Sigarayı yakmadan bir kez daha düşünün!

Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Özçelik Handemir, içerdiği zararlı ve kimyasal maddelerle sigara dumanı, önemli bir çevre kirleticisi ve aynı zamanda sağlık için büyük bir tehlike sebebidir.”dedi.

Sigarayı yakmadan bir kez daha düşünün!

Çerkezköy Bakış - Sigaranın yalnız sigara içen için değil, sigara içilen ortamda bulunan şahıslara da zarar verdiğini belirten Uzman Dr. Handemir, “Bu zararlı ve sağlığı tehdit eden dumandan, en çok etkilenenler de erişkinlerin yanında bulunan, hamile anneler, yeni doğanlar, süt bebekleri ve çocuklardır. Ayrıca alt solunum yolları, kalp ve akciğer hastalığı olanlar erişkinler ve gençler de büyük tehlike altında bulunurlar. Kişi kendisi sigara içmese de sigara içilen bir ortamda pasif içici olmaktadır.”dedi.

banner287
SİGARA NELERE YOL AÇAR

Sigaranın zararları hakkında bilgi veren Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Özçelik Handemir, “Erken yaşlanma, kanser, kalp-damar hastalıkları, cildin bozulması sigaranın bilinen etkilerindendir. Sigara vücudumuzun birçok organında kanser oluşumuna etkili olmakla birlikte en sık olarak akciğer ve gırtlak kanserine yol açmakladır. Sigara içenlerde kalp krizi riski içmeyenlere göre erkeklerde üç kat, kadınlarda beş kat daha fazla bulunmuştur. Çevresel sigara dumanına maruz kalan bireylerde (pasif içici) kalp krizi riski artmaktadır. Kalp krizi geçirenlerin sigaraya devam durumunda yeniden kriz geçirme riski yüzde 30-40 artmaktadır. Sigara içiciliğinin erişkinlerde, başta solunum yolu olmak üzere, birçok organ ve sistemler üzerine etkisi vardır. Kronik obstrüktif (solunum yolarının daralmasına bağlı) akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 75-90'ı, koroner kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 25-30'u, akciğer kanserine bağlı ölümlerin % 80-90'ı, tüm kanserlere bağlı ölümlerin ise yüzde 30'unun sigara içimi ile ilişkisi gösterilmiştir. Pasif olarak sigara dumanını solumak, çocuklarda zekâ ve davranış bozukluğuna yol açmaktadır. Akciğer kanserlerinin en önemli nedeni olan sigara, akciğerlerde yeterli oksijen değişimine olanak vermediği için kalbi zorlar. Bunun yanı sıra kalp atışlarını hızlandırıcı, küçük tansiyonu yükseltici, kan yağlarının yapısını değiştirerek damarlarda daha kolay birikebilir şekle dönüştürmesi, damarlarda spazm yaparak onları daraltması, faydalı kolesterolü düşünerek zararlı kolesterolü yükseltmesi diğer olumsuz etkileridir.”ifadelerine yer verdi.
Sigara bırakmak için önerilerde bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Özçelik Handemir, “Öncelikle psikolojik olduğu kadar fiziksel bağımlılığı da olan nikotinden kurtulmak için karar vermek gerekir. Neden sigaranın bırakılmak istendiğini maddeler halinde notlar alarak sıralamak, sigarayı bırakmak için kesin bir tarih belirlenip bunu yakın çevre ile paylaşmak önemlidir. Daha önceki sigara bırakma deneyimlerinde neden başarılı olunamadığı irdelenerek aynı hataları yapmamak, ilk günlerin zor geçeceğini baştan kabullenerek sigarasız yeni bir yaşam ortamı hazırlamak sigaradan kurtulmayı daha kolay hale getirilebilir.”dedi.

Nikotinin fiziksel bağımlılığı nedeniyle yoksunluk belirtileri arasında gerginlik, baş dönmesi, dikkat dağılması, fazla uyuma veya uykusuzluk, sigara içme isteği, iştah artması ve kilo alma gibi belirtiler bulunduğunu belirten Handemir, “ Ancak tüm bu yoksunluk belirtileri geçicidir ve iyileşme belirtileri de sigarayı bırakır bırakmaz başlamaktadır. Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra vücudunuzda oksijen artışı olur. 48 saat içinde nikotin ürünleri vücudunuzdan atılmaya başlar. Akciğerler temizlenmeye başladığı için birkaç ay öksürük sürebilir. Tat ve koku alma duyularında düzelme başlar. Yaklaşık bir yıl içinde de kalp krizinden ani ölüm riski sigara içenlere göre neredeyse yarı yarıya azalır.”dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
faik..
faik.. - 1 yıl Önce

Çerkezköy gibi taşrada yaşayıp sigara içilmezmi..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306