Manisa’da vatandaşları ucuz ekmek ile buluşturmak istediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, “İBB Halk Ekmek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Özgen Nama, sizlerin Çerkezköy’de modern bir Halk Ekmek fabrikası kurduğunuzu söyledi. Biz de hem Çerkezköy Halk Ekmek fabrikanızı görmek hem de sizden fabrikanın kurulum süreci hakkında bilgi almak için ziyarette bulunmak istedik” dedi. Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Belediye Başkan Vahap Akay, heyete Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. ile ilgili kısa bir sunum yaptı.

İlk olarak İstanbul ve Eskişehir’de Halk Ekmek tesislerine inceleme ziyaretlerinde bulunduklarını kaydeden Başkan Akay, “Sağlıklı, kaliteli ve ucuz ekmek üretmek hedefiyle yola çıkılan halk ekmek fırınımızın gerekli Ar-Ge çalışmaları yaptıktan sonra toplam inşaat alanı 2 bin 560 m2 olan ekmek üretim tesisimizin yer seçimini yaptık. Proje aşamasında İstanbul Halk Ekmek ve Eskişehir Halk Ekmek tesislerinde incelemeler gerçekleştirdik. Proje çalışmalarımız neticesinde 100-120 bin ekmek üretim kapasiteli 2 adet yarı otomatik tünel fırın koyulabilecek, yan ürünler üretilebilecek bir tesisin projesini ortaya çıkardık” dedi.

RAMAZAN AYI’NDA PİDE ÜRETİMİ DE YAPTIK

Halk Ekmek fabrikasının ihalesinin 31 Mayıs 2022 tarihinde yapıldığını belirten Başkan Akay, “4 Temmuz 2022 tarihinde yer teslimi yapıldı. Yaklaşık 7 ay sürede inşaat çalışmaları tamamlandı. Üretim tesisimizde bulunan makinaların kurulumuna 13 Şubat 2023 tarihinde başladık ve kurulumu 13 Mart 2023 tarihinde tamamladık. İlk üretim deneme işlemimizi 21 Mart 2023 tarihinde yaptık. 27 Mart 2023 tarihinde tek vardiyada günlük 8 bin 500 adet ekmek üretimi ile 8 farklı noktada konumlandırdığımız Halk Ekmek büfelerimizde satışlarımıza başladık. Ramazan Ayı süresince de Halk Ekmek fabrikamızda pide üretimi de yaparak Halk Ekmek büfelerimizde satışa sunduk” diye konuştu.

HALK EKMEK FABRİKASI’NDA İNCELEMELERDE BULUNULDU

Belediye Başkan Vahap Akay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Bugün 2 vardiyada günlük yaklaşık 40 bin adet ekmek üreterek kentimiz genelinde 15 farklı noktada tasarımı tamamen Belediyemize ait olan Halk Ekmek büfelerimizde vatandaşlarımızı ucuz ve sağlıklı ekmek ile buluşturmaya devam ediyoruz. İhtiyaç halinde Halk Ekmek fabrikamızda, günlük 50 bin adet ekmek üretimi yapabilecek konumdayız.” Başkan Akay’ın konuşmasının ardından Halk Ekmek Fabrikası’nda incelemelerde bulunuldu.

Korkutan kazada 2 kişi yaralandı Korkutan kazada 2 kişi yaralandı

Manisa Başkanı Zeyrek1

Manisa Başkanı Zeyrek

Muhabir: Barış Karapaça