15 Mayıs 2024 tarihinde yapılan güncellemelerle, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ve Resmi Gazete'de eğitim alanında önemli değişiklikler yer aldı. Özellikle sözleşmeli öğretmenlik mülakat puanlarında yapılan değişiklikler, eğitim camiasının dikkatini çekti. Peki, MEB'in sözleşmeli öğretmenlik mülakat puanı nasıl değişti ve 14 Mayıs'ta Resmi Gazete'de hangi kararlar yer aldı?

Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Puanı Değişikliği

MEB, sözleşmeli öğretmenlik mülakat puanını nasıl belirledi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sözleşmeli öğretmen istihdamında mülakat puanının belirlenmesi yöntemini değiştirdi. Yeni düzenlemeye göre, mülakat puanı, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanının yüzde 50'si ve sözlü sınavdan alınan puanın yüzde 50'si olmak üzere hesaplanacak. Bu değişiklik, sözleşmeli öğretmen alımında atamaya esas olan toplam puanın belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak.

14 Mayıs Resmi Gazete Kararları

14 Mayıs'ta Resmi Gazete'de hangi yönetmelikler yayımlandı?

Olympiakos - Fiorentina maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda? Olympiakos - Fiorentina maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda?

14 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de çeşitli alanlarda yönetmelik değişiklikleri yer aldı. Bunlar arasında:

  • Köylere Hizmet Götürme Birliği İhale Yönetmeliğinde Değişiklik,
  • Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik,
  • Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik,
  • Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik,
  • Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik,
  • Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik gibi düzenlemeler dikkat çekti.
Kaynak: HABER MERKEZİ