Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (RGYAS) hisseleri, Borsa İstanbul'daki ikinci işlem gününde beklenmedik bir düşüş yaşadı. İlk gün tavan fiyatla kapanan hisseler, Pazartesi günü sert satışlarla karşılaşarak yatırımcıları şaşırttı. Bu yazıda, RGYAS hisselerindeki düşüşün nedenlerini ve gelecek beklentilerini inceleyeceğiz.

RGYAS Hisseleri Neden Düşüyor?

Bugün (29 Nisan 2024 Pazartesi), saat 9.40 itibariyle başlayan teorik eşleşme seansında RGYAS hisse bugünün tavan fiyatı olan 163,30 TL’den eşleşmekteydi. Önce tavanda 5 milyon lottan fazla alım emri beklerken, saatler ilerledikçe söz konusu miktar azaldı. Tavana yazılan alım emirlerinin pey der pey silindiği görüldü. Akabinde tavan bozuldu ve saat 9.54’te hissenin eksi yüzde 6 civarına kadar (140 TL) geri çekildiği görüldü.

Edirne'de otomobilin gizli bölmesinde 2 düzensiz göçmen yakalandı Edirne'de otomobilin gizli bölmesinde 2 düzensiz göçmen yakalandı

RGYAS Hisse Tavan Bozdu, Neden Düşüyor?

Saat 9.55’teki ilk resmi veride ise RGYAS 148 TL seviyesinden güne başlangıç yaptı. Böylece, Cuma günü kapanış fiyatı olan 148,5 liranın 50 kuruş altından yeni işlem gününe başlayan RGYAS’ın arz sonrasındaki tavan serisi 1 gün olarak kayıtlara geçti. Sürekli işlemlere başlanmasının ardından gelen sert satışlarla devre kesen ancak devre kesici sonrasında da düşmeyi sürdüren RGYAS an itibariyle günlük yüzde 8,5’luk düşüşle 136 TL civarından işlem görmekte.

Güncel olarak takribi 4,5 milyar TL’lik tahta büyüklüğüne sahip olan RGYAS hisse için arz fiyatında 1 ay süre boyunca fiyat istikrarı uygulanacağı deklare edilmişti. Bu nedenle, 135 TL seviyesinin hissenin ilk destek noktası olduğu belirtilebilir. RGYAS paylarının borsada bundan sonra göstereceği performansın ise, yatırımcıların satışlarının kesilmesine ve alıma gelmesine bağlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Arz sonrasında hissede birkaç gün daha yüksek volatilite yaşanması muhtemel olduğundan, işlem açıp kapatırken yatırımcıların dikkatli olması faydalarına olabilir.

İlk resmi verilere göre RGYAS, Cuma günü kapanış fiyatının 50 kuruş altında 148 TL'den güne başladı. Sürekli işlemlerle birlikte gelen sert satışlar, devre kesici uygulamasına yol açtı. Devre kesici sonrasında da düşüşünü sürdüren RGYAS hisseleri, günlük %8,5'luk kayıpla 136 TL civarında işlem gördü.

Kaynak: arztakvimi.com.tr

Kaynak: HABER MERKEZİ