Doktorundan Ebrar bebek için büyük fedakârlık

Çerkezköy’de 23 haftalıkken 540 gram olarak dünyaya gelen Fatma Ebrar bebek, doktoru Neonatoloji Uzmanı Dr. Hülya Halis ve yeni doğan hemşirelerinin günlerce sabahlayarak uyguladığı tedavi programı ile 120 günlük hastane sürecini tamamladı ve 2 kilo 225 gram ağırlığına ulaşarak sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Doktorundan Ebrar bebek için büyük fedakârlık

Çerkezköy Bakış - Güler Budak,enfeksiyona bağılı sancıları tutunca erken doğum başladı ve eşi Selami Budak tarafından Çerkezköy Özel İrmet Hastanesine kaldırıldı. Burada 23 haftalık hamileyken gerçekleşen doğumun ardından 540 gram dünyaya gelen bebeğe Fatma Ebrar adı verildi. Ancak erken doğuma bağlı hayati fonksiyonları tam gelişmeyen Ebrar bebek yoğun bakıma alındı ve yeni doğan personeli tarafından takibe alındı. Prematüre olarak dünyaya gelen Fatma Ebrar bebek,Neonatoloji (Yeni doğan) Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Halis, yeni doğan hemşireleri ve yoğun bakım personelinin 4 ay süren takibin ardından 2 kilo 225 gram olarak sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

“EBRAR BEBEK HAYATA 4 ELLE SARILDI”

Ebrar bebeğin hayata 4 elle sarıldığını belirten Neonatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Halis, “24 haftanın altındaki bebekler düşük olarak kabul ediliyor. Fakat çocuğun durumuna bağlı olarak ve 500 gramın üzerinde ise biz duruma müdahale ediyoruz. Yaşam belirtisi yoksa ve 500 gramın altındaysa bunları düşük olarak kabul ediyoruz. Ebrar bebek biraz zorlu bir doğum yaşadı. Küçük olduğu için vücudunda çeşitli lezyonlar vardı ve ele avuca gelmeyecek kadar küçüktü ve bizim düşük olarak nitelendirdiğimiz doğumlardan biriydi. Ebrar bebek bizi çok şaşırttı. Gerçekten güçlü çok azimli bir bebekti ve hayata 4 elle sarıldı diyebilirim. Herhangi bir sağlık problemi olmadan sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. En son gördüğümde ise 2600 gramlara kadar ulaşmıştı. Şuan gayet sağlıklı bir şekilde kontrollerini sürdürüyoruz.” dedi.

banner287

“BU SÜREÇTE AİLE GİBİ OLDUK”

Bebeğin takip süreci boyunca anne ve baba ile aile gibi olduklarını belirten Halis, “Burada kaldıkları 120 gün hem aile için hem de bizim için gerçekten zor bir süreçti. Çok emek gerektiren hem de ilmik ilmik işlediğimiz bir süreçti. Ailesi de çok sabırlı bir aileydi. Her gün burada bizimle birlikte oldular. Bu bebek benim de elimde yaşamış 23 haftalık ilk bebekti. Bu süreçte anne baba ile aile gibi olduk diyebilirim.” diye konuştu.

“YİYECEK EKMEĞİ, GÖRECEK GÜNÜ VARMIŞ”

Ebrar bebek için zorlu bir süreç geçirdiklerini ve bu sürecin her dakikasına değdiğini belirten Halis, “Çok koştur koştur hastaneye geldiğimiz günler oldu. Bizler kendi yaşadığımız sıkıntıları stresi aileye yansıtmamaya çalışıyoruz. Aileye sadece yüzeysel bilgiler verebiliyoruz. Fatma Ebrar bebek için hastanemizde nöbetçi doktor olmasına rağmen burada günlerce gece yattığımı hatırlıyorum. Yemekten apar topar kalkıp geldiğimi biliyorum ama en güzeli de bunca emeğimizin karşılığında bir bebeği hayata sağlıklı bir şekilde kazandırmak gerçekten mutluluk vericiydi. Halk arasında şöyle söylenir, ‘yiyecek ekmeği, görecek günü varmış’ gerçekten de çok doğru bir söz biz sadece buna vesile oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 15:09

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306