Ticari araçlarda 1 Aralık itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor ve 1 Nisan’a kadar devam edecek. Meteoroloji verilere göre hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek. Havaların soğumasıyla birlikte sürücüler 1 Aralık tarihini beklemeden lastikçilerin yolunu tutmaya başladı.

Zümbül Oto Lastik sahibi Ali Zümbül, “Kış lastiği zorunluluğu ticari araçlarda 1 Aralık’ta başlıyor. Şuanda da kış lastiği taktırma işlemleri yoğun bir şekilde başladı.” dedi.

KIŞ LASTİĞİNİN ÖNEMİ

Kış lastiğinin önemi hakkında bilgi veren Zümbül, “Bir lastik çok çizgiliyse kış lastiğidir. Dört mevsim lastik; tüm yıl boyunca kullanım imkanı sunar. Aslında 4 mevsim lastiği ben üstümüze giydiğimiz polar hırkaya benzetiyorum. Yazın terletmez, kışın üşütmez. Mevsimlik lastikte böyledir. Kış lastikleri yaz lastiğine göre çok daha kısa frenleme mesafesi ve çekiş gücü sağladığı için soğuk, karlı havalarda sürücülere kolaylık ve güvenlik sağlıyor. Kış lastiği yol ve yolcu güvenliği dışında yakıt tasarrufu da sağlıyor.” diye belirtti.

“ÖNEMLİ OLAN BİR MUHATAP BULABİLMEKTİR”

Zümbül, “İnternetten lastik alınır tabi ki fakat önemli olan lastikle ilgili sorun yaşadığınızda gerçek bir muhatap bulabilmektir. Örneğin Petlas lastiği nerden alırsanız alın Çerkezköy’deki temsilcisi biz olduğumuz için insanları mağdur etmeden problemlerini çözebiliriz.” dedi.

Otomobildeki 3 kişiyi öldürmeye çalıştılar Otomobildeki 3 kişiyi öldürmeye çalıştılar

FİYATLAR

Kış lastiği ve değişim fiyatları hakkında bilgi veren Zümbül, “Kış lastiği fiyatlarımız 1500 ile 5000 TL arasında değişiyor. Lastik değişim fiyatları; binek araçlarda 400 TL, suv araçlarda 600 TL ve kamyonet tipi araçlarda lastik değişim fiyatları 800 TL’den başlıyor. Ebatlara göre değişiyor 13, 14, 15, 16 jant 400 TL, 17, 18, 19 jant  800 TL arası farklılık gösteriyor. Diğer firmalar kış lastiği fiyatlarına bu sezon yüzde 10 zamla başladı ama Patlas’ta bir zam söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

ali2

ali3

ali1

Kaynak: Hilal Savtekin