Çorlu Havalimanı’ndan dolayı uçak yolculuğunun yanı sıra Türkiye’nin hemen her şehrinden otobüs ile ulaşım olanağı da bulunmaktadır. Özel araba ile gelmek isteyen ziyaretçiler ise birkaç farklı karayolu seçeneğinden yararlanabilir.

Tekirdağ Çorlu Havalimanı ilçeye yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Buradan Şarköy’e ulaşım 2 saat civarında sürmektedir. Özel araba kiralama seçeneğinden yararlanan ziyaretçiler, D-110 ve E-84 karayolları üzerinden ücretsiz olarak ulaşım sağlayabilir.
Havalimanı’nda, ziyaretçiler için hizmet veren bir belediye otobüs hattı bulunmaktadır. Bu otobüs hattı Çorlu Havalimanı’ndan hareket ederek Çorlu Otogarı’na ulaşım sağlamaktadır. Otogarda indikten sonra Süleymanpaşa ve Saray ilçelerine de ulaşım sağlanabilir. Havalimanında inen ziyaretçiler, VIP transfer servisleri kullanarak Şarköy’e doğrudan ulaşım sağlayabilir. 

OTOBÜS İLE ULAŞIM

Tekirdağ’ın turistik bir ilçesi olan Şarköy’e Türkiye’nin hemen her şehrinden otobüs yolculuğu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Şarköy’e otobüs ile gitmek isteyen ziyaretçilerin, ilçe merkezinde bulunan Şarköy Otogarı’na giden otobüsler için bilet satın almaları ya da Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Tekirdağ Otogarı’nda indikten sonra Şarköy’e aktarma yapmaları gerekmektedir.

Sağanak nedeniyle bir ev yan yattı Sağanak nedeniyle bir ev yan yattı

Tekirdağ’a otobüs ile ulaşım; İstanbul’dan 2.5 saat, Ankara’dan 14 saat ve İzmir’den 10 saat civarında sürmektedir. İstanbul ve Balıkesir gibi çevre şehirlerden Şarköy’e doğrudan otobüs ile ulaşım olanağı da bulunmaktadır. 

Şarköy’e özel aracı ile gitmek isteyen ziyaretçiler, yola çıktıkları şehre bağlı olarak Avrupa Otoyolu, 0-3, O-4, E-84, Anadolu Otoyolu, D-200, O-5 ve D-550 karayollarını kullanabilirler. Bazı rotalar üzerinde, Bandırma- Tekirdağ Feribotu üzerinden aktarma yapılarak ulaşım olanağı da bulunmaktadır.

İstanbul, Kocaeli, Düzce ve çevre şehirlerden yola çıkan ziyaretçiler E-80 ya da Avrupa Otoyolu ve E-84 karayollarını kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Bu yol ile İstanbul- Şarköy arası yolculuk 3 saat civarında sürmektedir ve rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

Ankara, Kırıkkale, Nevşehir gibi şehirlerden yola çıkan ziyaretçiler D-200 Karayolu ya da Anadolu Otoyolu üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Anadolu Otoyolu ve O-4 üzerinden ulaşım daha hızlı sağlanabilmektedir. Rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

İzmir ve çevre şehirlerden yola çıkan ziyaretçiler ise O-5 Karayolu’nu kullanarak doğrudan ulaşım sağlayabilir. Ayrıca, Bandırma- Tekirdağ Feribotu kullanılarak aktarmalı olarak da gidilebilmektedir. Bu yol ile yolculuk 6 saat civarında sürmektedir.

İSTANBUL’DAN ŞARKÖY’E ULAŞIM

İstanbul’dan Şarköy’e doğrudan gitmek isteyen ziyaretçiler; özel araba ve şehirlerarası otobüsler ile ulaşım seçeneğini tercih edebilir.
Hava yolu ile gitmek için, Çorlu ilçesinde bulunan Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nda indikten sonra, şehir merkezinde Şarköy otobüslerine aktarma yapılabilir. Havalimanı’ndan sonra Şarköy’e ulaşım 1.5 saat civarında sürmektedir.

İstanbul’dan Şarköy’e otobüs ile doğrudan ulaşım seçeneği de mevcuttur. Ancak, seferler seyrek olduğundan, ziyaretçiler Tekirdağ Otogarı’na giderek, oradan Şarköy’e aktarma yapmayı tercih etmektedir. İstanbul ile Tekirdağ arası otobüs yolculuğu 3-4 saat sürmektedir.

Özel aracı ile yola çıkan ziyaretçiler; Avrupa Otoyolu, O-3 ve O-4 karayollarını takip ederek ortalama 3 saatlik bir yolculuğun ardından Şarköy’e ulaşım sağlayabilir. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

TEKİRDAĞ’DAN ŞARKÖY’E ULAŞIM

Şarköy, Tekirdağ şehir merkezine 70 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden kalkan Şarköy otobüsleri ve servisleri ile ilçeye ulaşım sağlamak mümkündür.
Tekirdağ Şarköy otobüsleri ile ulaşım 1.5 saat civarında sürmektedir. Özel transfer servisleri ile şehir merkezinden Şarköy’e gitmek de mümkündür. Özel aracı ile Şarköy’e gitmek isteyen ziyaretçiler; D-110, E-84 ve ardından D-555 Karayolu üzerinden ilçeye ulaşım sağlayabilir. Bu yol üzerinden Tekirdağ – Şarköy arası araba yolculuğu 1 saat civarında sürmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi