Öğretmen atama mülakatları için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 20 Mayıs tarihinde başlayan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular 31 Mayıs'ta sona erecek. Adaylar, "ilkatama.meb.gov.tr" adresindeki elektronik başvuru formunu doldurarak ön başvurularını yapabilecekler. Kadro ve branş dağılımlarına dikkat edilerek yapılan başvurular sonrasında süreç, sözlü sınavlarla devam edecek. Sözlü sınav giriş belgeleri Millî Eğitim Bakanlığı resmî internet sitesinden yayımlanacak ve adaylar fotoğraflı belgelerini e-Devlet şifreleriyle bu adresten alabilecekler. Peki, MEB öğretmen ataması mülakatları ne zaman? Başvurular nasıl yapılır? İşte öğretmen atama başvuru ekranı ve sözlü sınav tarihleri...

20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Sınavlar Ne Zaman?

Sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar ile bu adayların yerleştirildikleri sınav merkezleri, 10 Haziran'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak ve sınavlar 20 ilde belirlenen merkezlerde gerçekleştirilecek. Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi, Sınıf Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri kadrolarında yapılacak olan atamalarda başvurular 31 Mayıs'ta sona erecek. MEB atama takvimine göre mülakatlar temmuz ayında gerçekleşecek. İşte, öğretmen ataması mülakatları hakkında detaylar.

Sözleşmeli Öğretmen Ataması Başvuruları Ne Zaman Bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuruları 20 Mayıs'tan itibaren 31 Mayıs'a kadar elektronik ortamda alacak. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava katılacak adayları belirlemek üzere başvurular, ilkatama.meb.gov.tr adresinden Elektronik Başvuru Formu doldurmak suretiyle yapılacaktır. Adaylar başvuru sistemine e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapacaklardır. Başvurulara ilişkin kayıtların başvuru bitiş günü saat 16.00'ya kadar tamamlanması gerekmektedir.

Kontenjan ve Branş Dağılımları Belli Oldu

Arıcılıkta devlet desteğiyle 200 kovana ulaştı Arıcılıkta devlet desteğiyle 200 kovana ulaştı

Branş bazında kontenjan dağılımları belirlenerek 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin süreç açıklandı. Buna göre sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 87 alandan en fazla kontenjan ayrılan beş branş ise şöyle: Sınıf öğretmenliği 3 bin 263, özel eğitim 2 bin 499, rehberlik 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi 1.594, İngilizce 968.

Kaynak: HABER MERKEZİ