına karar alacağına dair yanlış anlaşılmamasını isteyerek “Bu yetki sadece vize gibi süreçlerin hızlandırması için verilecek. Eğer alınacak bir karar olursa da bunu tek başıma almayacağım, sizlere danışacağım.’’ Dedi. CHP’li Belediye meclis Üyesi Yılancı ise, yapılan gezi sayılarının çok fazla olduğunu ifade ederek “Türkiye’nin en fazla yurtdışı gezisi yapan belediyesiyiz.’’ Dedi. Yapılan oylama neticesinde 6 ‘evet’ oyuna karşı 9 ‘hayır’ ile görüşülen gündem maddesi oy çokluğuyla red edildi.
DİLEKÇELER GÖRÜŞÜLDÜ
Toplantı gündeminde yer alan ‘Çerkezköy Kapaklı Kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nce sunulan dilekçede 788 ada ve 2 nolu parseldeki belediye hissesinin satın alınması konusu’ görüşülerek madde oy birliğiyle görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi. Gündem maddelerine eklenen ‘415 ada 7 nolu parsel üzerine ruhsatlı olarak başlanılan yapının çekme mesafeleri içerisinde kalmadığı tespit edilmiş, malikleri tarafından tadilat ruhsatı alınabilmesi için imar durumu istenmektedir. Taşınmaz sahipleri 814 kayıt nolu dilekçe ile bina aplikasyon krokisi talep edilmesi’ dilekçesiyle, ‘1001 ada ve 7 ile 8 nolu parsel maliklerinin ikiz nizam 3 kata imarlı olan parsellerinin aynı adada 2 nolu parselin 3 nolu parselle ikiz olacak şekilde imar durumu düzenlendiğinden anılan parsellerin ikizlenememesinden dolayı mağdur oldukları ve adaya kitle uygulanarak sorunun çözülmesi talep edilmiştir’ denilerek oy birliğiyle görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi. Buna ek olarak; ‘Cumhuriyet Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı’nın 604 sayılı evrak kayıt nolu yazısında 1444 ada 2 nolu parsel üzerine tesis edilen Kapaklı Erenler Cem Evi’nin İskan Muayene Harcı’ndan muaf tutulmaları talebi’ de görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na gönderildi.
SOKAK İSİMLERİ BELİRLENDİ
banner287
Toplantıda sunulan 3 dilekçe ise sokak isimlerine ilişkin olurken, Atatürk Mahallesi Muhtarı Bilal Tokuç belediyeye sunduğu dilekçede 1987-90 yılları olmak üzere mahallenin ilk muhtarı olan babasının adının Atatürk Mahallesi Sokakları’ndan birine verilmesi talebinde bulunurken, yapılan oylama ile talep oy birliğiyle kabul edildi. Buna ek olarak 1042 ada imar planında olan çocuk bahçesi olan alan arasında ve 838 ada ile Hacılar Çeşmesi arasındaki sokaklara Hacılar Çeşmesi Sokak adının verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Konu hakkında belediyeye verilen bir dilekçede de 241 nolu ada ile 838 nolu adalar arasında bulunulan Sokak’a da Uras Sokak adı verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca , Plan ve Bütçe Komisyonu kararınca belediyede çıkartılan sayfaların başına 2 TL ücret alınması oy birliğiyle kabul edildi.MECLİS ÜYESİ YILANCI’DAN SU TEPKİSİ
Öte yandan meclis toplantısında tüm maddelerin tek tek görüşülerek karara bağlanmasının akabinde CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı, Kapaklı’nın sularının temiz olduğuna dair yayımlanan haber hakkında Başkan Mandalı’ya eleştiride bulunarak, “Kapaklı’nın sularının içilmesi bir yana, kullanılması bile zararlı. Neye istinaden suların temiz olduğunu söylediniz?’’ şeklinde konuştu.
“KİMYA MÜHENDİSİMİZ AÇIKLAMA YAPTI’’
Başkan Mandalı ise, konu hakkında kendisinin değil Kimya Mühendisi’nin açıklama yaptığını aktararak, “Ben personelime güveniyorum. Çünkü, Kimya Mühendisi personelimiz elindeki verilere göre o açıklamayı yaptı.’’ Yanıtını verdi.
“BELEDİYE’YE NEDEN DAMACANA GETİRİLİYOR’’
Yılancı ise, Emlak Konutları’nda oturduğunu ve suların sağlıksız aktığını dile getirerek, “Madem Kapaklı’nın suları içilecek kadar temiz, o zaman niye belediyeye damacanalarla su geliyor, yazık değil mi?’’ ifadesini kullanırken haberde kullanılan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
MANDALI ÇEŞME SUYU İÇEREK YANIT VERDİ
Bunun üzerine Mandalı, kendisine su getirilmesini talep ederek bir bardak çeşme suyu içti. Başkan Mandalı’yı samimi bulmadığını kaydeden Nedim Yılancı, “Bu ülkede bakanlar Çernobil etkisine maruz kalmış çaylardan içiyor, sen bu suyu içsen ne olur!’’ dedi. Dilek ve temenniler bölümünün ardından Şubat ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa.
mustafa. - 6 yıl Önce

oturupta içsen daha iyi olur.

Cemal
Cemal - 6 yıl Önce

başkan ismet paşa mah.sinin suyunu da bir denermisin.türkiyenin en pahalı suyunu tüketiyoruz yani içmeden.

giresunlu
giresunlu - 6 yıl Önce

başkan sen suda içsen artık kapaklıya birşey veremezsin bay bay.......

vatandas
vatandas - 6 yıl Önce

kapaklı sayende hizmet gördü sayın başkanım. 2014 ün en büyük adayı yine sensin.. kapaklı seninle gurur duyuyor..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306