MÜSİAD'tan 'Dost Meclisi' programı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şubesi tarafından 'Sizi Uyutabilirim' konulu Dost Meclisi programını düzenlendi. Namık Kemal Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş, insanların hayatında uykunun çok önemi olduğunu anlattı.

MÜSİAD'tan 'Dost Meclisi' programı

Çerkezköy Bakış -MÜSİAD Tekirdağ, pandemi dolayısıyla ara verdiği Dost Meclisi Programını Namık Kemal Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş’ın katılımı ile ‘Sizi uyutabilirim; Uyku, Uykusuzluk ve Rüyaların Gizemi’ konusunda dernek binasında gerçekleştirdi.
Programa MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan, yönetim kurulu üyeleri, MÜSİAD üyeleri ve MÜSİAD dostları katılım sağladı.

‘Sizi uyutabilirim;  Uyku, Uykusuzluk ve Rüyaların Gizemi’ konulu Dost Meclisinin ilk bölümünde uykuya ve uykusuzluğa dair merak edilen konuları akıcı bir üslupla anlattı. İkinci bölümde ise uykusuzluğun çözümü noktasında özel olarak hazırladığı meditasyon uygulamaları ve mindfulness pratikleri hakkında bilgiler aktardı. Günde kaç saat uyumalıyız, uykunun evreleri nelerdir, hangi evre uyku insan hayatı için olmazsa olmazdır, hangi yaşta kaç saat uyumak sağlıklıdır, sağlıklı bir uyku çekmezsek hangi hastalıklara davetiye çıkarırız, kahve ve uyku ilişkisi nasıl kurulmalı, uyku tipleri karakteri nasıl etkiliyor gibi pek çok sorunun yanıtı verildi.

'UYKUNUN HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMİ VAR'

İnsanların hayatında uykunun çok önemi olduğunu anlatan Altıntaş, "Uykunun hayatımızda çok büyük önemi var. Bir kere Alzheimer hastalığı ile ilgili çok önemi var. Normalde bizim beynimizin içerisinde beyin omurilik sıvısı dediğimiz bir sıvı var. Bu, beynin içerisine gelir ve beyni yıkar ve beynin içerisinde alzheimera sebep olacak meteomolit ve tau dediğimiz o proteinleri oradan yıkar. Bu proteinler beyinde birikecek olursa alzheimer hastalığına sebep olur. Yalnız bu sıvının beyni yıkayabilmesi için beyin hücrelerin arasında mesafe olması gerekiyor. Ama bu mesafe o kadar dar ki mesafeden sıvı geçemiyor. Sadece uyku esnasında ve derin uyku esnasında bu hücreler yaklaşık yüzde 80 küçülüyorlar. Küçülünce aralardan kanallar oluşuyor ve beyni yıkamaya başlıyorlar" dedi.

Program sonunda soruları cevaplayan Nejat Altıntaş’a, MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan fidan bağışı sertifikası takdim ederek teşekkür etti.