Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşını okunmasıyla başladı.

“ONLARA YAŞAMALARI GEREKEN HAYATI VERDİĞİMİZ ZAMAN ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMIŞ OLURUZ”

Ardından açılış konuşmasını yapan Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Mustafa Murat Sütçü, “Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri birleşmiş milletlere üye olan tüm ülkelerde Engelliler Haftası olarak kutlanır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde ve de ilçemizde de 10-16 Mayıs tarihleri arası çeşitli etkinliklerle Engelliler Haftası olarak icra edilmekte. Bu tarihler arasında engellilerin sorunlarını anlatan birçok etkinlik düzenlenmekte, onları eğlendirebilmek için çeşitli programlar yapılmakta ve bu tarihler arasında hepimiz birer engelli adayı, engellileri anlayan bireyler olmaktayız. Ya bu tarihlerden sonrası?  Yani yılın diğer günleri ne olacak? Yılın diğer günlerinde nasıl davranmaktayız, olmaktayız? Yılın kalan günlerinde mesela çocuğunun sınıfında bir özel gereksinimli çocuk olduğu için onu sınıfında istemeyen veya sırf sınıfında o çocuk olduğu için çocuğunun sınıfını değiştirmek isteyen bir veli, ya da mahallesinde, sokağında yaşan özel gereksinimli vatandaşlara en ağır şakaları yapan bir mahalle sakini olmaktayız. Özel gereksinimli bireylerin erişim haklarını engelleyen, engelli rampalarına araç çeken bir sürücü, ya da özel gereksinimli bireylerin yürüyebileceği yollara malzemelerini koyan bir esnaf olmaktayız. Binasını özel gereksinimli bireylerin erişebileceği şekilde planlamayan veya sadece göstermelik engelli erişim malzemeleri koyan bir müteahhit, yada oturduğu sitede ya da apartmanda özel gereksinimli bir bireyin oturduğunu öğrendiğinde onun her davranışını, en ufak gürültüsünü şikâyet eden bir site sakini, olmaktayız. Nice sıkıntılarla iş bulmuş ve çalışmaya, hayata tutunmaya çalışan özel gereksinimli personeline iş yerinde en ağır fiziki ve psikolojik şakaları yapan ve onun çalışmasını engelleyen bir çalışan, ya da İş yerinde veya fabrikasında özel gereksinimli personel çalıştırmaktan imtina gösteren bir işveren olmaktayız. Peki, şimdi engelli kim? Engel olan kim? Engellilik bir sosyal sorumluluk projesi değil, engellilik sosyal hayatın ta kendisidir. Dünya var olduğundan bu yana, var olan insanları sosyal sorumluk projesi olarak değil, ellerinden aldığımız sosyal hayat hakları ile anladığımız, onlara yaşamaları gereken hayatı verdiğimiz zaman engelleri ortadan kaldırmış oluruz. O zaman az önce saydıklarımdan değil gerçek bir insan olmuş oluruz. İnsan olmanın temelini birbirimize göstereceğimiz saygı, sevgi ve hoşgörü oluşturuyorsa engellilere davranışlarımızı hangi temeller üzere atmaktayız. Yunus Emre, “Bir kez gönül kırdın ise o kıldığın namaz değil” demişken, biz farkında olmadan kaç gönül kırıyoruz. Gönül kıran değil gönül alan olmak istiyorsak engel koyan değil, engelleri kaldıran, engel olmayan olmalıyız. Bugün bu programımızda engel olunmaz ise kişilerin neler başarabileceğini izleyeceksiniz. Bu programı gözleriniz dolarak değil, nelere engel olduğumuzu düşünerek izlemenizi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel Bireyler Şarkılar Seslendirdi1

Sütçü’nün konuşmasının ardından, özel bireyler hazırladıkları halk oyunları gösterisi ve seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla katılımcılara keyifli dakikalar yaşattılar.

Korkutan kazada 2 kişi yaralandı Korkutan kazada 2 kişi yaralandı

Programın sonunda özel bireyler, "El Sanatları Teknolojisi", "Mobilya ve İç Mekan Tasarımı", "Tekstil Teknolojisi" ve "Yiyecek İçecek Hizmetleri" atölyelerinde hazırlamış oldukları çalışmalarını katılımcıların beğenisine sundu.

Etkinliğe, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Apaydın, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmi Akman, Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Mustafa Murat Sütçü, okul müdürleri, özel bireyler ve aileleri katıldı.

Özel Bireyler Şarkılar Seslendirdi3

Özel Bireyler Şarkılar Seslendirdi4

Özel Bireyler Şarkılar Seslendirdi2

Muhabir: Tuba Turhan