Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanmalar

Bu gerginlik, petrol piyasasında kısa vadede "keskin dalgalanmalar" olarak kendini gösterdi. Özellikle Brent petrolün varil fiyatı, beklentilerle 92 doları aşarak Ekim 2023'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Aynı dönemde Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 87,67 dolara yükseldi.

İran'ın Açıklamaları ve Petrol Fiyatlarındaki Etkisi

Ancak, İran'ın saldırı sonrası askeri operasyonunun başarıyla sonuçlandığı ve devamının amaçlanmadığına yönelik açıklamaları, risk algısını bir miktar yatıştırdı. Bu durum, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü baskıyı hafifletti. Ancak, Tel Aviv'in muhtemel bir yanıtı ve bölgedeki tansiyonun devam etmesi, fiyatların dalgalı seyrini sürdürmesine neden oldu.

Jeopolitik Risklerin Petrol Fiyatlarına Etkisi

Norveç merkezli araştırma kuruluşu Rystad Energy Kıdemli Başkan Yardımcısı Jorge Leon, jeopolitik gerilimin petrol fiyatları üzerinde önemli bir risk faktörü olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki çatışmanın, petrol arzının kesintiye uğrayarak fiyatları artıracağı endişelerini beraberinde getirdi.

Leon'a göre, piyasaların yakın zamanda İsrail'in İran'a yönelik saldırısının tek seferlik bir olay mı yoksa daha geniş bir çatışmayı ateşleyen bir kıvılcım mı olduğunu görmek için Orta Doğu'ya odaklandığı belirtildi.

Gelecek Beklentiler ve Senaryolar

Leon, jeopolitik risklerin istikrar kazanması ve kademeli olarak azalması beklentisiyle, kısa vadede keskin fiyat dalgalanmalarının yaşanabileceğini belirtti. Ancak, önemli bir tırmanma olmadığı sürece jeopolitik risklerin azalacağını ve petrol fiyatlarının istikrar kazanacağını ifade etti.

Yapı Kredi bankası satılıyor mu? Koç Holding'ten peş peşe açıklamalar Yapı Kredi bankası satılıyor mu? Koç Holding'ten peş peşe açıklamalar

Kaynak: Haber Merkezi