Vali Yıldırım'dan Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü mesajı

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Yıldırım'dan Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü mesajı

Çerkezköy Bakış- Vali Aziz Yıldırım, mesajında Birleşmiş Milletler tarafından toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak maksadıyla 2011 yılında 21 Mart'ın Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak ilan edildiğini belirtti.
Down sendromunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılık olduğunu aktaran yıldırım, "Dünyada 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşamakta, bu farklılık ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmaksızın her toplumda görülebilmektedir. Down sendromlu bireyler enerjileri, yaşam sevgileri ve eğlenceli taraflarıyla çevresindeki insanlara ve topluma güzellikler katan kimselerdir." ifadelerini kullandı.
Yıldırım, down sendromlu bireyler, karşılıksız seven ve sevilmeyi fazlasıyla hak eden kişiler olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Onların kendilerine özgü ilgi ve yeteneklerinin olduğu ve istenildiğinde bu yeteneklerini geliştirebilecekleri herkes tarafından bilinmelidir. Down sendromu hakkında erken yaşlardan itibaren yapılacak farkındalık çalışmaları, toplumumuzu bilgilendirici faaliyetlerle bu bireylerimize destek olmak bizlerin insani sorumluluğudur. Bu konuda toplum olarak göstereceğimiz destek, onların ve ailelerinin hayatlarını daha yaşanabilir bir hale getirecektir. Bu vesileyle, down sendromlu kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtiyor, down sendromlu kardeşlerimize ve değerli ailelerine sağlıklı huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum."