Cumhur İttifakı Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Abdullah Öğe, Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin “Seçim 2024 Özel” programında Gazeteci Mehmet Akif Aldoğan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Öğe projeleri, çalışmaları ve çeşitli konularda Aldoğan’ın sorularını yanıtladı.

“BAZI YERLERDE GEREKSİZ KALDIRIM GENİŞLİĞİ, BAZI YERLERDE PARALEL PARK SORUNU VAR”

Atatürk ve Öztrak Caddesi nasıl buluyorsunuz? Sorusuna cevap veren Öğe, “Herkesin aslında hem fikir olduğu bir konu var. Bazı yerlerde gereksiz kaldırım genişliği, bazı yerlerde paralel park sorunu var. Bunların düzeltilmesi gerekir ama bunlar yapılırken esnafımızı mağdur olmayacak şekilde yapılmadı. Dükkanını kapatmayacak, müşterisi o süreçte iş yerini ziyaret edebilecek bir projeyle bu ancak çözülebilir. Mesela Atatürk Caddesinin sol tarafından gereksiz bir kaldırım genişliği ve iyi düşünülmemiş bir bisiklet yolu var. Bisiklet yolu birçok yerde ring sisteminde vardır, bizden Atatürk Caddesinde ve Atatürk Caddesiyle Öztrak Caddesine bağlantı olan yollarda yanında koca koca taşları olan bisiklet yolları uygulaması var. Bunlar bizim trafiği gereksiz yere meşgul etmemize sebep oluyor. Çerkezköy’deki trafik sorununu çözmedin esnafımızın bu mağduriyeti giderilemez.” dedi.

“ÇERKEZKÖY’ÜN HALA 30 YIL ÖNCEKİ, ARTIK KALDIRMAYAN BİR SU HATTI VAR”

Su sorunları hakkında konuşan Öğe, “Alt yapıyla alakalı acil çözülmesi gereken bir su problemi var. Çerkezköy’ün hala 30 yıl önceki, artık kaldırmayan bir su hattı var. Bunun birçoğu da 50 kilometre merkezde asbest borulardan oluşan boruları var. Kızılpınar Mahallemizde aşağı mahalleler ve yukarı mahaller şeklinde kolektör hatlarıyla ayrılmadığı için üst katlara su çıkmıyor. Biz iller bankasının projelerine batık. Oradaki mahallemizin su hatlarının bölünmesi gerekiyor. Alt mahalleye serbest salımla şuan ki mevcut depodan su verilmesi gerekiyor, üst mahallelerine de İller Bankasının su kulesi şeklinde projesiyle yani depolama yöntemiyle farklı bir su deposuna su verilerek bu sorun halledilebilir. Biz bu sorunu 4-6 ay içerisinde çözeceğimizin sözünü veriyoruz. Araştırdık, oradaki su sorununu biliyoruz, çözümünü de biliyoruz. Biz içmediğimiz suya, kullanmadığımız suya, meyveyi sebzeyi dahi yıkmaktan çekindiğimiz suya Türkiye’nin en pahalı faturalarını ödüyoruz. Sularımız çok pis. Doğalgaz, elektrik faturalarını geçen su faturaları ödemek zorunda kalıyoruz.” diye belirtti.

GENÇ KAFE PROJESİ

Genç kadın kendini 2. kattan aşağıya attı Genç kadın kendini 2. kattan aşağıya attı

Gençlere yönelik projelerinden bahseden Öğe, “Genç Kafe projemiz var. Genç kafelerde gençlerimiz orayı yönetecek, gençlerimiz orada çay, kahve ikramından faydalanabilecekler, zaman zaman sandviç gibi ikramlarımız olacak. Gençler buralarda arkadaşlarıyla birlikte kaliteli vakit geçirebilecekler. Ücretsiz internet hizmeti olan alanlarımız olacak. Çerkezköy’de gençlerin maalesef şuanda gidebilecekleri bir alan yok. Senelerden beri bu gençlerimizin ihtiyacı ama yapılmadı. Biz genlerimizin yapacağı faaliyetlerin hep yanında olacağız. Gençlerle beraber kaliteli vakit geçirmek istiyoruz. Gençlerimiz mutlu olsunlar. Bunun içinde gençlere yönelik projelerimizi en kısa zamanda hayata geçireceğiz.

“CUMARTESİ GÜNÜNÜ GENÇLERE AYIRACAĞIZ”

Gençlerle her hafta buluşacağımız günlerimiz olacak.  Halk günü gibi ama o günü sadece gençlere ayıracağız. Gençlere yönetime hazırlama, beraber proje hazırlayabildiğimiz, gençlerin isteklerini dinlediğimiz, randevu alarak değil, o gün komple gençlerle olacağımız bir gün olacak. Sahada genleri ziyaret ettiğimizde genlerin çok güzel projeleri var. Gençlerin fikirlerini yerinde dinleyeceğiz, projelerini kesinlikle destekleyerek bir günü komple onlara ayıracağız. Gençlerin dersten veya başka bir işten vakit ayırabilecekleri cumartesi gününü gençlere ayıracağız. Herkes gençlere bir şeyler anlatıyor ama biz onları aslında çok dinlemiyoruz. İşte biz o gün gençleri dinleyeceğiz. Çok seviyoruz gençlerimizi, gençler ne diyorsa bizlerde bir arkadaşı olarak onları yerine getireceğiz. Tabi ki. Bizim Çerkezköy’de bu konuda çok başarılı okullarımız var. Ulusal kanallarda haberi olan, yetenekli öğrencilerimiz, gençlerimiz var. Gençlerimize bu projelerinde maddi açıdan destek olarak fuarlara, yarışmalara katılarak projelerini destekleyeceğiz. Robotik kodlamalar, yazılımlar, yeşil enerji, yapay zeka konusunda belediye olarak gençlerimizin her zaman yanında olacağız. Çünkü Çerkezköy’de biliyoruz çok başarılı yetenekli gençlerimiz var. Onları bu projelerinde hep destekleyeceğiz.” diye konuştu.

“BİZİM AMACIMIZ HİZMET ETMEK”

Siyaset yapmak için değil, hizmet etmek için aday olduğunu ifade eden Öğe, “Siyaset yapmak üzerine seçimlere girmedik. Bizim amacımız hizmet etmek. Cumhur İttifakı adayıyım ama aday olduğumuzda Çerkezköy’ün tüm vatandaşlarının hizmetkarı olacak bir yola çıktık. O yüzden siyaseti bir kenara koyalım. Sadece belediye başkanı olduğumuzda rozetimizi kenara koyuyoruz demiyoruz. Daha aday olduğumuzda rozetimizi aslında kenara koyduk. Çünkü oy versin veya vermesin tüm halkımıza hizmet etmek için yola çıktık. Ama maalesef bazı arkadaşlar siyaseti başka yollara çekmeye, bazı polemiklere girmeye çalıştılar. Biz aslında bunlardan uzak durduk. Vatandaşlarımız sorunca cevap vermek zorunda kalıyoruz. Bizim derdimiz Çerkezköy’e hizmet etmek. Onun için sadece Çerkezköy dedik. Başka hedeflerimiz olsun diye bu yola çıkmadık. Bu şehrin sorunlarını çözelim, eş zamanlı olarak da güzel projeleri Çerkezköy’e kazandıralım diye bu yola çıktık. Bu zamana kadar Çerkezköy’e yapılmayanların sebebini biz iyi biliyoruz. Çerkezköy’de hizmet etme niyeti olmayanların, Tekirdağ’da aday olmak için bu arkadaşlar oralarda vakit geçirdiler. Özellikle son 5 yıl Şarköy’ün köylerinde bile tabelalarda reklamlarını yaptılar. Çerkezköy’de vakit geçirmeyenler, Çerkezköy’de olmayanlar maalesef Çerkezköy’ün sorunlarını da o sürede çözmediler.” dedi.

“ÇERKEZKÖY İL OLMAYI HAK EDİYOR”

Çerkezköy’ün il olmalı mı? sorusunu yanıtlayan Öğe, “Çerkezköy, nüfusu hızla büyüyen bir ilçemiz. Sorunları da buna paralel büyüyor. Çerkezköy’ümüz Tekirdağ’ın yüzde 2’lik bir arazisine sahip. Nüfusu çok yoğun ama arazisi oldukça küçük. Çerkezköy, il olacak altyapıya sahip olduktan sonra neden il olmasın. Çerkezköy maalesef dar bir alana sıkışmış durumda. Çerkezköy il olmayı hak ediyor. Çerkezköy’ün il olması için ne gerekiyorsa yaparız. Buna bayraktarlık yapmaya hazırız. Resmi olmayan nüfusla Kızılpınar 100 bin nüfusa ulaşmış. Birçok ilden büyük mahallemiz Kızılpınar. Kızılpınar’ın ilçe olabilecek bir potansiyeli var. Çerkezköy’ün de il olacak potansiyeli var. Çerkezköy neden il olmasın, benim hayalim. Ama Çerkezköy’ü il olmaya hazırlamak lazım. Çerkezköy’ün sorunları ve projeler gerçekleştiğinde il olma alt yapısı da gerçekleşmiş olur.” şeklinde konuştu.

“EVDE VETERİNERLİK HİZMETİ VERMEK İSTİYORUZ”

Seçilmeleri taktirinde evlerinden çıkamayan vatandaşlar için evde veteriner hizmeti vereceklerini aktaran Öğe, “Bazı vatandaşlarımız evinden çıkamıyor. Özellikle yaşlı büyüklerimiz. Onlara Çerkezköy’de faaliyet gösteren veteriner arkadaşlarımızla evde veterinerlik hizmeti vermek istiyoruz. Veterinere evde baktığı evcil hayvanını götüremiyorsa biz veteriner arkadaşları belediyenin aracılığıyla evlerine göndereceğiz. Evde yapılabilecek bakımlarını, tedavilerini veteriner arkadaşlarımız evlerinde hizmetini verecek. Onu da belediyemizin aracılık yaptığı ve desteklediği programda evde evcil hayvanlarımızın bakımını veteriner arkadaşlarımızla yapacağız.” dedi.

“DEĞİŞİMİN ZAMANI GELDİ”

Son olarak Çerkezköy’de değişimin zamanı geldiğini belirten Öğe, “ Son olarak değişimin artık zamanının geldiğini, Çerkezköy’ün artık bir değişime ihtiyaç duyduğunu, projelerin hayata geçmesi için mutlaka değişimin şart olduğunu, Çerkezköy’ün daha yaşanabilir bir Çerkezköy olması gerektiğini, kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız için, engellilerimiz için Çerkezköy’ün daha yaşanılabilir, daha mutlu bir Çerkezköy olması için değişimin artık zamanının geldiğini, gerçek belediyecilikle tanışma zamanının geldiğini, bunu da bizlerin yapacağını söylüyoruz. Bu projeleri hayata geçirmek için heyecanlıyız. Bu projeleri yapabilecek yeteneğimiz, kabiliyetimiz, kadrolarımız var. Bize güvenmelerini, inanmalarını, bu değişim için bize destek olmalarını istiyoruz. Çerkezköy’ün artık 2024 yılında alt yapı sorunlarının konuşulmadığı, sosyal projelerin hayata geçtiği, hemşerilerimizin sosyal projelerden faydalanmak için şehir değiştirmeye gerek kalmadığı, bu alanları kullandığı yaşanabilir bir Çerkezköy için bize destek olmalarını isteriz.” ifadelerini kullandı

Muhabir: Tuba Turhan