TSK Güçlendirme Vakfı'nın tanıtım semineri düzenlendi

Saray'da, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı İstanbul Bölge Müdürü Emekli Tuğgeneral Ferhat Özgen ve Çerkezköy İlçe Başkanı Serkan Karagöz'ün katılımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın tanıtım semineri düzenlendi.

TSK Güçlendirme Vakfı'nın tanıtım semineri düzenlendi

Çerkezköy Bakış - Saray Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tanıtım seminerine konuşmacı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı İstanbul Bölge Müdürü Emekli Tuğgeneral Ferhat Özgen katıldı. Seminere Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Çerkezköy İlçe Başkanı Serkan Karagöz ile öğretmenler ve 400’ün üzerinde öğrenci katıldı.

Burada bir konuşma yapan ve vakıf hakkında bilgi veren Özgen, “Türkiye'nin kendi kendine yeterli bir savunma sanayii tesis etme ihtiyacının tetikleyici unsuru, 1964'te yaşanan Kıbrıs Bunalımının  ardından 1974'te adaya yaptığımız Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türkiye'ye uygulanan silah ambargosu olmuştur. Bu dönemde ihtiyaçlar doğrultusunda savunma sanayii hamlesi, kuvvet komutanlıklarının adına kurulan vakıflar yolu ile başlatılmıştır. Türk halkı tarafından büyük bir teveccühle karşılanan ve desteklenen vakıflar, 17 Haziran 1987 tarihinde kabul edilen 3388 Sayılı "Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Kanunu" ile birleştirilerek 26 Eylül 1987 tarihinde birleştirilerek Türk Silahli Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur. TSK Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı'ndan oluşmaktadır. TSK Güçlendirme Vakfı kuruluşu ve yapısı itibarıyla Türkiye'nin savunma sanayi alanında faaliyet gösteren, kanunla kurulan tek vakıf konumundadır. Vakfın kuruluş amacı, 3388 sayılı kanunla "Milli harp sanayimizin geliştirilmesi, yeni harp sanayi dallarının kurulması, harp silah, araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak üzere milletimizin maddi ve manevi desteğini sağlamak" olarak belirlenmiştir ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPILSAN gibi Türk Savunma Sanayiine yön veren şirketleri bünyesinde barındıran TSK Güçlendirme Vakfı toplamda 61 şirket, 7 şube ve 7 ofis ile faaliyetlerine devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, her zaman Türk Ordusunun yanında olmuş, bağlı şirketleri ile öncelikle ordunun ihtiyaçların son teknoloji ürünler ile giderilmesine çalışılmıştır. Dünyanın gıpta ile baktığı bu ürünlere yurt dışından gelen talepler ile birlikte şirketlerimizin ihracat rakamları son yıllarda günden güne artmaktadır. Bağışlar ve şirketlerden gelen kar paylarından elde edilen gelirler TSK'nın modernizasyonu kapsamında Savunma Sanayi Destekleme Fonu üzerinden TSK projelerine aktarılmaktadır. Aziz Milletimizin bağışladığı tek kuruşun dahi heba edilmeden en iyi şekilde değerlendirilmesi için yapılan çalışmalar halkımızın takdirini kazanmıştır. Ordumuza yardım etmek düşüncesi ile Vakfımıza olan bağışlar hem nakit hem gayrimenkul olarak rekor seviyelere, bağışçı sayımız ise 170 bin kişinin üzerine çıkmıştır.” ifadelerine yer verdi.