Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, TCMB 92. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, aylık fiyat gelişmelerini yakından izlediklerini belirterek, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikasının devam edeceğini ifade etti.

Enflasyon Değerlendirmesi

Karahan'ın konuşmasında, 2023 yılında yüksek enflasyonla mücadele kapsamında başlatılan sıkı para politikasının etkilerinden bahsedildi. Ayrıca, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörüldüğü takdirde para politikasının sıkılaştırılacağı vurgulandı.

Dezenflasyon Süreci

Merkez Bankası Başkanı, dezenflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında tesis edileceğini öngördüklerini kaydetti.
2023 Yılına Genel Bakış

Karahan'ın konuşmasında 2023 yılına ilişkin makroekonomik gelişmelerin değerlendirilmesi de yer aldı. Küresel iktisadi faaliyetin zayıf seyrettiği bir yıl olarak nitelendirilen 2023'e ilişkin olarak, iç talep kaynaklı güçlü seyreden iktisadi faaliyetin yılın ikinci yarısında ivme kaybettiği ancak gücünü koruduğu belirtildi.
Üretim tarafında hizmetler sektörünün büyümenin temel sürükleyicisi olduğu ifade edilirken, sanayi sektörünün ise deprem kaynaklı etkiler ve dış talepteki zayıf seyir nedeniyle yılın ilk yarısında büyümeye negatif katkı verdiği, ancak ikinci yarıda katkısının pozitife döndüğü belirtildi.

Edirne'de otomobilin gizli bölmesinde 2 düzensiz göçmen yakalandı Edirne'de otomobilin gizli bölmesinde 2 düzensiz göçmen yakalandı

Cari İşlemler Dengesi ve Enflasyon

Karahan'ın konuşmasında, 2023 yılında cari işlemler dengesinin 45,4 milyar ABD doları açık verdiği ifade edildi. Ayrıca, yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 64,8 olarak gerçekleştiği ve enflasyonun neden yüksek olduğuyla ilgili değerlendirmelere de yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi