'Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir'

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, '1571 yılından bu yana Türk yurdu olan Kıbrıs'ta Rumlar tarafından yüzlerce masum ve sivil Kıbrıslı Türk'ü insanlık dışı yöntemler ve işkencelerle katledilmiştir. Bu duruma ülkemiz sessiz kalması mümkün olamazdı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin soydaşlarımızı korumak, emniyetlerini sağlamak ve akan kanı durdurmak için icra ettiği bu harekat, zorlu şartlarda gerçekleştirdiği önemli bir başarı olarak tarihteki yerini almıştır. Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir.' dedi.

'Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir'

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 48'inci yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Şubesinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, ev sahibi olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Büyük Birlik  Partisi MKYK üyesi Turan Demircan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, İYİ Parti Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Dilek Köksal, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Çerkezköy Şube Başkanı Serkan Karagöz, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Gülnur Kocaçınar
 ve gaziler katıldı. 

Burada ilk önce Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve tüm şehitlerimiz için ve dualar okundu.

“SON DERECE MÜHİM BİR HADİSEDİR”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan yaptı. Yarlıgan, “Bundan tam 48 yıl önce 20 Temmuz 1974’de silahlı kuvvetlerimiz Rumların yapmış olduğu katliamlara karşı yavru vatan Kıbrıs'a askeri müdahale yapmak durumunda kalmıştır. Türkiye'nin Ada'ya müdahale ederek Kıbrıs Türklerinin varlığını ve güvenliğini teminat altına alması, tarihimizin birkaç yüz yılık seyri dikkate alındığında, son derece mühim bir hadisedir. 1571 yılından bu yana Türk yurdu olan Kıbrıs'ta Rumlar tarafından yüzlerce masum ve sivil Kıbrıslı Türk'ü insanlık dışı yöntemler ve işkencelerle katledilmiştir. Bu duruma ülkemiz sessiz kalması mümkün olamazdı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin soydaşlarımızı korumak, emniyetlerini sağlamak ve akan kanı durdurmak için icra ettiği bu harekat, zorlu şartlarda gerçekleştirdiği önemli bir başarı olarak tarihteki yerini almıştır. Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir. Buradan tüm Kıbrıslı soydaşlarımızın 48’inci kurtuluş bayramları en içten duygularımla kutluyorum. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri, kara kuvvetlerinden subay, astsubay, er ve erbaş 415 asker, deniz kuvvetlerinden 65 asker, hava kuvvetlerinden 5 asker, jandarma komutanlığından 13 asker olmak üzere toplam 498 şehidimiz olmuştu, 1200 yaralı vermiştir. Kıbrıs Türkü ise 70 mücahit, 270 sivil halktan şehit olmuştur ve 1000 yaralı vermiştir. Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere 1974 Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan tüm şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum hayatta olan gazilerimize sağlık ve uzun ömürler diliyorum “ ifadelerini kullandı.
 

'Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir'
'Türk askeri yavru vatana müdahalesiyle bu katliama dur demiştir'
Çerkezköy Bakış Gazetesi