Organ bağışının önemi

Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından "Organ ve Doku Bağışı Haftası" kapsamında yazılı basın açıklaması yapıldı. Organ alacak hastaların öncelikle kan grubu uyumuna, daha sonrada doku grubu uyumuna göre belirlendiği belirtilen açıklamada, 'Kan ve doku uyumu yanı sıra hastanın tıbbi aciliyet durumu göz önünde bulundurulur. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz. İlçemizde doku ve organ bağışlarını vatandaşlarımız İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Çerkezköy Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağışı Şubelerine yapabilir.' sözlerine yer verildi.

Organ bağışının önemi

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan "Organ ve Doku Bağışı Haftası" kapsamında yazılı basın açıklaması yapıldı.

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesinin organ bağışı olarak adlandırıldığı ifade edilen açıklamada, organ nakli ise vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın yerine canlı veya kadavradan alınan yeni, sağlam bir organın cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemi olarak nitelendirildi.
Açıklamada ayrıca beyin ölümü ile ilgili bilgi de yer alırken, bununla ilgili “Tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Beyin ölümü kavramı ile Koma, Bitkisel hayat ifadeleri karışmaktadır. Koma ve Bitkisel hayat tanısı alan hastalarda bazı beyin fonksiyonları çalışmaktadır ve tıbbi destek ile hasta yaşamına yıllarca devam etmektedir. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tıbbi destek sağlarsanız sağlayın hastanın yaşaması mümkün değildir ve ölüm en kısa sürede gerçekleşmektedir.” denildi.

KİMLER ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR?

2238 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabileceği belirtilen açıklamada, 2238 Sayılı “Organ Ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması Ve Nakli Hakkındaki Kanun”a göre; Madde 14 - Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki tanık huzurunda açıklamamış ise sırayla eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşlerinden birisinin; bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvafakatiyle ölüden organ ve doku alınabilir. Aksine bir vasiyet ibraz edilmedikçe kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir. Ölü, sağlığında kendisinden ölümünden sonra organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse organ ve doku alınamaz.  Büyük dinlerin çoğu organ bağışını onaylamakta ve desteklemektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 Tarih Ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Bu kararda; Zaruret halinin bulunması, hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığının mesleki ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir doktor tarafından tespit edilmesi, doku ve organı alınacak kişinin bu işlemin yapılmış olduğu sırada ölmüş olması, toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ ve dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla, yakınlarının rızasının sağlanması, alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması, tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir. Kuran-I Kerim’de de "Kim Bir İnsana Hayat Verirse Onun Tüm İnsanlara Hayat Vermişçesine Sevap Kazanacağı" Beyan Olunmaktadır. (Maide Suresi, Ayet 32)” denildi.

HANGİ ORGANLAR VE DOKULAR BAĞIŞLANIR?

Nakli Yapan Merkezlerde, hastanelerde, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda organ bağışı işleminin yapılabildiği kaydedilen açıklamada, “Organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu organ bağışlayan kişide beyin ölümü gerçekleştikten sonra araştırılır. Organ bağışında bulunan kişilerin bu konuda aileleri ve yakın çevrelerini bilgilendirmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından ve beyin ölümünden sonra bağışçı olabilme durumu ile ilgili yapılacak görüşmede karar verme sürecini etkilemesi açısından yararlı olacaktır. Böbrek, pankreas, karaciğer, akciğer, kalp, ince barsak gibi organların bağışı yapılabiliyor. Kornea, kemik iliği, tendon, kalp kapağı, deri, kemik, yüz ve saçlı deri, ekstremiteler gibi dokuların nakli yapılabiliyor.” denildi.
Organ alacak hastaların öncelikle kan grubu uyumuna, daha sonrada doku grubu uyumuna göre belirlendiği ifade edilen açıklamada, “Kan ve doku uyumu yanı sıra hastanın tıbbi aciliyet durumu göz önünde bulundurulur. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz. İlçemizde doku ve organ bağışlarını İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Çerkezköy Devlet Hastanesi Doku ve Organ Bağışı Şubelerine yapabilirsiniz.” sözlerine yer verildi.