HPV Virüsü’nü anlattı

Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi doktoru Op. Dr. Özgül Kafadar, HPV virüsü ile ilgili verdiği seminerde, HPV virüsünün nasıl bulaştığı ve hastalığın kuluçka süresinden bahsederek, HPV aşısının öneminden bahsetti.

HPV Virüsü’nü anlattı

Çerkezköy Bakış - Özel İrmet Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doktoru Op.Dr. Özgül Kafadar, hastane toplantı salonunda seminer verdi.

HPV VİRÜSÜNÜ ANLATTI

Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi Konferans Salonunda Op. Dr. Özgül Kafadar, HPV nasıl bulaşır, HPV nedir ve korunma yollarının neler olduğunu anlattı. HPV’nin nasıl bulaştığından bahseden Kafadar, “HPV enfeksiyonu; deri ya da mukozadaki çatlaklardan direkt temasla bulaşabilir. Cinsel temasla veya bebeğin enfekte olduğu doğum kanalından geçiş esnasında da kazanılabilir” dedi. Konuşmasını sürdüren Dr. Kafadar, “HPV virüsü kana geçmez, bulaşmaz, kanda dolaşmaz. Kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp harekete geçemez ve bazı istisnalar bari. Çok yavaş gelişir. Birkaç hafta ile yıllar arasında değişen bir kuluçka periyodu sonrasında virüs çoğalmaya başlar. Yani virüs alındıktan sonra kişiye, yaşa, bağışıklık sistemine, HPV tipine bağlı olmak üzere 6 hafta ile 4-6 yıl arasında değişen ‘kuluçka’ süresi yaşayarak ilk belirtilerini vermeye başlar” ifadelerini kullandı.

HPV AŞISI

HPV aşısından bahseden Kafadar, “FDA 2006 yılında 9-26 yaş arası kadınlarda, servikal, vaginal ve vulvar kanserler, prekanserler ve genital siğilleri önlemek amacıyla kullanılmasını onaylamıştır. Aşı uygulamaları tavsiye komitesi (ACIP) aşıyı, smear testindeki anormallik, HPV pozitifliği veya genital siğil olup olmadığına bakılmaksızın 11-26 yaş arası kadınlara tavsiye etmektedir. Ayrıca 43 yaşa kadar kadınlarda yapıldığında aynı etkinin var olduğu gösterilmiştir.” dedi.
Op. Dr. Özgül Kafadar, konu ile ilgili bir çok konuya açıklama getirerek, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510