Öğe mesajında, 18 Mart’ın, Kurtuluş Savaşı’nın ilk evresi olan ve tarihte emsali görülmemiş büyük bir kahramanlık ve fedakarlık mücadelesinin adı olduğunu belirtti.

Tarihe altın harflerle yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünde, huzur ve güvenle üzerinde yaşadığımız vatan toprağı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anmanın onur ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Öğe, bu duyguları Türk milletine yaşatanlara minnettar olduğunu ifade etti.

Otomobil alev topuna döndü Otomobil alev topuna döndü

Çanakkale’nin, hürriyet uğruna, vatan uğruna, ebed müddet var olmak adına, bir milletin şahlandığı, topyekûn mücadele verdiği destanın adı olduğunu aktaran Öğe, şunları kaydetti:

 “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” prensibi uğrunda; ferasetle, basiretle, kahramanlıkla, kararlılıkla, gaza ruhuyla şehadete koşanların, düşmana karşı cepheye giderken ölmeden mezara girenlerin, kendi cenaze namazını kılanların, hayatlarının baharında 15'lilerin kanlarıyla sulanan bu vatan topraklarının her bir zerresi bizlere aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin mukaddes emanetidir. Dört bir yanı işgal edildiğinde, maddi ve manevi bütünlüğüne göz dikildiği anda bile asla düşmana boyun eğmeyen, hür doğduğu topraklarda hür yaşamak için vatan bildiği toprakları canı pahasına savunan ve uğrunda nice bedeller ödeyen böylesine kahraman bir milletin dünyada eşi benzeri dahi yoktur. Öyleyse bizlere düşen Çanakkale’yi geçilmez kılan bu ruhu kaybetmemek, gelecek nesillerimizi bu şuur doğrultusunda; ecdadını tanıyan, tarihini bilen, kültürünü özümseyen, vatan ve bayrak sevdalısı bireyler olarak yetiştirmektir.”

Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü kutlayan Öğe, “Hem kara hem de deniz muharebelerinde, Çanakkale’yi geçit vermez bir hâle getirerek bize ebedî vatan kılan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Tuba Turhan