TESKİ' den Çorlu' ya 20 milyon TL'lik yatırım

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 'Çorlu İlçesi Kısmi İçmesuyu ve Terfi Merkezi İnşaatı' yapım işi kapsamında 20.034.103,83 TL yatırım yapıldığını açıkladı.

TESKİ' den Çorlu' ya 20 milyon TL'lik yatırım

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ tarafından Çorlu’ya gerçekleşen ve tamamlanan yatırım ile ilgili açıklama yaptı.

Albayrak, ”Genel Müdürlüğümüz tarafından 02.06.2020 tarihinde ihalesi yapılan “Çorlu İlçesi Kısmi İçmesuyu ve Terfi Merkezi İnşaatı” yapım işinin sözleşmesi 09.07.2020 tarihinde “Barankaya İnşaat Hafriyat Taahhüt Akaryakıt Maden Gıda San. Tic. A.Ş” ile imzalanmış olup, 17.07.2020 tarihinde yer teslim yapılmıştır. Bahse konu yapım işi kapsamında Çorlu İlçesine KDV ve fiyat farkı dahil 20.034.103,83 TL yatırım yapılmıştır.

Çorlu İlçesinde içmesuyu yatırım programı etaplar halinde projelendirilmiş.

1. Etap kapsamında içmesuyu depolama hacmi 12.000m3’ten 26.000 m3’e çıkartılmış ayrıca uzun ömürlü ve dayanıklı PE borularla içmesuyu hatları döşenmiştir.

2. Etap olan “Çorlu İlçesi Kısmi İçmesuyu ve Terfi Merkezi İnşaatı” yapım işi kapsamında 20 km Düktil Font ve Polietilen Boru içme suyu hattı imalatı yapılmış olup, bu imalatlar ile yaklaşık 29 km mevcut asbest içmesuyu yerine şebeke ana iletim hatları değiştirilmiştir. 2 adet ayaklı depo ve Eski Terfi Merkezi iptal edilmiştir. Enerji verimliliği olan ve yeni nesil pompaların kullanıldığı terfi merkezi ile uzun ömürlü DF (Düktil Font) boru hatlarıyla oluşturulan şebekeye sağlıklı içme suyu verilmiştir.
Ayrıca şebeke cazibeli ve terfili beslenme bölgelerine ayrılarak bu sayede izlenebilir, ölçülebilir ve kontrol edilebilir sistemler oluşturulmuş bunun sonunda da kayıpların ve arızaların büyük ölçüde önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu proje sayesinde su kaynaklarımız daha verimli bir şekilde kullanılmış diğer taraftan işletme sürecindeki enerji maliyetleri en aza indirilmiştir.
Hazırlığı yapılan 3. Etap içmesuyu projesinde ise sona gelinmiş olup, en yakın süreçte yapımına başlanması hedeflenmektedir.” denildi.
 

Anadolu Ajansı