Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik, B sınıfı ehliyet sahibi vatandaşlara motosiklet kullanımı konusunda yeni imkanlar sunuyor. Bu düzenlemeyle birlikte, belirli koşulları karşılayan sürücüler artık 125 cc'ye kadar motosikletleri kullanma hakkına sahip olacak.

Yayımlanan yeni yönetmelik çerçevesinde, ticari amaçlar haricinde kullanılmak üzere A1 sınıfı ehliyet ile yönetilen motosikletler, artık B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından da kullanılabilecek. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için bazı önemli şartlar bulunmaktadır.

Bu hakka erişebilmek için sürücülerin en az 2 yıl geçerliliği olan B sınıfı bir ehliyete sahip olmaları, gerekli sağlık koşullarını yerine getirmeleri ve daha önceden sürücü belgesinin herhangi bir sebepten dolayı geçici ya da daimi olarak iptal edilmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca, belirlenen direksiyon eğitimi kursunu başarı ile tamamlayıp, uygulama sınavından geçmek ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen A1 sınıfı sertifikasını sürücü belgesi sistemine kaydettirmek zorunluluğu bulunmaktadır.

Sürücüler, bu şartları yerine getirdiklerinde, motosiklet kullanımı için gerekli olan kod sürücü belgesi sistem kayıtlarına eklenecek ve bu işlem için herhangi bir ek kod yazılmasına veya sürücü belgesi üzerinde değişiklik yapılmasına gerek kalmayacak. İlgili sürücüler, istemeleri durumunda elde ettikleri sertifikaları, iki yıl içinde sürücü belgesine işletebilecekler.

Park halindeki tır alev aldı Park halindeki tır alev aldı

Bu yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarih itibarıyla geçerli olacak ve B sınıfı ehliyet sahiplerine yeni haklar tanıyacak. Bu düzenleme, sürücülerin yeteneklerini genişletirken, trafikteki araç çeşitliliğini de artıracak.

Bu yenilik, sürücü belgeleriyle ilgili düzenlemeler arasında önemli bir yer tutarak, motosiklet kullanımı konusunda daha esnek bir yaklaşım sunmaktadır. Bu değişiklik, hem sürücülerin hayatını kolaylaştıracak hem de trafikteki güvenliği artırma potansiyeline sahip.

Editör: Haber Merkezi