EEG ve EMG hakkında bilinmesi gerekenler

Özel Çerkezköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Burcu Tokmak, EEG ve EMG hakkında bilgi verdi. EEG’yi ‘beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır’ şeklinde tanımlayan Dr. Tokmak, EMG’nin ise vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların elektriksel yöntemlerle incelenmesi olduğunu söyledi.

EEG ve EMG hakkında bilinmesi gerekenler
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Özel Çerkezköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Burcu Tokmak, EEG ve EMG hakkında bilgilendirmede bulundu.
EEG RADYASYON İÇERMEMEKTEDİR
Dr.Burcu Tokmak, EEG (elektroensefalografi)’nin tanımını yaparak “EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır. Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG’yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilir. EEG tüm yaş gruplarında ve hamilelerde de çekilebilir ve radyasyon içermemektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi EEG’ye göre daha sonradan geliştirilmiş olan inceleme yöntemleri beynin elektriksel faaliyeti konusunda bilgi vermezler. Özellikle epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG’dir” dedi.
ÇEKİM SIRASINDA HASTAYA ELEKTRİK VERİLMEZ
EEG’nin çekilmesi hakkında da bilgi veren Tokmak, “Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir. Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz. Ayrıca çekime gelirken hastalarımız tok olmalıdırlar” diye konuştu.
“EPİLEPSİ TEŞHİSİ İÇİN UYANIK HALDE 20 DAKİKA SÜREYLE ÇEKİLİR’’
Nöroloji uzmanı Dr.Burcu Tokmak, uykuda EEG çekilmesi hakkında da açıklamalar bulunarak, “Uyku, beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Epilepsi teşhisi için uyanıklık halinde 20 dakika süreyle yapılan EEG’nin yeterli bilgi vermediği durumlarda gündüz 3-4 saat süreyle uykuda EEG çekilir. Çekim süresinin uzamasıyla anormal beyin dalgalarına rastlama olasılığı da yükseltilmiş olur. Hastanın bu tür çekime gelmeden önceki gece uykusuz kalması, gerek gündüz uyumasını kolaylaştıracağı, gerek anormal beyin dalgalarının ortaya çıkma olasılığını arttıracağı için yararlıdır” bilgisini verdi.
banner287
EMG OMURİLİK HASTALARININ TEŞHİSİ İÇİN YAPILIR
‘EMG, EEG'den farklı olarak beyin dalgalarının değil, vücudunuzdaki sinir ve kasların elektriksel yöntemle izlenmesidir’ diyen Dr. Tokmak şöyle devam etti; “Hastayı fazla rahatsız etmeyecek şiddette doğrusal elektrik akımı kullanılarak, sinirlerin elektrik iletme fonksiyonları ölçülür. EMG’de kaslar elektrik uyarımı verilmeden iğne aracılığıyla incelenir. EMG, vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların elektriksel yöntemlerle incelenmesidir. Sinir yaralanmaları, sinir sıkışmaları, sinirlerin fonksiyonlarını bozan hastalıkların teşhisi (Şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi), kas hastalıklarının teşhisi, kas erimeleriyle giden omurilik hastalıklarının teşhisi için yapılır”
“EMG YARIM SAAT YA DA BİR SAAT SÜREN BİR İNCELEMEDİR’’
EMG’de hastayı fazla rahatsız etmeyecek şiddette doğrusal elektrik akımı kullanılarak, sinirlerin elektrik iletme fonksiyonlarının ölçüldüğü bilgisini de veren Burcu Tokmak, “Bunun için sinir trasesi boyunca  cilt bölgelerine düşük şiddette elektrik akımı uygulanır ve sinirin veya cildin başka bir yerinden bu akım bilgisayarlı aletlerle toplanarak ölçüm yapılır. Böylece sinirin sağlıklı fonksiyon yapıp yapmadığı anlaşılır. Kasların içine de ince çaplı tek kullanımlık steril iğne şekilli elektrodlar konulmak suretiyle, incelenen kasın ya da sinirinin sağlıklı olup olmadığı, kaslarda oluşan elektrik aktivitenin EMG cihazı ekranından izlenmesi ve analiz edilmesi yoluyla anlaşılır. EMG incelemesi, değişebilmekle birlikte yaklaşık yarım ile bir saat arasında süren bir incelemedir” açıklamasında bulundu.
İNCELEMEYE GELİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
İncelemeye gelirken yapılması gereken hususlar hakkında da konuşan Dr. Tokmak şunları söyledi:  “Hastanın aç olması gerekmez, düzenli olarak kullanmakta olduğu ilaçlar varsa bunları almasında sakınca yoktur. Ancak, özel durumlarda bazı ilaçları kullanmaması gerekir, bu durumlarda hekim tarafından gereken uyarı önceden yapılır. Rahat bir giysi giymesi, incelemeyi kolaylaştırır. Kalp pili taşıyorsa inceleme öncesi hekimi uyarması önerilir”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre altıncıoğlu
emre altıncıoğlu - 3 yıl Önce

emg de elkt.verilirken kendimizi sıkarsak kasarsak ne olur

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306