Türkiye, Avrupa Birliği ve Ulusal Kırsal Kalkınma Fonları ortaklığında finanse edilerek desteklenen, Avrupa Birliği’ne aday ülkeler ile potansiyel aday olarak görülen ülkelere kaliteli ve iyi tarım yapılması için maddi kaynak sağlayan IPARD 3 Destek Programı’nın tanıtımı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) koordinatörlüğünde Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

IPARD 3 Destek Programı ile hayvancılık yatırımlarından, bitkisel üretime, kırsal turizme ve makine parklarına kadar birçok alanda yatırımcılara destek olunacak.

Üzerinde uyuşturucu ele geçirildi Üzerinde uyuşturucu ele geçirildi


“TEKİRDAĞ İLLERİ SORUMLULUĞU BİZDE”

Tanıtım toplantısında konuşan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, “Biz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak Tarım Bakanlığı’na bağlı olarak çalışıyoruz. Şu ana kadar Tekirdağ’da böyle bir kurum yoktu. Sadece 42 ilde çalışıyorduk. Tekirdağ illeri sorumluluğu bizde. Tekirdağ merkezde de bir irtibat ofisi kurduk. İnşallah sizlere TKDK projelerini tanıtacağız, sizlerden proje alacağız, inşallah onları hayata geçirmiş olacağız. Bizim programımız aslında KKYDP programına çok benziyor. Bizler de hayvan çiftliklerine destek veriyoruz, işleme sektörüne destek veriyoruz, kırsal program üzerinden destek veriyoruz. Konular aslında çok benziyor ama tek farkı şu biz ayrı bir kurumuz, Avrupa Birliği fonları kullanıyoruz. Bizim daha fazla destek verme şansımız oluyor. Bu programı şu ana kadar 42 ilde uyguladık. Bundan sonra 81 ilde bu fonları sizlerin hizmetine sunmayı planlıyoruz inşallah. Bu gün tanışalım, projelerimizi tanıtalım sizler de inşallah destek verdiğimiz konularda proje başvurusu yapma şansınız olmuş olacak.” dedi.

“3 TANE DESTEK PROGRAMI VAR”

3 tane destek programları olduğunu ifade eden İskender, “Bizim kurumumuzun tek işi destek vermek. 21 Mart’ta yeni program açıkladık. Orada 3 tane destek programı var. 3 program üzerinden çalışıyoruz. İlk önce işleme sektörünü açtık. Süt işleme, et işleme, meyve sebze soğuk depoları, su ürünleri işleme gibi başlıklarımız var. Bunu Mart’ın 21’inde açtık. 2’inci programımız kırsal program. Burada 7 farklı yatırım kalemi var. Arıcılık var, tıbbi bitki var, köy kooperatifleri ekipman sağlama konusu var, küçük çaplı katma değerli ürünler var, zanaatkarlık konusu var, kırsal turizm var. Bu programımızı da Haziran ayı içerisinde açacağız. 3’üncü ve son programda hayvan çiftliklerimiz. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan çiftliklerine destek veriyoruz. Bu programımızı da Temmuz ayında açacağız.” dedi.

IPARD 3 Destek Programı’nın tanıtım toplantısına Kapaklı Kaymakamı Mustafa Gürdal, Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Çolakoğlu, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Muhabir: Barış Karapaça