Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesi amacıyla 36 bin sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Alım kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte, sağlık personeli adayları arasında büyük bir heyecan başladı. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Kadro ve branş dağılımı nasıl olacak? Başvuru şartları neler?

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı: 36 Bin Kişiye İstihdam İmkanı

Sağlık Bakanlığı, yıl sonuna kadar uygulanmak üzere eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için 36 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edecek. Alım yapılacak hizmet birimleri ise şöyle:

Yataklı Tedavi Birimleri: 35 bin 984 personel

İlçe Sağlık Müdürlüğü/Toplum Sağlığı Merkezleri: 7 personel

Sağlık Evleri: 8 personel

Acil Sağlık Hizmetleri: 1 personel

Manisalılardan Başkan Zeyrek'e teşekkür Manisalılardan Başkan Zeyrek'e teşekkür

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Kadro ve Branş Dağılımı

Sağlık Bakanlığı'nın 36 bin personel alımı kapsamında istihdam edilecek kadro ve branş dağılımı ise şu şekilde:

Uzman Tabip: 32 bin 464

Tabip: 3 bin 498

Sağlık Memuru: 25

Ebe: 9

Hemşire: 2

Sağlık Teknikeri: 1

Diyetisyen: 1

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımı başvurularının ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Başvuru tarihleriyle ilgili resmi bir açıklama yapıldığında, sağlık personeli adayları başvurularını Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden veya ilan edilen diğer kanallar aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru şartlarına dair de henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Başvuru şartları, alım yapılacak kadro ve branşlara göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak KPSS puanı şartı aranması bekleniyor. Ayrıca, ilgili meslek dallarından mezuniyet ve mesleki yeterlilik belgesi gibi şartların da aranması muhtemel.

Sağlık Bakanlığı'nın 36 bin personel alımı, sağlık sektöründe istihdam bekleyen binlerce kişi için büyük bir fırsat. Başvuru tarihleri ve şartlarıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmek, bu önemli fırsatı kaçırmamak adına büyük önem taşıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ