Gıda Enflasyonunun Etkisi

Gıda enflasyonunun, Türkiye ekonomisinin temel taşlarından biri olduğunu ve son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmaların önemli göstergelerinden biri olduğunu belirten Küçükkurt, enflasyonun vatandaşın cebini en çok etkileyen kalem olduğunu dile getirdi.

Et Fiyatlarındaki Artışlar

4 ayda 61 bin 581 otomobil ihraç edildi 4 ayda 61 bin 581 otomobil ihraç edildi

Özellikle et fiyatlarındaki artışların hem tüketiciyi hem de üreticiyi zor durumda bıraktığını ifade eden Küçükkurt, bu durumun hayvancılık sektörünün karşı karşıya olduğu zorluklar ve tarımsal planlamadaki eksikliklerle yakından ilintili olduğunu belirtti. Düşük kârlılık ve yetersiz yatırımların, üreticilerin en büyük sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

Gıda Sektöründe Maliyetler

Yemek sektöründe maliyetlerin et fiyatlarına bağlı olarak artış gösterdiğine dikkat çeken Küçükkurt, içinde et bulunan bir tabldot yemeğin maliyetinin yaklaşık 120 TL olduğunu, ancak piyasada bu rakamın çok daha düşük olduğunu söyledi. Bu durumun işini doğru yapan firmalar için sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Hayvancılık Sektöründeki Zorluklar

Türkiye'de hayvancılık sektörünün karşı karşıya olduğu zorluklara da değinen Küçükkurt, hayvancılık faaliyetlerinin karlılığını olumsuz yönde etkileyen yüksek yem fiyatları ve diğer girdi maliyetlerinin artışının üretici sayısını azalttığını ifade etti. Bu durumun et fiyatlarında artışa ve gıda enflasyonunda önemli bir etken olmaya devam ettiğini belirtti.

Çözüm Önerileri

Hasan Küçükkurt, et ihtiyacının ithalatla değil, yerli üreticiye destek verilerek çözülmesi gerektiğini vurguladı. İthalatın sektörün sürdürülebilirliğini tehlikeye attığını belirten Küçükkurt, yerli üretimi desteklemenin ve artırmanın önemine işaret etti.

Et Süt Kurumu'nun Rolü

Yemek üreticilerinin temel girdisinin et olduğunu belirten Küçükkurt, Et Süt Kurumu’nun yemek üreticilerine uygun fiyattan et sağlamasının önemine değindi. ESK'nın sadece İstanbul'da değil, diğer illerde de yemek üreticilerine uygun fiyattan et sağlaması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi