Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB)  öncülüğünde Kapaklı’da eğitim veren Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 1’inci Kariyer Günü etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen Kariyer Günü etkinliğinde okulun mezun ve mezuniyet aşamasındaki öğrencileri, ÇOSB’’de faaliyet gösteren 35 firmanın temsilcileriyle bir araya geldi. Etkinlikte, öğrenciler firma temsilcileri tarafından bilgilendirildi, iş ve staj başvurularını yaptı.

“MEZUNİYET SONRASI İŞ BULMA FIRSATI YAKALAMIŞ OLACAKLARDIR”

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından katılımcılara okul tanıtım videosu izletildi.

1’inci Kariye Günü açılış konuşmasını gerçekleştiren Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Behçet Yazıcıoğlu, “Bu yıl birincisini düzenlediğimiz Kariyer günü etkinliğimize hoş geldiniz. Sayın misafirlerimiz kariyer günümüze katıldığınız, gösterdiğiniz ilgi için öğrencilerimiz ve okulumuz adına teşekkür ederiz. Ülkemiz Teknolojisi gün geçtikçe ilerlemektedir. Teknolojiyi doğru kullanan, teknolojiyi ilerleten verimli insan gücünün doğru kullanılması ve sanayinin içerisinde tutulması çok önemlidir. Kariyer Günü etkinliğimizde teknik ve mesleki açıdan donanımlı, yaşam şartları ve iş konusunda tecrübesiz olan öğrencilerimiz, ülkemiz ekonomisine çok büyük katkılar sağlayan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikaların siz değerli temsilcilerinin bilgi ve tecrübelerinden istifade etme, tavsiyelerini dinleme fırsatı bulacak, mezuniyet sonrası özellikle fabrikalarda iş bulma fırsatı yakalamış olacaklardır.” dedi.

Kariyer Günü1

“İNŞALLAH GELENEK HALİNE GELECEK VE HER YIL YAPACAĞIZ”

1’incisini düzenledikleri Kariyer Gününü her yıl yapacaklarını belirten Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Temiroğlu, “Okulumuz için önemli bir gün. Bugün ilkini yapıyoruz ama inşallah gelenek haline gelecek ve her yıl yapacağız. Sanayicilerimizi çağırdık. Öğrencilerimizi görücüye çıkardık. İnşallah güzel şeyler olacak. Bizim okulumuz teknik liseler alanında aynen İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi o seviyede o ayarda olan bir okul. Bu OSB’ndeki kuruluşlar için büyük şans. Buradan kaliteli öğrenciler, kaliteli teknisyenler çıkıyor. Neden biz bu çocukları başka yerlere kaçıralım. Sanayicilerden rica ediyorum bu genç çocukları kaçırmayın. Hepsini bizim bölgemizde istihdam etmeye çalışın. Şu an okulumuz en iyi teknisyenleri yetiştiren bir okul. Sanayicilerimizin de en iyi teknisyenlere ihtiyacı varsa işte pazar budur.” şeklinde konuştu.

Kariyer Günü2

“ETKİNLİĞİMİZ HEPİMİZ AÇISINDAN BİR İLKİ TEMSİL EDİYOR”

Gerçekleştirdikleri etkinliğin bir ilki temsil ettiğini ifade etmeden geçemeyeceğini söyleyen Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, “ÇOSB Yönetimi olarak, mezun olmuş ve mezuniyet aşamasında olan öğrencilerimizi bölgemiz firmaları ile bir araya getirmek adına düzenlediğimiz bugünkü etkinliğimizin hepimiz açısından bir ilki temsil ediyor olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu anlamda bugünkü etkinliği planlayan ve uygulamayı gerçekleştiren okul yönetimimize, katılımcı firmalarımıza ve emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ederim. 2012 yılında sanayimize nitelikli çalışan yetiştirmek üzere hizmete giren Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizden her yıl farklı alanlarda 200'ü aşkın öğrencimizi mezun ediyoruz. Ancak bu mezun öğrencilerimizin sanayimizde yeterince sayıda istihdam edilmediklerini görüyoruz. Bugünkü Kariyer Günü etkinliğimize fiilen destek veren bölgemiz firmalarından 35 tanesi bugün öğrencilerimizle buluşuyor. Kendilerine katkılarından ve ilgilerinden dolayı tekrar çok teşekkür ediyoruz. Kuşkusuz, öğrencilerimizin okulumuzdan fabrikaların ihtiyaçlarına göre çok donanımlı olarak mezun olması yanında, istihdam edilebilme imkanlarının da olması önemli bir konu. Bugünkü etkinlik mezun öğrencilerimizin istihdam edilme imkanını artıracağı için de önemli bir çalışma olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

Kariyer Günü3

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar, firma temsilcilerinin stantlarını gezdi.

Çerkezköy’de üreticiye sebze fidesi dağıtıldı Çerkezköy’de üreticiye sebze fidesi dağıtıldı

Düzenlenen Kariyer Günü etkinliğine öğrenciler ve katılımcı firma temsilcilerinin yanı sıra,  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Fatma Çiğdem Baykal, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Behçet Yazıcıoğlu katıldı.

Kariyer Günü6

Kariyer Günü4

Kariyer Günü5

Kariyer Günü

Muhabir: Barış Karapaça