Pazarcı esnafı isyanda

Çerkezköy'de kısa süreli etkili olan sağanak yağmur yağışı, pazarcı esnafını ve vatandaşları sıkıntıya soktu. Pazarın üstüne çekilen çok sayıda branda yağmurun ağırlığını taşıyamayınca koptu. Pazarcı esnafı, devam eden Kapalı Pazar Yeri çalışmaları nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, Belediye Başkanı Vahap Akay'ın biran önce toplantı yaparak pazarcı esnafının sıkıntılarının dinlenmesi talep edildi.

Pazarcı esnafı isyanda

Çerkezköy Bakış - Hayri Batur Caddesi üzerindeki Kapalı Pazar Yeri’nin yenilenmesi için bir süre önce Çerkezköy Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı. Bu kapsamda pazar yeri söküldü ve çıkan malzemeler Kızılpınar’a yapılacak olan pazar yerine taşındı. Perşembe ve Pazar günleri ise pazarcı esnafı eski otogar mevkiinde çevreye yayılarak açık havada tezgah açmaya başladı.
Tezgahların üzerine pazarcı esnafı branda ile kapatırken, dün etkili olan yağmur yağışı sonrası birçok branda biriken yağmur suyunun ağırlığı nedeniyle  koptu ve tezgahların arası suyla doldu.Pazar yerini su basınca da pazara alışverişe gelen vatandaşlar alışverişi yarıda bırakarak evlerinin yolunu tuttu.
 

ÜZÜLÜYORUM

Pazarcı esnafı, yağışın ardından brandaların sularla dolmasının yanı sıra tabanda biriken suların da gitmemesi ve çamur deryasına dönmesine adeta ateş püskürdüler. Pazarcı esnaflarından Hayrettin Çetinkaya,  “Baştan beri bizlere doğru bilgi verilmedi. Bir peron yıkılacak dediler ama sonrasında bir peronun yarısı alınacak derken iki peron alındı. Şimdi ise iki buçuk perona çıktı. Biz dürüst konuşulmasını isterdik. Bazı arkadaşlarımız yer değiştirdiler ve bundan dolayı da çok pişmanlar. Tezgahların üstleri kapatılacak denildi ama oda olmuyor. üzülüyorum” ifadelerine yer verdi.


 

EN BÜYÜK SIKINTI DÜZENSİZLİK VE BELİRSİZLİK

Pazarcı esnafını ne olarak gördüklerini merak ettiklerini sözlerine ekleyen Çetinkaya, “Bizleri hakir mi görüyorlar. Belediye Başkanı Vahap Akay’ın esnafı toplayıp açıklama yapmasını bekliyoruz. En büyük sıkıntımız düzensizlik ve belirsizlik. Eski Pazar alanının daha nereye kadar yıkılacağı belli değil. Mağduriyetimiz çok. Bu kadar masrafa gerek yoktu. Tadilat yapılsa bizler için yeterli olacaktı ve bu kadar mağdur olmamış olacaktık” dedi.
 

KIŞ GELDİĞİNDE NE YAPACAĞIZ

Bir diğer pazarcı esnafı Müslüm Aktaş ise, esnaf olarak kendi taktıkları saçların Salı günü Belediye tarafından söküldüğünü ifade ederek, “Yeni Pazar alanının yapım süresi 6 ay olarak söylendi. Keşke bahar ayında başlansaydı da bu kadar rezillik çekmeseydik. Şimdi havalar iyi, kış geldiğinde bizler ne yapacağız. Tezgahların üzerine yaptığımız sacların tehlikeli olduğunu söyleyip söktüler. Madem saca izin vermiyorlar o zaman plastik ile kapatalım. Yağmur yağdığında gerdiğimiz brandaların ne hale geldiği ortadadır. Her esnaf kendisine göre 2 ila 4 bin TL arasında masraf yaptı ama saclarımız sökülerek götürüldü” diye konuştu.


 

BİRAN ÖNCE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Bu işin branda germekle olmayacağını sözlerine ekleyen Aktaş, “Kendi imkanlarımızla kapattık ama yine izin vermediler. Hem vatandaş hem de esnaflar mağdur durumda. Zemin suyu çekmediği için vatandaşlar da zor anlar yaşıyor. Kış ayıyla birlikte mağduriyetin daha da artacağı gün gibi aşikardır. Pazarcı esnafı kış ayında dışarı atılmış durumdadır. Yetkililerin bu mağduriyetimizi görerek biran önce çözüm üretmelerini istiyoruz” dedi.

Yorumlar 9
Vatandaş 27 Eylül 2017 19:48

Ldp. Kışın çalışıyom demek için iş yapan adam yazın çalışıyom diyemezmi? Ağzı olan boş boş konuşuyor otur yerine bak işine saçmalama. İşin ihalesi bütçesi onayı bu zamana çıkmış işte. Adamlardan yola aydınlatma yaptılar diye bile hava parası istenirken yoksunuz ortada..

Recep 23 Eylül 2017 09:42

10 YILDIR ÇKÖY VE BELDELERİNDE BELEDİYE SİZDEYDİ YAPMADINIZ ADAM YAPMAYA BASLAYINCA HİKAYEDEN BAĞİRACAKSINIZ YEMEZLER BEYLER

ahmet 22 Eylül 2017 15:47

yeni değil geçici diyelim... sanki tüm pazarlar kapalı mı pazar esnafı geçici süre açık pazar gibi tezgahlarını kuracaklar onuda düzgün kursunlar bi zahmet

Idp 22 Eylül 2017 10:33

Yapılan iş yanlıs mademkı böyle birseye ımza atılacak neden kısa gırerken hangı akıl karıdır bu bakın ben calısıyorum u göstererek ınsanları madur etmekmıdır calısma ? Merakım mazur görulsnde böyle bişey bar madem neden nısan sonu baslanmadı? Suan olmasa bile kasımda buyuk olasılık bıterdı ve ınsanlar madur olmaDı belkı bu ay bıle bıtiş olurdu...!!

Müşteri 21 Eylül 2017 23:32

Bütün yaz yattılar, yağmur mevsiminde pazar yerini yapmaya karar verdiler. Beceriksizlikten mi, art niyet mi var anlamadım. Ama her iki durumda da bir gerçek var ki bunlar değil belediye yönetmek, koyun bile güdemezler.

Recep 21 Eylül 2017 17:51

Hemserim yıllardır akpnin yapmadığı pazar yapılıyor başkaca bi çözümünüz varsa söyleyin

.. 21 Eylül 2017 17:21

Yahu koskoca pazar yerini yapmaya daha 10 gün önce başladılar akıl var izan var ne toplantısı? biz yıllarca sokak mahalle pazarlarından alışveriş yaptık yağmur sel dolu kar tipi demedik, bunlar bir yağmurda hemen belediye diyor bu ne yahu? durunda adamlar bitirsin inşaatı.

Operator 21 Eylül 2017 17:00

Pazara o kadar coluk cocuk geliyo onlarin hali ne olcak peki

Esnaf 21 Eylül 2017 16:57

Yeni pazar yerinde alt yapi donanim sikintisi cok gecen gun ustume pazar diregi dustu bu hafta sel yagmur yakinda kiş gelcek bu esnafin halkin pazarcinin sikintisi cok olcak o yuzden acil olarak bir cozum beklenmesi geerekir