Öğretmenlere rotasyon uygulaması, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) kapsamında pek çok eğitimcinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağını duyurduğu ÖMK kapsamında rotasyon olup olmayacağı tartışma konusu oldu. İlgili kanun düzenlemesi içerisinde rotasyon düzenlemesinin de olacağı iddia edilirken, resmi mercilerden henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Peki, öğretmenlere rotasyon gelirse ne olacak? İşte, o düzenleme hakkında bazı detaylar...

ÖMK ile geleceği iddia edilen öğretmen rotasyonu, eğitim camiasında büyük bir dikkatle takip ediliyor. Rotasyon düzenlemesi, öğretmenlerin bir okulda belirli bir süre kalmasını sınırlandırmayı amaçlıyor ve bu düzenleme sosyal medya ve sendikaların da gündeminde geniş yer buluyor. Öğretmenlere rotasyon düzenlemesinin ÖMK ile gelip gelmeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor.

Öğretmenlere Rotasyon Gelecek mi?

Öğretmenlere rotasyonun ÖMK ile geleceği iddia ediliyor. ÖMK'nın hazırlık süreci halen devam ediyor ve kesin bir tarih henüz açıklanmadı. Rotasyon uygulaması, aynı eğitim kurumunda 12 yılını dolduran öğretmenlerin başka bir okula tayin istemesini zorunlu kılacak. Bu düzenleme öncesinde okullarda ciddi bir norm planlaması yapılacak ve 12 yılı dolduran öğretmenlere zorunlu rotasyon öncesinde isteğe bağlı atama yapmaları istenecek.

Ormanlık alan alev aldı Ormanlık alan alev aldı

Öğretmenlik meslek kanunu üzerinden yapılacak yeni düzenleme ile birlikte, rotasyon uygulaması hayata geçirilecek. Ancak, bu düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği ve bu sene uygulanıp uygulanmayacağı henüz netleşmedi. Eğitim camiası ve öğretmenler, bu önemli değişiklik hakkında yapılacak resmi açıklamaları merakla bekliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ