Fiyatların Semtten Semte Değiştiği Açıklandı

Tavuk etindeki fiyat artışının nedenlerini açıklayan uzmanlar, fiyatların semtten semte değiştiğini belirttiler. Bu durum, piyasada gözle görülür bir fiyat farklılığına neden oluyor.

İhracat Sınırlaması ve Etkileri

Ticaret Bakanlığı, tavuk etine yönelik ihracat sınırlaması getirdi. Yıl sonuna kadar aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise 80 bin ton ihracat yapılacak. Bu kararın fiyatları nasıl etkileyeceği merak konusu.

Kurban Bayramı Öncesi Fiyat Artışları

Bayram öncesi dönemlerde et fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşları endişelendiriyor. Peki, Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarında nasıl bir seyir bekleniyor?


Fiyatlardaki Ani Yükselişin Sebepleri ve Uzman Görüşleri

Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma'ya göre, tavuk etindeki fiyat yükselişinin ana nedenlerinden biri, talebin arzı karşılamaması. Piyasada beyaz etin yeteri kadar bulunmaması, fiyatların artmasına neden olan faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Üretimdeki Kısıtlamaların Etkisi

Ülkemizdeki 15 bin besicinin, 3 milyon kişilik istihdamın olduğu beyaz et sektöründe üretimdeki kısıtlamalar, fiyat artışlarının temel sebeplerinden biri. Entegre tesislerin tam randımanlı çalışmaması, bu durumu tetikleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyat Artışlarının Etkileri

Parça tavuk etinde son 5 ayda yaşanan yüzde 200'e varan artışlar, tüketicileri olumsuz etkiliyor. Özellikle kırmızı et fiyatlarındaki artışlar, vatandaşları beyaz et arayışına yönlendiriyor.

Yenilenmiş 2. el teknolojik ürünlere ilgi arttı Yenilenmiş 2. el teknolojik ürünlere ilgi arttı

Semtlere Göre Fiyat Farklılıkları

Fiyatların semtten semte değiştiği belirtiliyor. Örneğin, Güngören'deki kırmızı et fiyatı ile Göktürk'teki kırmızı et fiyatı arasında neredeyse yüzde 30'luk bir fark olduğu ifade ediliyor.

Kırmızı Etteki Artışın Etkisi

Kırmızı et fiyatlarındaki artış, vatandaşları beyaz et tüketimine yönlendiriyor. Ancak, beyaz et fiyatlarındaki yükselişler de devam ediyor ve vatandaşlar alternatif bulmakta zorlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi