TKDK'nın Önemi ve Faaliyetleri

Pehlivan, TKDK'nın tarımsal faaliyetlerin takibini yaparak ilgili birimlere aktardığını belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli projeleri olduğunu ancak TKDK'nın ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı. TKDK'nın IPARD projeleri kapsamında binlerce kişiye istihdam sağladığını ve milyarlarca lira kaynak kullandığını dile getirdi.

Masrafsız İhtiyaç Kredisi Bulmanın Püf Noktaları Masrafsız İhtiyaç Kredisi Bulmanın Püf Noktaları

Yatırımların Boyutu ve Etkileri

Mersin'deki IPARD projelerinin toplam değerinin 3.6 milyar lira olduğunu belirten Vali Pehlivan, bu projelerin hayata geçirilmesiyle yaklaşık 5 bin vatandaşın istihdam edildiğini aktardı. Projelerin yüzde 50 ile 70 arasında hibe desteği sağlandığını ve gençlere ile kadınlara ek puanlar verilerek hibe desteklerinin oransal olarak artırıldığını söyledi.

Mersin: IPARD Projelerinden En Fazla Faydalanan Kentlerden

TKDK Başkanlığı İç Denetim Koordinatörü Mesut Ekmekçi, Mersin'in IPARD projelerinden en fazla faydalanan iller arasında olduğunu ifade etti. Ekmekçi, TKDK'nın bugüne kadar ülke genelinde 25 binden fazla projeye 45 milyar lira hibe desteği vererek yaklaşık 100 milyar lira tutarında yatırımın gerçekleşmesine vesile olduğunu belirtti. Bu yatırımların 100 binden fazla istihdama katkı sağladığını ve hayvancılık sektörü başta olmak üzere birçok sektörün gelişimine destek olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi