banner265

banner579

banner578

Çocukları havuz enfeksiyonundan korunmanın yolları

Okulların tatil olması ve havaların ısınmasıyla birlikte oteller, tatil siteleri ve su parklarının havuzlarının çocuklarla dolması aileler için bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ecem Açıkgöz, havuzlarda oluşabilecek enfeksiyon hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Sağlık 03.07.2019, 15:26 Bakış Haber Merkezi
Çocukları havuz enfeksiyonundan korunmanın yolları

Çerkezköy Bakış - Açıkgöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Anne babalar genellikle bu havuzların dezenfekte olduğunu düşünmekte ve havuzlardan enfeksiyon kapılmayacağını sanmaktadırlar. Ancak, bilinenin aksine düzenli klorlanan havuzlar bile hem çocuklar hem yetişkinler için enfeksiyon kaynağı olabilmektedir. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde yüzme havuzu kaynaklı ishal salgınları rapor edildiği bilinmektedir. Tatil planlarında su parkı olan alternatifler çocuklu aileler için ön plana çıkabilmektedir. Otellerin veya su parklarının havuz ve eğlence aletlerinde bulunan su kendi içinde devir daim yapmaktadır. Aynı anda yüzlerce insanın kullanabildiği bu tür eğlence havuzlarında hala standart hale getirilmiş bir kontrol yöntemi mevcut değildir. Özellikle çocukların tercih ettiği eğlence havuzlarında kendi içinde devir daim olan su çok kolay bir şekilde enfeksiyon kaynağı haline gelerek ishal salgınına neden olabilmektedir.

“ŞİŞME HAVUZLAR MASUM OLMAYABİLİR”

Plastik şişme su havuzları genellikle şehir şebeke suyu ile doldurulmaktadır. Şişme havuzlar okul, kreş gibi ortamlarda aktivite amaçlı olarak kullanıldığı zaman aynı anda çok sayıda çocuk tarafından kullanılmaktadır. Bu durumda şişme havuzları kolaylıkla enfeksiyon kaynağı haline getirmektedir. Evde de kullanılabilen şişme havuzlar, aynı evde yaşayan çocukların haricinde başka çocuklar tarafından da kullanılıyorsa dikkatli olunmalıdır. Kusma ve ishali olan çocukların kullanmaması gereken şişme havuzlarda; çocukların havuza girmeden önce sabun ile duş aldırılması, çocuğun havuzda su yutmaması, kirli bezi olan çocukların havuzdan uzak tutulması, çocuğun gaita kaçırması durumunda havuzun boşaltılarak temizlenmesi ve güneş altında en az 4 saat kurutulması enfeksiyon bakımından önemlidir.

“ÇOCUĞUNUZU SAAT BAŞI HAVUZDAN ÇIKARIN”

Çocukların uzun süre havuzda kalmaları enfeksiyon bakımından riskli sonuçlar yaratabilmektedir. Halk arasında yüzücü kulağı olarak bilinen ve özellikle yüzme sonrasında görülen akut otitis eksterna uzun süre havuzda kalınmasının ardından yaşanabilmektedir. Travmatize olmuş dış kulak yolunun yüzme havuzundaki su ile uzun süreli teması sonrasında mikrop kapmasına bağlı olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir. Yüzücülerde sık görülen yüzücü kulağından hem kendinizi hem çocuğunu korumak için; Kulaklar kuru bir havluyla temizlenmeli, kulak çubuklarından uzak durulmalı, Saat başı havuzdan çıkılmalı,  Kulaklara havuz suyu kaçtıysa baş her iki yana eğilerek çıkartılmasına özen gösterilmelidir.

“SIZDIRMAZ BEZLER MİKROP SAÇABİLİR”

Havuz için tasarlanmış su geçirmez alt bezleri veya pantolonlar belli bir süre için çocuk altına yaptığında gaitanın kabaca dışarı sızmasını engellese de gaitada olabilecek mikropların havuz suyuna bulaşmasını engellememektedir. Bu yüzden ishali olan çocuklar bu bezleri kullansa dahi havuza girmemelidir. Çocuk sağlıklı ve bu bezler ile havuza girmiş ise çocuğun altı yarım saat ya da 45 dakika da bir kontrol edilmelidir. Dolu bezler havuzdan uzak bir alanda değiştirilmelidir. Bez değiştirildikten sonra eller mutlaka su ve sabun ile yıkanmalıdır.

KORUNMANIN 10 YOLU

Açıklamalarının ardından İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ecem Açıkgöz, çocukların havuz enfeksiyonun korunmasının 10 yolunu şöyle ifade ettii:
Yüzülecek havuzun suyu berrak olmalı ve havuzun dibi net olarak görülebilmelidir.
Havuzun düzenli olarak denetlendiğinden ve kontrol edildiğinden emin olunmalıdır.
Cryptosporidiuma (su kaynaklı bir parazit) bağlı ishal yaşanmışsa ishal düzeldikten sonraki 2 hafta içinde havuza girilmemelidir.
En önemli noktalardan biri de havuzun gider ve devir daim yapan boru veya kanallarının güvenlik önlemi alınmış olduğundan emin olunmalıdır. Yüzme havuzundan sorumlu cankurtaranın bulunması ve boğulma vakalarına karşı gerekli önlemlerin alındığından emin olunmalıdır.
Açık yarası olan kişiler havuza girmemelidir.
Havuza girmeden önce mutlaka sabun ile duş alınmalıdır.
Havuzun içinde havuz suyunu ağıza alınmamalıdır. Çocukların da havuz suyunu ağzına almamasına özen gösterilmelidir.
Havuzda en fazla bir saat vakit geçirilmelidir. Saat başı havuzdan çıkılmalıdır. Havuza tekrar girilecekse, dinlenip yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.
Havuzdan çıktıktan sonra kulaklar havlu ile kurulanmalıdır. Baş her iki tarafa eğilerek kulaktaki suyun tam olarak çıkması sağlanmalıdır.
Tuvalet veya bez değiştirildikten sonra mutlaka eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:33
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:42
Yatsı 22:29
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
18°
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577