Silistre'den 10 Ocak açıklaması

Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, 'Ülkemiz medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır' dedi.

Silistre'den 10 Ocak açıklaması

Çerkezköy Bakış - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Silistre, “10 Ocak Dayanışma Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır. Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.”dedi.

GAZETECİLERE ÇİÇEK VERİLDİ

Gerçekleşen programa katılan Çorlu Basın Mensupları Derneği Başkanı Recep Karagöz ve Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Sevil Özgür de basın mensubu meslektaşlarının gününü kutlayarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Program sonunda Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Basın Komitesi Zihni Kumaşoğlu, Mesut Küçük, Cengiz Kesir, Ertuğrul Adıgüzel, Basın Yayın Halkla İlişiler Personelleri Fatih Mehmet Tanrısevdi ve Canev Sundur, basın mensuplarının günü kutlayarak çiçek takdim etti. Ayrıca Çorlu Gençlik Merkezi de programda yer alan basın mensuplarına karanfil dağıttı.