Çelik, satrancın önemine değindi

Türkiye Satranç Federasyonu Çerkezköy Temsilcisi Ömür Çelik, çocuklara satranç öğretilmesi gerektiğini belirterek, Satranç bilen çocuğun problem çözme yeteneği gelişir kazanma ve kaybetme duygusunu nasıl yöneteceğini öğrenir.” dedi.

Çelik, satrancın önemine değindi

Çerkezköy Bakış - Çelik, sporun öneminden bahsederek ailelerin çocuklarını bu anlamda yönlendirmeleri gerektiğini belirtti. Satrancın yaralarından da bahseden Çelik,  “Sizlere bir sorum olacak. Zoru mu seçersiniz kolayı mı? Zoru diyenlerin sayısının fazla olacağını düşünmüyorum. Diyelim ki zor dediniz; uygulamada bunu yapabilen sayısı çok az. Örneklere bakacak olursak kitap okuma oranı, sigarayı bırakma başarı yüzdesi, düzenli antrenman yapmak ve benzeri Peki biz yapamıyorken çocuklarımızdan zoru seçmesini neden istiyoruz? Çocuk için samimi bir istek mi? Tablet oynamak mı extra test çözmek mi?  Bilgisayar oyunu mu kitap okumak mı? Kendimiz yapamadığımız bir şeyi  neden çocuğumuzdan bekliyoruz? Her aile çocuğunun çok fazla bilgisayar oyunu oynadığından ve tablet oyunları ile fazla zaman harcadığından şikayetçi. Ne demiş Ahmet Haşim: ‘Türk söylemez, söylenir.’ Peki ne yapıyoruz ve ne yapmamız gerekiyor? Sorunun cevabı basit; kendi alışkanlıklarımızı değiştirip alışkanlığın gücünü kullanmalıyız. Çocuk çevresinde olan biteni takip eder. Biz her akşam iki bölüm dizi seyreder iken çocuğumuz yan odada 4 saat ders çalışmaz. Çocuğumuza zaman geçirecek hobi, spor ve bunun gibi etkinlikler edinmesinde yardımcı olmalıyız.” dedi.

banner287
“BİLGİSAYAR VE TABLETTEN UZAK TUTAR”

Açıklamalarını sürdüren Çelik, “Çocuklarımıza satranç öğretelim. Satranç bilen çocuğun problem çözme yeteneği gelişir kazanma ve kaybetme duygusunu nasıl yöneteceğini öğrenir. En önemlisi bilgisayar ve tabletten uzak tutar. Şanslıyız çünkü Çerkezköy’de çocuğumuzun yapabileceği çok fazla faaliyet var. Çocuklarımızın ilgi alanlarına göre yapabileceği faaliyeti bulmasında yardımcı olalım. Spor çocuğumuzun derslerine iyi gelecek. Düzenli spor yapan çocuğun yaptığı spor dalına göre özgüveni, kondisyonu ve iletişim becerileri artar.” ifadelerini kullandı.
                        
                     

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 5 ay Önce

Çok şükür, başkanlık sistemine geçtik. Terör bitti, ekonomik alanda dünya lideri olduk. Dünyanın tüm ülkelerine şeker, un, kağıt, bilim ve teknoloji ihraç ediyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306