Milyonlarca emekli, temmuz ayında alacakları zam için geri sayıma başladı

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini revize etmesiyle maaş hesaplamaları da değişti. Şu anki beklenti, 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25-26 civarında olacağı yönünde.

BİGUS’un kurucu başkanı Hacızade oldu BİGUS’un kurucu başkanı Hacızade oldu

SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklilerin refah payı ve seyyanen zam beklentilerine dikkat çekerek, seyyanen zam için 3-4 bin TL gibi bir rakamın gündeme geldiğini belirtti. Karakaş, emeklilerin mevcut enflasyon oranlarını da göz önünde bulundurarak, alacakları zammın 12 bin TL'nin üzerinde olmasını beklediklerini ifade etti. Ancak devletin bu kadar yüksek bir seyyanen zam yapmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini güncellemesiyle birlikte, temmuz ayında emeklilere yüzde 25 zam yapılması neredeyse kesinleşti. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın daha önceki açıklamaları da göz önünde bulundurulduğunda, refah payı verilmesi ihtimali de güçlendi.

Emekli maaş zammıyla ilgili medyada çıkan bazı haberlerin yanıltıcı olduğuna dikkat çeken Karakaş, kök maaşa zam yapılması durumunda 8 bin TL ve altında maaş alan emeklilerin maaşlarında da değişiklik olacağını belirtti. Karakaş, temmuz ayında ya refah payı ya da en az 3-4 bin TL seyyanen zam beklediğini ifade etti.

Sonuç olarak, emekliler temmuz zammı için heyecanla beklerken, refah payı ve seyyanen zam beklentileri de giderek artıyor. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini revize etmesi ve Çalışma Bakanı'nın açıklamaları, bu beklentileri güçlendiren unsurlar olarak öne çıkıyor.

Muhabir: Burak Dalkıran